Najvhodnejšie športy pre tehuľky

Môžem v tehotenstve športovať? Neublížim tým bábätku? Tieto otázky si kladie množstvo nastávajúcich matiek. Odborníci ich však upokojujú. Šport v tehotenstve rozhodne nie je tabu. Dôležité však je nájsť ten správny šport a pohyb prispôsobiť svojmu stavu.

shutterstock_2055684959-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Tehotenstvo rozhodne nie je obdobím, keď by sme mali radikálne chudnúť, začínať s intenzívnym športovaním alebo trénovať na maratón. Je však dobré a žiaduce zostať fyzicky aktívny v rozsahu a intenzite, ktorá budúcej mamičke vyhovuje, a cvičením podporovať správne držanie tela. Je to prevencia i liečba mnohých bolestí, telo sa tým pripravuje na pôrod a obdobie po ňom, keď bude mamička dieťatko nosiť, dojčiť a jednoducho okolo neho neustále behať,“ hovorí skúsená inštruktorka pre tehotné Eva Kašíková.

Chôdza, plávanie i akvaerobik

Pre nastávajúcu matku je prospešná rýchla chôdza i ľahký beh v prípade, že je naň zvyknutá. Mala by si však dať pozor na techniku behu (snažiť sa o mäkký došľap, nespevnený terén je vhodnejší, ale pozor o zakopnutie o korene, kamene a pod.). Jednoznačne možno odporučiť aj plávanie, kde už zo samotnej podstaty tohto pohybu nehrozí preťaženie alebo úraz. A navyše – voda odľahčuje, preto sa tehotné ženy vo všeobecnosti vo vode cítia veľmi dobre. Samozrejme, veľmi dobré sú lekcie cvičenia a akvaerobiku pre tehotné, kde inštruktorky presne vedia, ktoré prvky zaraďovať podľa fázy tehotenstva a môžu i poradiť cviky na doma.

Ak si vyberáte kurz cvičenia, mal by byť skutočne určený pre tehotné ženy a spýtajte sa i na jeho skladbu. „V Monkey’s Gym vyzerá cvičenie pre prvé fázy tehotenstva takto: pätnásť minút zahriatia formou dynamického strečingu, dvadsať minút posilňovania, dvadsať minút aktivácie bránicového dýchania a panvového dna, relaxácia a na záver spevnenie v stabilizačnej pozícii. Cvičenie pre tretí trimester sa okrem vyššie uvedeného už však viac zameriava na svalovú relaxáciu a úľavové pozície, panvové dno a cviky na prevenciu opuchu končatín,“ upozorňuje Eva Kašíková.

V skupine to ide lepšie

Ak budete chodiť na hodiny, ktoré sú určené pre tehotné, je pravidlom, že v skupinke býva menší počet cvičiacich a bývajú ohľaduplnejší v ponúkaných časoch. „Ak môžete, cvičte radšej v dopoludňajších a skorých popoludňajších hodinách. V neskorších popoludňajších hodinách je každý človek viac unavený,“ hovorí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, kde usporadúvajú akvaerobik pre tehotné a dodáva, že medzi ďalšie výhody skupinových cvičení patrí, že tu máte možnosť prebrať svoje radosti a prípadné starosti so ženami v rovnakej situácii a priateľstvá nadviazané v tomto období bývajú veľmi intenzívne…

Čítajte tiež:

Či už budete športovať v skupine alebo sami, myslite na to, že je dôležité cvičiť v úplnej pohode. „Ak cítite únavu, okamžite zvoľnite tempo. V krátkosti to možno povedať: Cvičte v takej intenzite, aby ste počas cvičenia dokázali bežne konverzovať. Pri cvičení nezadržiavajte dych – zhorší sa zásobovanie plodu okysličenou krvou. V tehotenstve sa skrátka športuje pre radosť, nie pre výkon. Ak sa vám do športovania nechce, nešportujte. Počúvajte svoje telo, ktoré vie samo najlepšie, čo mu vyhovuje. Verte mu. A hlavne ak sa rozhodnete nešportovať, nemajte výčitky. Stačí, ak si doprajete príjemnú prechádzku,“ uzatvára Štěpánka Štrougalová s tým, že v každom prípade by mali nastávajúce matky dbať na dostatočnú regeneráciu, pitný režim a odpočinok.

Cvičenie sa neodporúča v prípade, keď nemáte z cvičenia radosť, ste unavená či vás niečo bolí, vyskytne sa krvácanie, tvrdnutie bruška, ak lekár odporučí pokojný režim, ak na začiatku tehotenstva vraciate a je vám nevoľno, telo si samo pokoj vyžiada. Nepodceňujte ani kontrolu hmotnosti – v priebehu tehotenstva byste mali priberať asi 1 kg za mesiac, ak to tak nie je, nevyčerpávajte sa a venujte saskôr dychovým cvičeniam.

Športy nevhodné v tehotenstve

Odborníci varujú pred náročnými silovými a tlakovými športmi a aktivitami, pri ktorých hrozí pád. Telo sa pripravuje na pôrod rozvoľňovaním svalov i väzov, preto nie je vhodné kĺby preťažovať. Je nevyhnutné vyhnúť sa i tvrdým poskokom, doskokom, ktoré preťažujú chrbticu, a pri strečingu nechodiť do maximálneho rozsahu.

24.7.2023 5:10| autor: Rdakcia Babywebu | zdroj: www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist