Tehotenstvo po gynekologických a brušných operáciách

Ženy po gynekologických a závažných brušných operáciách sú v tehotenských poradniach ostro sledované. Dôsledkom akejkoľvek operácie v brušnej dutine môžu byť zrasty, najmä ak bola operácia spojená so zápalovými komplikáciami. Zrasty môžu žene spôsobiť bolesť alebo problémy s otehotnením.

jizva_brisni_operace-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V takýchto prípadoch sa žene navrhne laparoskopia, pri ktorej sa prípadné zrasty odstránia a skontroluje sa priechodnosť vajíčkovodov (chromopertubácia). Chromopertubácia sa vykonáva pomocou farebnej tekutiny, ktorá sa aplikuje do maternice. Ak sú vajíčkovody priechodné, farebná tekutina sa objaví v brušnej dutine. Priebeh tehotenstva a pôrodu zrasty väčšinou výrazne neovplyvňujú.

Nebezpečná jazva

Komplikáciou môže byť jazva po operácii pruhu, ktorá sa počas tehotenstva, keď sa menia anatomické pomery a brušná stena sa napína, môže natrhnúť.

Ku gynekologickým operáciám na maternici patrí cisársky rez, odstránenie myómu alebo odstránenie priehradky v dutine maternice. Po každej operácii na maternici sa vytvorí jazva, ktorá môže v priebehu tehotenstva alebo počas pôrodu prasknúť. Ruptúra (prasknutie) steny maternice je závažná komplikácia, pri ktorej je ohrozený život ženy aj plodu silným krvácaním a následným šokom.

Predchádzajúce operácie na maternici však pre ženu nemusia automaticky znamenať cisársky rez. Pôrod by sa mal viesť čo najšetrnejšie, a preto by sa látky posilňujúce sťahy maternice mali podávať s veľkou opatrnosťou. Po pôrode by sa jazva na stene maternice mala hmatom skontrolovať, či nedošlo ku skrytej ruptúre.

Poranenie hrádze

Ženy po predchádzajúcich plastických operáciách na stenách pošvy mávajú hrádzu často vysoko, je pevná a zle sa rozťahuje. Preto je pri pôrode vhodná výdatná preventívna epiziotómia, aby sa predišlo trhlinám na hrádzi, prípadne porušeniu análneho zvierača alebo steny čreva. Závažné a rozsiahle poranenia hrádze a pošvy, najmä po predchádzajúcich pôrodoch a operáciách, môžu byť dôvodom pôrodu cisárskym rezom.

Čítajte tiež:

Amputácia čapíka

K častým operáciám dnes patrí konizácia alebo amputácia čapíka. Najmä mladým ženám, ktoré ešte nerodili alebo tehotenstvo ešte len plánujú, sa zákrok vykonáva čo najšetrnejšie, ak to nález na čapíku maternice umožňuje. Konizácia a nízka amputácia vo väčšine prípadov tehotenstvo ani pôrod neovplyvňujú. Vysoká amputácia môže byť dôvodom opakovaných potratov alebo predčasných pôrodov, preto sa vykonáva ženám, ktoré už tehotenstvo neplánujú.

28.2.2023 5:58| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist