Devätoro proti tehotenským nevoľnostiam

Ste tehotná a trápi vás ranná nevoľnosť? Nie ste sama. Nepríjemný stav slabosti a nutkanie na vracanie na začiatku tehotenstva zažívajú asi tri štvrtiny žien.

shutterstock_414171964-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Hlavnou príčinou nevoľnosti je zvýšená hladina hormónu HCG v krvi, ktorá dosahuje vrchol medzi ôsmym a deviatym týždňom a potom sa znižuje.

To vysvetľuje, prečo približne okolo dvadsiateho týždňa nevoľnosti väčšinou samy od seba ustávajú. Iba niektoré ženy majú občasné problémy až do konca šiesteho mesiaca.

Ako na nevoľnosť

Skôr ako ráno vstanete z postele, zjedzte sladký suchár alebo sušienku, aby sa vám zvýšila hladina cukru v krvi. Vstávajte pomaly, v posteli sa príjemne ponaťahujte, pokojne sa posaďte, spustite nohy na zem a až po chvíli vstaňte.

Denný jedálny lístok si rozdeľte na menšie porcie, najlepšie na päť porcií denne. Obzvlášť ráno sú vhodné banány, chladené strúhané jablko, melón a hrozno.

Nezabúdajte na správny pitný režim. Vhodnou bylinkou na zmiernenie ranných nevoľností je kvet harmančeka, ktorý navyše upokojuje a pomáha pri trávení. Bylinku môžete užívať ako čaj alebo ju použiť do relaxačného kúpeľa. Na pitie sú vhodné aj ďalšie bylinkové čaje s obsahom feniklu, medovky a mäty, najviac však dve šálky denne. Výborný je aj chladený zelený či čierny čaj alebo rooibos.

V čase rannej nevoľnosti sa snažte vyradiť z jedálneho lístka tuky. Plnotučné mliečne výrobky obmedzte a nahraďte ich nízkotučnými. Nejedzte žiadne mastné, vyprážané alebo priveľmi korenené jedlá.

Tiež sa pokúste zjesť niečo malé a ľahké pred tým, ako pôjdete spať.

Čítajte tiež:

Nebojte sa v každodennom zhone zastaviť a relaxovať. Pri vypätých situáciách pomáha hlboké dýchanie.

Keď je to možné, vyhýbajte sa preplneným dopravným prostriedkom a vydýchaným a zafajčeným miestnostiam.

Váš lekár vám môže odporučiť prípravok, ktorý pomáha proti ranným nevoľnostiam. K organizmu tehotnej ženy sú veľmi účinné a šetrné homeopatiká.

31.7.2023 5:18| autor: Jarmila Mandžuková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist