Nepríjemné infekcie v tehotenstve

Rôzne nepríjemné zápaly a infekcie, ktoré postretnú ženu počas tehotenstva, môžu byť nebezpečné. Môžu ohroziť nielen matku, ale aj plod, pretože plod nie je dostatočne 100 % chránený placentou, niektoré baktérie môžu preniknúť až k nemu.

neprijemne-infekce-tehotenstvi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Treba poznamenať, že niektoré infekcie sú dôvodom predčasného pôrodu. V zásade platí, že nie každá infekcia prebieha príznakovo. Niektoré z nich prebiehajú v tele budúcej matky bezpríznakovo a matka o nich nemá ani potuchy. Tieto choroby môžu kedykoľvek viesť k poškodeniu plodu, predčasnému pôrodu alebo dokonca k úmrtiu nenarodeného dieťaťa.

Najnebezpečnejšie infekcie v tehotenstve sú nasledujúce:

  • vaginálne infekcie rôzneho typu
  • pohlavné choroby vrátane HIV/AIDS
  • infekcie močového ústrojenstva
  • toxoplazmóza, rubeola

Rôzne zápaly a infekcie sa nevyhýbajú ani tehotným ženám, preto by im tehuľky mali venovať mimoriadnu pozornosť. Najnebezpečnejšie sú najmä genitálne infekcie a sexuálne prenosné choroby. Prenášajú sa krvou na dieťa a môžu ho veľmi jednoducho ohroziť.

Rubeola

Rubeola nie je nebezpečná, ale počas gravidity môže byť veľmi závažná. Dieťaťu môže spôsobiť vážne postihnutie. Predstavuje vírusovú infekciu, ktorá sa prejavuje zvýšenou horúčkou, zápalom spojiviek a vyrážkami v podobe malých červených fľakov po celom tele. Jej priebeh je podobný ako pri obyčajnej chrípke. Pri ochorení v tehotenstve môže dôjsť k potratu a tiež k predčasnému pôrodu. Dostatočne sa môžeme chrániť iba očkovaním, no ani toto nie je dostatočná stopercentná prevencia.

Kvasinky

Kvasinkový zápal pošvy (alebo častejšie mykóza) sa v tehotenstve vyskytuje najčastejšie. Žena má typické príznaky: ťažkosti pri močení, občasné svrbenie, ukrutné pálenie, bolesti v podbruší, výtok, bolesti pri pohlavnom styku. Tým, že prostredie v pošve je narušené, môžu vzniknúť drobné trhlinky na sliznici počas sexuálneho styku, ochorenie sa ešte zhoršuje. Mykóza však nie je nebezpečná pre dieťa. Nepríjemné prejavy ochorenia však zažíva najmä mamina.

Listerióza

Ide o jedno z mnohých infekčných ochorení, ktoré môžu byť v tehotenstve závažné. Spôsobuje ho baktéria listéria, ktorá sa nachádza napríklad v nedostatočne tepelne upravenom mäse, zle umytej zelenine a v mliečnych nepasterizovaných výrobkoch. Môžeme ju prirovnať k salmonelóze. Sprevádzajú ju chrípkové príznaky ako bolesti hlavy, kĺbov, svalov, horúčka, nutkanie na vracanie. Tehotným ženám môže spôsobiť predčasný pôrod, infekciu a úmrtie plodu. Ochorenie sa dá liečiť niektorými antibiotikami. Chrániť sa môžete tým, že budete jesť iba tepelne upravenú stravu, treba zabudnúť na reštaurácie a tiež dôkladne umyť všetku zeleninu a ovocie, predtým než ich skonzumujete.

Zápal krčka maternice

Je nebezpečné ochorenie, ktoré zapríčiňujú veľmi vážne patogény: chlamýdie, ureaplazmy, herpetické vírusy a iné. Chlamýdie a ureaplazmy vedú zvyčajne k potratom v prvom trimestri. Zápal sa lieči antibiotickými mastičkami a tiež špeciálnou dlhšie trvajúcou antibiotickou tabletkovou liečbou.

Herpesy

Herpes (opar genitalis) je sexuálne prenosné a veľmi bolestivé ochorenie vonkajších pohlavných orgánov. Všetko sa začína nepríjemným svrbením, pokračuje vyhodením pľuzgierikov a sčervenaním pokožky. V súčasnosti je veľmi veľa krémov, dostupných mastičiek a liekov, ktoré toto ochorenie liečia a potláčajú. Herpesy sú veľmi nebezpečné v tehotenstve.

Infekce močových cest

Infekcie močového mechúra a ciest sú najbežnejšími infekciami, ktoré postihujú ženy v ktoromkoľvek veku. Každá žena príde do kontaktu s infekciou močových ciest aspoň raz za život. Akákoľvek infekcia v oblasti močových ciest a genitálií u tehotných žien sa musí preliečiť. Infekty močových ciest sú nebezpečné najmä pre dieťa. Zvýšenú pozornosť treba venovať hygiene, dostatočnému oblečeniu a vyhýbať sa sedeniu na studenom.

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza je stav, keď sa vo vagíne rozmnožujú patogénne baktérie. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je okrem zvýšeného pH riedky, bielosivý výtok, žltkastý a zapáchajúci výtok. Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v prvých mesiacoch gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácií ako predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod, dokonca potrat.

Toxoplazmóza

Je nebezpečná infekcia, ktorá vzniká po konzumácii surového mäsa alebo pri kontakte s mačacími výkalmi. Nebezpečenstvo hrozí ženám, ktoré sa infikujú a ochorejú počas tehotenstva, pričom v 50 % dochádza k prenosu infekcie na plod. Riziko trvalého poškodenia plodu je omnoho vyššie.

Čítajte tiež:

Chlamýdiové infekcie

Vyvolávajú u ženy širokú paletu zápalov (močový trakt, vonkajšie aj vnútorné pohlavné orgány). Infekcie často prebiehajú bezpríznakovo, no napriek tomu spôsobujú zvýšenú úmrtnosť rodičiek aj novorodencov. Ak je v čase pôrodu žena infikovaná chlamýdiami, je pravdepodobnosť viac ako polovica, že dôjde aj k infikovaniu novorodenca. Liečba je antibiotická a dlhodobá a niekedy aj neúspešná.

Syfilis v tehotenstve

Syfilis je veľmi nebezpečná sexuálne prenosná infekcia a pohlavná choroba, ktorá má rôzne fázy. Prechádza automaticky z matky na plod. V minulosti na ňu ľudia zomierali, dnes sú k dispozícii na vyliečenie špeciálne antibiotiká. K infekcii dochádza v podstate len pohlavným stykom, pričom infekcia z tela matky môže na plod prestúpiť prostredníctvom placenty alebo sa novorodenec infikuje pri pôrode. Úmrtnosť detí je tu vysoká. Na ochranu pred infekciami je nutné dodržiavať všetky základné pravidlá zdravého životného štýlu a tiež dodržiavať zdravý a zodpovedný sexuálny život.

Kvapavka

Je veľmi nebezpečné pohlavné ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Neisseria gonorrhoeae. U žien patria medzi jej hlavné príznaky hnisavý výtok, nepravidelné krvácanie a bolesti v podbruší. Kvapavka spôsobuje buď potrat, predčasný pôrod, alebo slepotu plodu.

Ako liečiť tieto infekcie?

Počas tehotenstva sa môžu používať niektoré antibiotiká. Uprednostňuje sa účinná liečba špeciálnejšími druhmi antibiotík. Nedostatočná liečba a hrozba infekcie je totiž pre oboch nebezpečnejšia ako podanie antibiotických tabletiek. Antibiotiká z radu penicilínov, cefalosporínov (penicilín, amoxicilín a iné) sa podávajú ako prvé, pretože najmenej ohrozujú matky a plod. Antibiotiká sa môžu podávať len pri jasnom potvrdení diagnózy, preukázaní choroby a po odporúčaní lekára, ktorý musí uprednostniť antibiotikum, ktoré je vhodné počas gravidity.

 

9.8.2023 4:32| autor: PhDr. Bosáková Natália

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist