Chcem si ju vôbec vziať?

Dôvodov, prečo uvažovať o svadbe, je veľa. Stereotyp tvrdí, že o ňu stoja skôr ženy, a ten istý stereotyp vraví, že chlapom je to jedno. A ako väčšina stereotypov, ani tento nie je pravdivý.

V skutočnosti je svadba krokom, ktorý si treba dobre premyslieť a uvážiť. Ak o nej teda uvažujete, zamyslite sa nad nasledujúcimi ukazovateľmi. Prezradia vám, či sa naozaj chcete ženiť. Aby sa naša téma priveľmi nerozdrobila, budeme naďalej hovoriť o hypotetickom páre, ktorý je bezdetný a začína o svadbe uvažovať.

Čas

Porozmýšľajte – Ako dlho ste spolu? Koľko máte rokov? A ona? Ako často sa vídate? Ak máte pätnásť a chcete si vziať slečnu, ktorú ste prvý raz stretli včera na diskotéke, myslím, že treba ešte počkať, ako sa vzťah vyvinie. Je to zvláštne, ale zdá sa, že z nejakého dôvodu je nebezpečný aj opačný extrém, teda preťahovaný vzťah bez vyústení. Je však aj veľa párov, ktoré spolu žijú bez svadby, alebo, ako vraveli naše staré mamy, „na kôpke“. Tie sa však na takejto forme spoločného života explicitne dohodli.

Keď však k otvorenej dohode nepríde a vzťah nie je tak či onak formálne upravený, rozpadne sa. Väčšinou sa ozve rodina, ktorá vás do svadby bude tlačiť, ale nedajte sa; situácia je vážna, nie však zúfalá – rozhodnutie je na vás.

Kvalita vzťahu

Vôbec nie je zbytočné zamyslieť sa aj nad tým, či vzťah je naozaj natoľko kvalitný, že by ste si ho želali udržať až dovtedy, kým „nás smrť nerozdelí“ (toho sa nebojte, môže to byť skôr, ako sa nazdáte).

Spýtajte sa sám seba – Čo vám váš náprotivok ponúka? A vy jemu? Máte vlastne vôbec niečo spoločné? Dobre sa na svoj náprotivok pozrite. Chcete s tým stráviť zvyšok života?

Teraz sa treba oprávnene spýtať, ako vlastne zistiť, či áno, alebo nie.
Odpoveď je detinsky jednoduchá: Skúste to.

Predmanželské testy:

Ponúkam niekoľko predmanželských testov, ktoré vám poskytnú dobrú predstavu o vašom budúcom partnerstve:

Dovolenka

Zoberte svoju partnerku na dovolenku, teda trochu extrémnu. Napríklad Grécko. Ale okorenené stopom s dĺžkou asi 4 500 kilometrov. To vám všeličo odhalí.

Kto nechce cestovať, nemusí. Posaďte budúcu partnerku na tri hodiny na slnko. Bez slnečníka. (Alebo do mrazu, záleží na tom, čo jej je príjemnejšie.) Dozviete sa o nej viac ako za ostatné tri roky.

Veríte jej? Choďte do Talianska a na stope ju posaďte na predné sedadlo. Už sa vás niekedy pokúsil znásilniť exotický vodič? Obidvoch? Veľa sa toho dozviete…

Spoločné cestovanie teda ukáže, či ste ochotní so svojou partnerkou naozaj znášať dobré i zlé spoločne.

Rodinné stretnutie

Uvedomte si, že sa neženíte iba so svojou ženou. Budete mať svokru a svokra. Chcete ich? TO JE veľmi dôležité. Vaša mama sa bude musieť aspoň občas porozprávať s jej mamou. Váš otec sa bude musieť rozprávať s jej otcom. PREBOHA. Ste ochotní to vydržať? Pred svadbou je veľmi podstatné, aby sa obidve rodiny stretli a mohli sa porozprávať. Ak zostanú pri témach ako – a keď mal štyri roky, ocikal pani učiteľke lodičky, buďte radi. Mohli by sa rozprávať aj o tom, čie dieťa je úspešnejšie.

Budovanie spoločných priestorov

Teda rekonštrukcia, vybavovanie, eventuálne samotná stavba nového príbytku. Je zložité si len predstaviť, aký záťažový tento test je. Môže vás však neobyčajne stmeliť. Najmä ak si nájdete stavebnú firmu alebo štúdio. Existencia spoločného nepriateľa môže do vášho vzťahu priniesť kadečo nové a osviežujúce. Ak sa dokážete bez problémov zhodnúť na farbe závesov, type podláh, ak dokážete bez nehody vyriešiť tú najstaršiu dilemu – či vaňu alebo sprchovací kút a vôbec všetky tie problémy, je odpoveď na otázku z titulku jednoznačná: určite nikoho vhodnejšieho už nikdy nestretnete.

A nakoniec posledný a najpodstatnejší test – opýtajte sa svojej partnerky, či si ona chce zobrať vás.

Nech odpovie čokoľvek, vy máte po starostiach. Tak veľa šťastia.

12.5.2009 2:32| autor: Martin Prokeš
Viac o téme: cestovaniedieťaotec

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist