Pohyby dieťaťa v brušku môžu spôsobiť radosť aj starosti

Najprv prekvapenie, potom radosť a neskôr aj obavy. Pohyby plodu sú nezvyčajným zážitkom, niekedy až predmetom nadmerného pozorovania a obáv, že všetko nie je tak, ako má byť.

stastny_tatinek_maminka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kope, čká, doslova v brušku tancuje. Intenzita pohybov býva rôzna, rovnako aj čas, keď sa dieťa prejavuje. Niekedy dokážeme jeho pohyby stimulovať. No rozpoznať, že ide práve o pohyb, nie je spočiatku také jednoduché.

PREKVAPENIE I NEISTOTA

Zdalo sa nám to také jemné ako mávanie motýlích krídel,“ opísala poeticky svoje pocity Mária. Prvé pohyby zaznamenala vo štvrtom mesiaci a spočiatku si nebola úplne istá, o čo ide. Zdalo sa jej to ako nejaké procesy v tráviacom trakte. Ku koncu štvrtého a hlavne v piatom mesiaci sa bábätko prejavilo už ako zdatný akrobat. V mamičkinom brušku malo ešte dosť priestoru na rôzne rozcvičky.

Okolo siedmeho mesiaca mala Mária pocit, že jej dieťa niečím zvláštnym trpí. „Možno sa mu čká, je to reálne?“ Niekedy sa naozaj stáva, že obyvateľ mamičkinho bruška začne čkať, keď sa napije plodovej vody. V tomto období sú už pohyby bežné, dieťa nimi reaguje napríklad na nejaký náhly zvuk, trebárs buchnutie dvier, napokon, pri ňom sa mykne aj dospelý.

NIE JE TOTO PÄTA?

Od ôsmeho mesiaca sa plod pohybuje čím ďalej, tým menej. Jedinou prevratnou zmenou je, že sa pretočí hlavičkou nadol. Potom už toho veľa v malom priestorom nenarobí, občas sa snaží nájsť si trochu pohodlnejšiu pozíciu.

Vtedy môžeme nahmatať napríklad lakeť alebo pätičku, ktorú môžeme hladkať, jemne masírovať. Ide o jedinečný moment intimity a spojenia, niektoré mamičky ľutujú, že po pôrode pominie.

Čítajte tiež:

PODEĽTE SA O RADOSŤ

Len čo mamička zistí, že bábätko sa pohybuje, všetci si naň chcú siahnuť. Niekedy majú tendenciu dotýkať sa bruška tehotných aj kolegovia v práci alebo vzdialenejší príbuzní. Nie všetkým mamičkám sa to však páči a rozhodne to nemusia trpieť. Ich telo je ešte stále ich súkromnou zónou, a tak nie je nič zlé na tom, keď tieto dôvernosti zdvorilo, ale dôrazne odmietnu.

Naopak, dotyky najbližších sú povzbudzujúce a obohacujúce. Zvlášť pre budúceho otecka, upevňuje to väzbu na dieťa a dáva mu príležitosť aspoň týmto spôsobom spoluprežívať tehotenstvo. Aj pre partnerku sú tieto dotyky príjemné, vyvolávajú v nej pocit úzkej rodinnej pospolitosti. Prínosné je tiež nechať si siahnuť na pohybujúce sa bábätko jeho budúceho súrodenca. Aspoň pochopí, že v mamičkinom brušku sa skutočne ukrýva živá bytosť, dostane trochu reálnejšie obrysy.

BÁBÄTKO SA NEHÝBE. ČO ROBIŤ?

Mamičky väčšinou starostlivo sledujú v tehotenstve svoje telo a procesy v ňom, a keď zistia, že bábätko sa nejaký čas nehýbe, tak začnú byť nepokojné. Neuvedomujú si napríklad, že je hore aj vtedy, práve keď my spíme. Alebo sa hýbalo a nevšimli sme si to.

Bábätko dokáže spať až 20 hodín, takže zastihnúť ho vo chvíľach aktivity nie je jednoduché. Nie je nutné hneď prepadať panike, v podstate je dôležité, keď zaznamenáme aspoň jeden pohyb denne.

Neistote a znepokojeniu môžeme predísť, keď bábätko trošku rozhýbeme.

  • Napijeme sa studenej vody. Bábätko to nemá rado, snaží sa uniknúť.
  • Natiahneme sa a potom zostaneme bez pohybu. Bábätká často vyvádzajú, keď je mamička v pokoji, lebo im chýba príjemné pohojdávanie v jej brušku. Pokoj ich vlastne prebudí.
  • Pustíme si hudbu. Niektorí sú jej milovníkmi ešte pred narodením, reagujú na ňu.
  • Zmeníme pozíciu, donútime tým dieťa, aby ju zmenilo tiež.
  • Buchneme dverami. Aj to ho prebudí.
  • Ľahneme si na ľavý bok s mierne pokrčenou pravou nohou. Táto pozícia umožní uvoľniť tlak na tzv. dutú žilu a tým sa zlepší odtok krvi z placenty. V tejto pozícii možno tiež dobre zaznamenať pohyby.
  • Dáme si kúpeľ, zapôsobí to na krvný obeh, rozšírenie krvného riečiska, dostavia sa reakcie.
  • Malého leňocha stimulujeme ľahkým tlakom na brucho.
  • Zjeme pár kúskov sladkého ovocia. Na sladké dokáže plod reagovať.

 

Samozrejme, vyššie uvedené tipy sú iba pre prípad, že mamička si nie je istá a rada by získala potvrdenie od bábätka, že je v poriadku. Rozhodne nejde o aktivity, ktoré by mali bábätko prebúdzať a denne rušiť.

Ak nič z toho nezaberie, treba čo najskôr upozorniť lekára. Niekedy sa stáva, že bábätko sa nehýbe, lebo si šetrí energiu, keď je matka príliš unavená, prípadne niečím oslabená. Aj s tým treba počítať a po konzultácii s lekárom to napraviť.

29.1.2024 4:26| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist