Opaľovanie v tehotenstve

Pobyt na slniečku má takmer zázračný vplyv na našu náladu a ešte si naše telo vytvára vitamín D, taký potrebný na vývoj kostí nenarodeného dieťaťa. Napriek tomu má opaľovanie svoju odvrátenú tvár, čo v tehotenstve platí dvojnásobne. Prinášame preto pár dobrých rád a varovaní.

opalovnie_v_tehotensve-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Počas tehotenstva sa pokožka stáva citlivejšou voči slnečným lúčom, a tým stúpa aj riziko spálenia a s tým súvisiacich zdravotných problémov.

Tehotenská maska

Mnoho žien trpí v tehotenstve javom zvaným chloazma – tmavými pigmentovými škvrnami v oblasti pier, tváre, nosa a očí, ktorý je známy aj ako „tehotenská maska“. Škvrny má na svedomí zvýšená tvorba melanínu (pigment, ktorý dáva farbu vašej pokožke), ktorá pre zmenu súvisí s vyššou produkciou hormónu oxytocínu v tele tehotnej ženy.

Napriek tomu, že tieto fľaky sú zdravotne neškodné a väčšine žien po pôrode zmiznú (nie však všetkým!), môže viesť dlhé slnenie k tomu, že i chloazma potom bude výraznejšia, prípadne sa bude horšie strácať. Hnedé fliačiky sa však môžu v tehotenstve objaviť aj bez slnenia. Ak je to aj váš prípad, o to viac sa vyhýbajte slniečku. Zbaviť sa škvŕn by neskôr bolo ešte zložitejšie. Pobyt na slnku si doprajte iba so slameným klobúkom a slnečnými okuliarmi.

Na poludnie sa slnku vyhýbajte

Priamemu slnku by sme sa mali všetci vyhýbať hlavne medzi jedenástou dopoludnia a treťou popoludní. Vtedy je slnko najsilnejšie a môže najviac spáliť alebo spôsobiť prehriatie organizmu.

Hoci trávite tieto hodiny v tieni, dbajte na dostatočnú hydratáciu a schlaďovanie. Pite veľa obyčajnej vody a ak to okolnosti dovolia, ovlažte sa v rybníku, osprchujte sa alebo si strčte nohy do lavóra so studenou vodou, aby ste si znížili telesnú teplotu.

Slnko „požiera“ kyselinu listovú

V ranom období tehotenstva by ste mali dbať na ochranu pred slnkom aj preto, že ultrafialové lúče znižujú hladinu soli kyseliny listovej alebo folátu v krvi. Foláty sú dôležité pre správny vývoj chrbtice a mozgu bábätka. Preto lekári tehotným ženám odporúčajú užívanie kyseliny listovej ako doplnku stravy v prvom trimestri.

Stačí pár minút

S vitamínom D je to naopak, ten si naše telo dokáže vytvoriť aj z krátkeho desaťminútového pobytu na slnku denne. Navyše stačí na slniečko vystrčiť iba časť tela, napríklad ruku.

Hlavnou úlohou vitamínu D je pomôcť regulovať vstrebávanie vápnika, fosforu a (v menšej miere) aj horčíka. Vitamín D je nevyhnutný na rast a zdravie kostí, bez neho sú kosti zdeformované, mäkké a neschopné regenerácie, čo sa môže prejaviť v ochorení nazvanom krivica u detí a osteomalácia u dospelých.

Čítajte tiež:

Pozor na opaľovanie na chrbte!

Vo vyššom štádiu tehotenstva nie je dobrým nápadom dlhé vylihovanie na chrbte, lebo hmotnosť dieťaťa vám môže stláčať vnútorné orgány a dutú žilu, ktorá privádza krv z dolných častí tela späť k srdcu.

Väčší tlak na túto žilu môže spôsobiť mdloby, búšenie srdca alebo zrýchlený dych. Preto sa v treťom trimestri radšej opaľujte posediačky alebo v poloľahu.

Neopaľujte sa dohneda

V tehotenstve by ste sa nemali slniť kvôli dosiahnutiu opáleného vzhľadu, ale skôr pre radosť z pobytu vonku na čerstvom vzduchu. Ak budete pamätať na všetky ochranné odporučenia, trošku slniečka vám určite neuškodí. A budete mať aj vlastný vitamín D.

Solárium a samoopaľovacie krémy? Nie!

Ak sa počas tehotenstva nechcete vzdať krásne opálenej pokožky, môžete skúsiť solárium či samoopaľovacie krémy, ale ani to nie je príliš vhodné. Soláriá žiadny odborník tehotnej žene s pokojným srdcom neodporučí.

Je to vynález príliš nový na to, aby boli dôkladne opísané jeho vplyvy na ľudské zdravie, nieto na zdravie nenarodených detí. Nevhodné sú však aj samoopaľovacie krémy. Ich účinok je totiž založený na báze dihydroxyacetónu, čo je látka, ktorá preniká do tela a cez placentu sa môže dostať až k dieťaťu.

Či ste tehotná, alebo nie, veľa času stráveného na slniečku bez ochrany znamená pre vašu pokožku určité nebezpečenstvo od predčasného starnutia pleti až po zvyšovanie pravdepodobnosti rakoviny kože.


Zdroj: Babyweb.czaskbaby.com, babycenter.com, labtestonline.cz

21.2.2023 5:15| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist