Tešíte sa na prvé pohyby bábätka v brušku?

Každá tehotná žena netrpezlivo čaká na okamih, keď prvýkrát pocíti pohyby svojho bábätka. Do tej chvíle je možné dokázať, že je bábätko živé, iba pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

6-shutterstock_478588840-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Prvé pohyby plodu možno na ultrazvuku pozorovať už okolo siedmeho týždňa tehotenstva, ale nastávajúce mamičky obvykle začínajú prvé kopanie bábätka v brušku pociťovať v období až okolo 20. – 22. týždňa tehotenstva (viacnásobné mamičky môžu prvé pohyby bábätka zaznamenať aj o niečo skôr).

Prvé pohyby ženy zvyčajne opisujú ako bublanie, vlnenie alebo dokonca poeticky ako dotyky motýlích krídel. V skutočnosti sa tieto prejavy aktivity bábätka príliš neodlišujú od búrlivejšej črevnej peristaltiky (aspoň zo začiatku nie je vždy ľahké rozlíšiť pohyby bábätka od tráviacich procesov v bruchu).

Ako plod rastie, intenzita pohybov sa zvyšuje, až prerastie do klasického a s ničím nezameniteľného kopania, ktoré vzniká dotykom končatín o stenu maternice. Pohyby sú najintenzívnejšie medzi 24. – 34. týždňom tehotenstva. Neskôr už plod v maternici nemá toľko priestoru, a preto je úplne normálne, že sú jeho pohyby menej zreteľné alebo sa zmení ich charakter (napríklad z kopania na prevaľovanie či „vlnobitie“).

Ako často?

Budúce mamičky sa pýtajú, ako často by mali pohyby svojho bábätka vnímať. Každé bábätko je iné a platí to aj o tých nenarodených. U plodu sa počas dňa striedajú obdobia pokoja a aktivity, ktoré trvajú v priemere zhruba 20 – 40 minút.
Plod reaguje na rôzne podnety, ako napríklad na vonkajšie zvuky, fyzickú aktivitu matky a čiastočne aj na množstvo cukru v tele matky.

Ženy obvykle najintenzívnejšie pociťujú pohyby plodu po prebudení, po obede a večer. Nastávajúca mamička tak čoskoro vypozoruje „denný režim“ svojho bábätka.

Necítim pohyby

Príčina vymiznutia pohybov môže byť rôzna. Vnímaniu pohybov niekedy bráni placenta umiestnená na prednej stene alebo väčšie množstvo plodovej vody v maternici. Inokedy však môžu byť dôvody, prečo žena prestane cítiť pohyby bábätka, oveľa závažnejšie.

Vymiznutie pohybov môže poukazovať na nedostatočné zásobovanie plodu kyslíkom, na nedostatočne vyživovaný plod či v najhoršom prípade dokonca na úmrtie plodu v maternici.

Keď je pohybov príliš

Tehotné ženy sa väčšinou strachujú, keď sa bábätko hýbe málo. Spozornieť však treba aj v prípade, ak je pohybov príliš alebo ak sa náhle zvýši ich obvyklá intenzita. Zvýšenú aktivitu pohybov plodu môžeme zaznamenať, keď je plod nedostatočne zásobený kyslíkom (akútna hypoxia). Plod reaguje kŕčovitými búrlivými pohybmi rovnako ako pri malom množstve plodovej vody v maternici.

Čítajte tiež:

Ako sledovať pohyby

Približne od 28. týždňa tehotenstva by už pohyby plodu mali byť jasne rozpoznateľné a zreteľné. Neexistuje žiadna predpísaná norma, ktorú by bábätko malo splniť, ale pre približnú predstavu, či sa mu v brušku dobre darí, môžeme ako informačnú hodnotu brať desať pohybových epizód za dve hodiny.

Nesleduje sa intenzita pohybov, pretože tá môže byť ovplyvnená mnohými faktormi, napríklad množstvom plodovej vody, umiestnením placenty, polohou plodu v maternici a ďalšími. Počíta sa každý prejav bábätka, teda nielen kopanie, ale napríklad aj šklbnutia, prevaľovanie sa či mrvenie.

Vhodné je počítať pohyby bábätka každý deň približne v rovnakom čase, napríklad večer, keď žena zvyčajne vníma pohyby najlepšie, pretože je v pokoji a môže sa sústrediť na svoje pocity.

Pravidelné sledovanie pohybov bábätka nemusí byť iba nutnou rutinou, ale aj možnosťou, ako spolu s nenarodeným bábätkom stráviť príjemnú chvíľku.

Potvrdzuje to aj Martina, dnes už matka dvoch dievčatiek. „V druhom tehotenstve som počas dňa mala sotva čas vnímať, že mi v brušku rastie nový život,“ zdôveruje sa. „Staršia dcéra ešte nemala ani dva roky, a keďže bola vždy dosť aktívna, mala som čo robiť, aby som s rastúcim bruchom zvládala starostlivosť o ňu i domácnosť.

Večerné počítanie pohybov bábätka bolo pre mňa vlastne jediná príležitosť, ako vnímať všetky tie drobné nuansy pohybov – od príjemného šteklenia pod rebrami až po kopance, od ktorých som mala hrče na bruchu. Vždy som sa na to pravidelné sledovanie veľmi tešila, brala som to ako okamih, keď sa môžem po celom dni konečne sústrediť iba na očakávané bábätko.“

Ako povzbudiť pohyby

Ak sa vám zdá, že sa bábätko hýbe málo, skúste si ľahnúť na ľavý bok – v tejto polohe bývajú bábätká aktívnejšie. Bábätko môže rozhýbať aj vaša vlastná fyzická aktivita (skúste sa napríklad prejsť) alebo zásielka sacharidov – môžete teda vypiť pohár džúsu alebo iného sladkého nápoja či zjesť kúsok čokolády.

Kedy vyhľadať lekára

Ak tehotná žena vôbec necíti pohyby bábätka alebo ak ich počet klesol pod desať epizód za dve hodiny (a nepomohli ani uvedené spôsoby na povzbudenie pohybov bábätka), mala by bezodkladne kontaktovať lekára. So svojím ošetrujúcim gynekológom alebo pôrodnou asistentkou skonzultujte všetky nezvyklé odchýlky v pohyboch bábätka.

12.10.2023 5:35| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist