Tehotní muži

O mužoch sa hovorí, že nechápu náhle zmeny nálad svojich drahých polovičiek. Existencia „tehotných mužov“ však dokazuje pravý opak.

Aká je príčina mužského tehotenstva? Je to otázka starých zvykov, čierneho svedomia alebo hormónov?

Štúdie uskutočnené na Cambridge University dokázali, že dievčatá sa pri narodení dlhšie dívajú na ľudskú tvár, zatiaľ čo chlapci si viac všímajú mechanickú konštrukciu zavesenú v priestore. Ženský mozog je empatický alebo má schopnosť vcítenia, mužský zasa systematizuje.

Dievčatá a chlapci

Dievčatá už od dvanástich mesiacov reagujú na smútok iných ľudí. Ženy sú tiež citlivejšie na výrazy tváre. Dokážu lepšie dekódovať neverbálnu komunikáciu, sú schopné rozlišovať jemné nuansy hlasu.
Chlapci sa oveľa viac zaujímajú o autá, lietadlá, zbrane a mechanické hračky, o systémy. Zato dievčatá uprednostňujú bábiky a hry sa zameriavajú na vzťahy medzi jedincami. Nie sú to iba rozdiely utvárané pod vplyvom okolia (chlapčekovi kupujeme autíčko, dievčatku bábiku). Zistilo sa, že čím má dieťa nižšiu hladinu mužského hormónu testosterónu, tým má väčšiu schopnosť empatie.

Majstri empatie

U žien teda prevažuje empatický „ženský“ mozog a u mužov systematický mužský, ale je medzi nami aj množstvo mužov so „ženským“ alebo s „vyrovnaným“ mozgom. Z toho vyplýva, že empatickí muži existujú!
Títo muži dokážu vycítiť práve ten okamih, keď najviac potrebujeme pohladiť alebo napríklad s niečím pomôcť. Existujú dokonca „majstri empatie“, ktorí spolu so ženou prežívajú menštruačně bolesti či dokonca celé tehotenstvo, počínajúc rannými nevoľnosťami a končiac pôrodnými bolesťami.

Mužské tehotestvo

Mnohé kultúry poznajú pradávny rituál, ktorý sprevádza pôrod: Zatiaľ čo žena rodí mimo domova, nastávajúci otec leží doma v posteli a stoná od bolesti. Žena je ohrozená a treba ju ochrániť – „schovať“, muž na seba berie rolu rodičky, aby odlákal „zlých duchov“ od ženy i od seba.

Rituálne zapojenie otca môžeme vypozorovať aj v našich miestnych zvykoch: Napríklad v kladení otcovho klobúka na brucho rodičky. Aj tu sa predpokladá, že časť pôrodných bolestí a rizík spojených s pôrodom (ako reálnych, tak aj magických) prejde na otca dieťaťa.

Rituály spojené s tehotenstvom mužov označil antropológ Edward B. Taylor termínom „kuváda“ (couvade), čo znamená pripravovať sa či sedieť na vajciach.

„Rodiaci“ otec

Kanadská psychologička Anne Stoyerová zistila, že u nastávajúcich otcov dochádza k hormonálnym zmenám. V porovnaní s bezdetnými mužmi majú zníženú hladinu testosterónu v priemere o 30 percent. V období partnerkinho tehotenstva sa teda dokážu do ich pocitov vcítiť a přežívat s ňou to pekné i to menej príjemné.

Nie je to však prežité rituálne divadielko, ale aktuálny jav. Potvrdzuje to aj Radim Uzel v jednom zo svojich článkov: „A keď potom nastane ťažká hodinka, občas sa vraj stáva, že jedna sanitka odváža ženu na pôrodnú sálu a druhá na manžela na operáciu slepého čreva. Tá sa však nekoná, pretože z domnelého zápalu čreva sa vyvinie spomínaná kuváda.“

Radim Uzel vysvetľuje príčinu tohto javu: „Ide o psychicky podmienenú reakciu. Jej vysvetlenie by sme hádam mohli hľadať v nepriamom pocite viny za to, že priviedol ženu do iného stavu.“

„Tehotní muži“ a ich partnerky opisujú kuriózne prejavy „mužského tehotenstva“:

  • „Môj priateľ so mnou priberá a v noci zle spáva.“
  • „Počas prvého manželkinho tehotenstva som pribral 17 kg. Manželka je tuším o 10 kg ľahšia ako pred prvým tehotenstvom, mne však kilá zostali.“
  • „Prepadali ma hrozné chute na sladké. Ešte väčšie, ako mala manželka.“
  • „Začal som sa napchávať kyslými uhorkami, hoci som ich nikdy predtým nemal veľmi rád.“

A čoho sa môžu tehotné ženy dočkať od svojich menej empatických partnerov? Napríklad ich príjemne prekvapí, že k nim bude partner pozornejší, ako je uňho zvykom.


Zdroje:
Právo, 27. 7. 2004
www.rodina.cz
www.blisty.cz

28.8.2009 1:08| autor: Jana Paduánová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist