Žiarlim na svoje dieťa, priznáva nejeden otec

„Keď manželka porodila, bol som pre ňu zrazu vzduch. Bol som dobrý akurát na podávanie plienok a stráženie dieťaťa, keď šla cvičiť,“ sťažuje sa tridsaťpäťročný Ján. „Na malé som sa tešil, ale prekvapilo ma, ako ťažko som znášal, že už nie som na prvom mieste ja, ale dieťa.“

Rovnaký pocit sprevádza viac novopečených oteckov. Hociktorý sa zrazu pristihne – veď žiarlim na svoje vlastné dieťa. Čo robiť?

Našetrite čas

Zmierte sa s tým, že po pôrode, v tzv. prechodnom období, venuje partnerka všetok svoj čas bábätku. Inak to, bohužiaľ, ani nejde. Berte to však ako plus: Vybrali ste si dobrú matku pre svoje dieťa. S touto situáciou sa muž najlepšie vyrovná, keď sa bude venovať svojmu dieťaťu. Prestane vnímať, že sa o partnerkinu pozornosť delí, a navyše je to najlepší spôsob, ako ušetriť trochu času len pre nich dvoch.

Cítim sa vinný

Stav, že partner na svoje dieťa žiarli, je normálny. Je to etapa, ktorou potrebujete prejsť, aby ste si zvykli na život v trojici.

Úzkostné matky

Sú však aj matky, ktoré venujú pozornosť a starostlivosť iba dieťaťu aj mnoho ďalších mesiacov. Potom je potrebné porozprávať sa s partnerkou o svojich pocitoch a spoločne hľadať riešenie. Nehanbite sa prihlásiť o pozornosť. Cestou k úspechu je vzájomná tolerancia a spoločná starostlivosť o dieťa.

Na Babywebe tiež nájdete:

Oteckovia, nenechajte sa odstrčiť
Zmenila sa vaša žena po pôrode? alebo Sprievodca pre novopečených oteckov
Najčastejšie ťažkosti v sexuálnom živote párov s dieťaťom vo veku do jedného roka

29.7.2010 7:05| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist