Čaká vás operácia v tehotenstve? Netreba panikáriť

Ste tehotná a čaká vás operácia? Čo vás počas nej čaká, aké komplikácie môžu nastať a hrozí nejaké nebezpečenstvo vášmu bábätku? Hneď na začiatku vás upokojíme, že sa netreba báť, úplná väčšina zákrokov prebehne bez akýchkoľvek následkov. Ak sa však chcete dozvedieť podrobnosti, čítajte ďalej.

shutterstock_718155163-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Tehotenstvo je obdobím, keď sa k operačným výkonom pristupuje iba v akútnych prípadoch. Výnimkou sú len výkony v lokálnej anestézii – rôzne kožné excízie alebo zubné ošetrenia. Ošetrenie v lokálnom znecitlivení je možné robiť po celé obdobie tehotenstva. Vždy je však nutné zvážiť všetky za a proti, pretože i banálny výkon sa môže skomplikovať.

Operácie spojené s tehotenstvom

Prvou skupinou operačných výkonov v tehotenstve sú výkony spojené s tehotenstvom a jeho komplikáciami. Najčastejšie ide o revízie dutiny maternice po prekonanom samovoľnom potrate, laparoskopie vykonávané pre mimomaternicové tehotenstvo a v neposlednom rade, samozrejme, cisársky rez. Cisársky rez je vôbec najčastejšou operáciou v tehotenstve.

V minulosti sa často uskutočňovala tzv. cerkláž čapíka, pri ktorej sa na čapík založil steh v snahe predísť predčasnému pôrodu. V súčasnosti existujú rôzne spôsoby diagnostikovania a liečby hroziaceho predčasného pôrodu, takže cerkláž sa robí veľmi vzácne.

Slepé črevo trápi i tehotné

Druhou skupinou operácií vykonávaných v tehotenstve sú výkony, keď je žena ohrozená na zdraví či živote. Akútnych situácií, vyžadujúcich rýchlu operáciu, je celý rad – od zápalu slepého čreva, krvácania, zlomeniny, objemnejšej cysty na vaječníku až po napríklad nádor alebo vydutinu na mozgu.

Veľmi častá a celkom banálna operácia slepého čreva sa u tehotných žien robí rovnakým spôsobom ako u netehotných žien. Náročná však môže byť diagnostika zápalu slepého čreva, predovšetkým v pokročilom štádiu tehotenstva, čo súvisí s objemnou maternicou. Preto by mal lekár postupovať pri každej bolesti v podbruší veľmi ostražito a myslieť i na túto možnosť.

Použitie anestézie v tehotenstve

V závislosti od typu a rozsahu operačného výkonu anestéziológ zvolí čo najšetrnejší spôsob anestézie – celkovú či miestnu (spinálnu, epidurálnu, subarachnoideálnu).

Ak hovoríme o celkovej anestézii, znamená to väčšinou kombinované podanie anestetika vnútrožilovo i inhalačne. Žena je zaintubovaná – do krku má zavedenú hadičku, ktorá je pripojená na umelú pľúcnu ventiláciu.

Lokálna anestézia naopak znamená aplikovanie anestetika do chrbticového kanála a umŕtvená je len oblasť, ktorá je potrebná.

Úskalia anestézie v tehotenstve spočívajú predovšetkým v tom, že žena má zmenené objemové pomery v tele a nemá vyprázdnený žalúdok. V tehotenstve je totiž proces vyprázdňovania žalúdka spomalený a neustále v ňom zostáva natrávený obsah, teda žena nie je nikdy úplne nalačno. Preto sa preferuje zaistenie dýchacích ciest intubáciou pred dýchaním cez masku, keď je výrazne vyššie riziko vdýchnutia žalúdočného obsahu.

V tehotenstve má žena väčšiu tendenciu k tvorbe krvných zrazenín, preto by mala byť vždy dostatočne zabezpečená podávaním liekov na riedenie krvi, ktoré bábätku neuškodia.

Rh faktor nemá na samotný priebeh operácie vplyv. V súčasnosti sa Rh negatívnym matkám v 26. – 28. týždni tehotenstva preventívne podáva liek, ktorý pomáha predchádzať komplikáciám súvisiacim s Rh inkompatibilitou. Ak hrozí následkom úrazu alebo operácie kontakt materskej krvi s krvou plodu, žena dostane liek okamžite.

Ohrozuje anestézia bábätko?

Nastávajúce matky však vždy najviac zaujímajú potenciálne riziká pre ich bábätko. Vďaka moderným anestetikám sú riziká malé, napriek tomu sa uvádza o niečo vyššie riziko samovoľného potratu či pôrodu. V priebehu anestézie v tele ženy kolíše krvný tlak a môže byť dočasne znížený prietok krvi placentou. V praxi to znamená, že plod môže prechodne trpieť nedostatočným zásobením kyslíka. Krvný tlak matky je teda udržiavaný tak, aby neklesol pod kritickú hranicu.

Na lieky anestetiká je plod najcitlivejší v prvých 12 týždňoch tehotenstva. Ak je to možné, mal by sa výkon uskutočniť až po ukončenom prvom trimestri.

Prečítajte si tiež:

Anestézia pri cisárskom reze

V súčasnosti sa väčšina cisárskych rezov vykonáva vo zvodnej lokálnej anestézii (epidurálnej, spinálnej). Jej veľkou výhodou je šetrnosť k novorodencovi, ktorý nie je zaťažený účinkom anestetík. Nemenej dôležité však je i to, že matka je pri vedomí, môže svoje bábätko ihneď vidieť a dokonca je možná podpora bondingu. V rámci neho je bábätko po pôrode položené matke na hruď, prípadne sa môže i samo prisať. Bohužiaľ, v našich pôrodniciach sa táto prax zatiaľ neuplatňuje. Prečítajte si viac o podpore ranej väzby po pôrode cisárskym rezom.

Ak je nevyhnutné uskutočniť cisársky rez veľmi akútne, býva z časových dôvodov volená celková anestézia. Aby bol novorodenec anestetikami ovplyvnený čo najmenej, mal by byť z tela matky vytiahnutý do 3 minút od uvedenia do narkózy.

Pooperačná starostlivosť o tehotné

Pooperačná starostlivosť o tehotné prebieha v spolupráci chirurga a gynekológa, ktorého úlohou je pravidelné sledovanie nenarodeného dieťaťa.

Základom monitorovania plodu je určite ultrazvuk, prípadne kardiotokografia u tehotných v pokročilejším štádiu tehotenstva.

Neoddeliteľnou súčasťou následnej starostlivosti o tehotnú ženu je i podávanie liekov, ako sú antibiotiká, analgetiká, lieky na riedenie krvi či lieky tlmiace činnosť maternice. Lekári vždy volia také medikamenty, ktoré bábätku neublížia.

Na záver

Každá komplikácia v priebehu tehotenstva je pre ženu veľmi nepríjemná o to viac, ak stav vyžaduje operačné riešenie. Ako sme už spomínali, k operačnému riešeniu lekár pristupuje v tehotenstve len v závažných a nevyhnutných prípadoch. Ak je priebeh operácie i anestézie nekomplikovaný, sú riziká pre ženu i nenarodené dieťa malé.

25.5.2023 5:45| autor: z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist