Nie vždy je nutné všetko rozoberať

Vyzerá to vlastne veľmi jednoducho. Ak jeden z páru naozaj zistí, že toho druhého nemiluje, žiadne komunikačné ani iné schopnosti nepomôžu, aby spolu žili plnohodnotný párový život.

Áno, môžu sa mnohému naučiť a môžu spolu aj celkom kvalitne ďalej žiť. Ak sa však nemilujú, bude im v partnerskom živote niečo chýbať. To „niečo“, čomu sa hovorí intimita. Intimita, vzájomná úcta a náklonnosť.

Blízkosť

Intimita je blízkosť, môj manžel ju kedysi pre mňa pomenoval takto: sú veci, o ktoré sa jednoducho vôbec nechcem deliť s nikým iným ako práve s tebou a s ktorými sa potrebujem zdôveriť takisto najprv tebe.

Nepleťme si intimitu so sexom. Kvalitný sex ešte nezaručuje, že partnerstvo je šťastné a že sa obidvaja navzájom milujú. Aj keď sa partneri spolu naučili komunikovať, sú schopní na všetkom sa dohodnúť – dokonca i na tom, koľkokrát, kedy a ako budú súložiť – môžu pociťovať, že im niečo chýba…

Čítajte tiež:

Hovoriť? Nie vždy

Komunikácia všetko nevyrieši. Niekedy je to skôr akési zaklínadlo. Vo fungujúcich partnerstvách sú veci, o ktorých sa jednoducho hovoriť nemusí. Sú to témy, ktoré partneri vnímajú rovnako a v zásade im stačí len pohľad do očí. A potom sú to témy, keď je celkom zbytočné dlho ich rozoberať.

Napríklad jeden z partnerov je v ten deň veľmi unavený, podráždený a vznikne hádka pre drobnosť. Ak je po nejakom čase schopný prísť, ospravedlniť sa či usmiať sa alebo urobiť iný „zmierovací“ rituál, môže spolužitie ďalej pokračovať v pohode.

Nekonečné rozoberanie

Ak však jeden z partnerov trvá na tom situáciu rozobrať a prísť na to, prečo bol partner naštvaný a podráždený, spravidla sa pokazí nielen celý večer, ale aj ďalších niekoľko dní. Dnes je veľmi módne neustále hovoriť o pocitoch, o tom, ako treba všetko si povedať a stále komunikovať. V dlhodobých partnerstvách však musí fungovať aj akýsi mlčanlivý súlad. Poznala som jeden „psychologický“ pár, ktorý až do úmoru rozoberal veci a snažil sa prísť im na koreň. Ďalší z mojich kolegov psychológov im však raz povedal, že budú asi prvý pár, ktorý psychoterapiu zabije.

Mnoho problémov vyplýva z komunikačných nedorozumení a stáva se, že jeden povie „a“ a druhý počuje „e“, ale nie vždy treba všetko rozoberať. V partnerstve je nevyhnutný aj nadhľad a schopnosť povzniesť sa nad veci.

15.12.2017 1:10| autor: Kateřina Hollá
Viac o téme: mužpartner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist