Žltačka a tehotenstvo

Žltačku, čiže vírusovú hepatitídu, spôsobujú vírusy, ktoré sa množia predovšetkým v tkanive pečene, kde vyvolávajú zápal. Existuje niekoľko typov vírusovej hepatitídy, z ktorých najznámejšie sú typy A, B a C.

2-shutterstock_454486129-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Žltačka postupuje v niekoľkých fázach:

Po nakazení vírusom prebieha inkubačná lehota, ktorá je pri jednotlivých typoch hepatitídy odlišná.

Potom nasleduje tzv. prodromálne štádium, ktoré spravidla trvá týždeň. Objavujú sa pri ňom chrípkové príznaky, nechutenstvo, pocit na vracanie či vracanie, nadmerné nadúvanie, bolesti kĺbov, vyrážky alebo bolesti hlavy.

Vlastné ochorenie sprevádza žlté zafarbenie kože a slizníc rôznej intenzity, únava, nechutenstvo a bolesti vpravo pod rebrami.

Vírusová hepatitída typu A (VHA)

Medzi laickou verejnosťou je VHA známa ako choroba špinavých rúk. Prenáša se fekálno-orálnou cestou od chorého alebo infikovaného človeka najmä pri nedodržiavaní pravidiel osobnej hygieny. Ďalším možným spôsobom nakazenia VHA je požitie kontaminovaných potravín či vody. Inkubačná lehota VHA je 2 až 6 týždňov. Počas tohto obdobia sa vírus množí v čreve a následne dochádza k poškodeniu pečeňového tkaniva.

Ochorenie spravidla trvá 2 až 4 týždne a jeho priebeh je miernejší ako pro vírusovej hepatitíde typu B. Ochorenie nemusí sprevádzať žlté zafarbenie kože a slizníc, zvlášť u detí. VHA sa lieči pokojom na lôžku a diétnymi opatreniami. VHA neprechádza do chronického štádia, i keď zdravotné ťažkosti spojené s ňou môžu pacienta trápiť aj niekoľko mesiacov.

Tehotenstvo

Neočkovaným jedincom sa po kontakte s osobou nakazenou VHA podáva preventívne imunoglobulín, a to aj tehotným ženám. Ak ochorie tehotná žena na VHA, neuvádza sa poškodenie plodu. Pri akútnom ochorení matky VHA v období blížiaceho sa termínu pôrodu je vhodné novorodencovi po pôrode podať tiež imunoglobulín. Očkovanie proti VHA sa odporúča všetkým, ktorí plánujú vycestovať do krajín s vysokým výskytom VHA a osobám s oslabenou imunitou. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach. Očkovanie tehotných žien proti hepatitíde typu A i B sa odporúča iba v prípade, že riziko možnej nákazy je väčšie než riziko očkovania.

Vírusová hepatitída typu B (VHB)

VHB se prenáša krvou a telesnými tekutinami vrátane vaginálneho sekrétu a spermií. Neprenáša sa močom, stolicou ani vzduchom. Priebeh akútnej infekcie VHB ovplyvňuje vek, pohlavie a stav imunitného systému. Inkubačná lehota VHB je 2 až 3 mesiace. Potom nastáva prodromálne štádium sprevádzané výskytom vyrážok a bolesťami kĺbov. Žltačka sa objaví zhruba u 90 % nakazených pacientov. Asi pre jedného pacienta z tisíc nakazených VHB (väčšinou ide o ženu) je ochorenie smrteľné. Asi u 10 % chorých s VHB prechádza ochorenie do chronického štádia. Väčšie riziko chronicity majú alkoholovo a drogovo závislí. Chronické štádium je nebezpečné tým, že choroba môže poškodiť pečeň až po cirhózu a zlyhanie pečene.

Tehotenstvo

Nakazení vírusom VHB nevedie k vývojovým poruchám plodu. Plod však môže byť ohrozený poruchou funkcií pečene matky. Ak dôjde k zlyhaniu pečene, je to indikácia akútneho ukončenia tehotenstva.
Novorodenci narodení počas akútnej fázy VHB svojej matky sa môžu s veľkou pravdepodobnosťou nakaziť.

Po narodení sa im podáva imunoglobulín, ktorý pomáha ihneď ich chrániť pred chorobou. Súčasne sa tieto deti očkujú proti VHB. Celý ich očkovací kalendár sa potom zmení. Súčasťou prenatálnej aj popôrodnej starostlivosti je vyšetrenie na prítomnosť tzv. austrálskeho antigénu (HbsAg), ktorý je známkou nosičstva VHB. Proti VHB sa očkuje v troch dávkach.

Čítajte tiež:

Vírusová hepatitída typu C (VHC)

K prenosu VHC dochádza v 60 % krvou, v 10 % z osoby na osobu a u 30 % osôb je cesta prenosu neznáma. Inkubačná lehota VHC je 60 dní. Ochorenie často prebieha bez príznakov, ak sú prítomné len protilátky v krvi. Prevažujú formy bez žltačky. VHC u vysokého percenta ľudí prechádza do chronického štádia, cirhózy pečene a malígneho postihnutia pečene. Proti VHC zatiaľ nebola vyvinutá očkovacia vakcína vzhľadom na jej veľkú genetickú variabilitu.

21.7.2023 5:43| autor: Radka Bočánková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist