Môj partner musí byť stále zamilovaný

Po dvoch rokoch vzťahu sa dvaja majú buď vziať, alebo rozísť. Takéto radikálne výroky určite neplatia vždy, vystihujú však určitý princíp, ktorý funguje v každom vzťahu.

„Nerozumiem tomu,“ utiera si slzy tridsaťročná Erika. „Myslela som si, že som našla toho pravého. Vo všetkom sme si rozumeli, boli stále spolu, plánovali dieťa a po troch rokoch mi oznámil, že sa zamiloval do kolegyne,“ vzlyká Erika a zastavuje ďalší prúd sĺz. Milý ešte „na vysvetlenie“ dodal, že potrebuje byť stále zamilovaný.

Na začiatku skoro každého vzťahu je veľké zamilovanie. Sme schopní myslieť len a len na druhú polovičku a nie sme ochotní si pripustiť, že by na nej mohla byť nejaká maličkosť zlá. Tento stav zblázneného vedomia môže trvať pomerne dlho.

Sex a zase sex

K tomu je potrebné pripočítať, že k našej druhej polovičke patrí tiež jej svet, ktorý postupne s ňou poznávame. Stretávame sa s novými ľuďmi – jeho či jej priateľmi, rodinou, kolegami – jazdíme na nové miesta, objavujeme nové svety.

A väčšinou sa tiež oddávame vášnivým sexuálnym hrám. Počas zamilovanosti máme na sex prirodzene väčšiu chuť a „drive“, objavujeme nové zážitky.

Bol to idiot?

Po čase však každá zamilovanosť opadáva, človek sa dostáva do normálnej rovnováhy. Eufória zmizne, nové neznáme svety sú už objavené a vzťah sa zmení. Buď sa rozpadne, pretože človek zistí, že objekt jeho lásky je idiot, alebo sa vzťah prehĺbi. Zrazu zistíte, že toho druhého máte naozaj, ale naozaj radi.

Hlad po novom

Situácia v partnerstve ale nie je čiernobiela. Či bude vzťah fungovať, závisí na mnohých okolnostiach. Ľudia sa od seba navzájom líšia vlastnosťou, ktorú psychológ Cloninger nazýva „novelty-seeking“ – teda túžba vyhľadávať nové veci.

Takýto človek býva skôr impulzívny, je veľmi zábavný a nadšený, najmä pri rôznych nových zážitkoch. Nedokáže však nájsť potešenie v každodennosti, v stereotypoch. Dalo by sa to prirovnať k adrenalínovým športom. Adrenalínový športovec nebude spokojný, keď pôjde na obyčajný nedeľný výlet s rodinou na cyklotrasu. Potrebuje nejaké nebezpečie, niečo nové, potrebuje vybudiť svoje emócie.

Čítajte tiež:

Žiť naplno

Človek, ktorý má vysoké „novelty-seeking“ aj vo vzťahoch, môže mať pocit – keď odíde zamilovanosť – že jeho emócie už nie sú tak silné a on nežije naplno. Tento typ ľudí tiež často vníma blízkych ľudí veľmi čiernobielo. Kým pracuje „zamilovanosť“, je druhá polovička úplne dokonalá. Keď zamilovanosť pominie, stane sa partner úplne nedokonalý, neschopný. To, čo predtým obdivoval, začína nenávidieť.

Táto vlastnosť je často spojená s určitým hraním. Keď sa dotyčný človek stretáva s rovnakými ľuďmi častejšie, nemôže už hrať – napríklad stále veselého a zábavného – pretože ho už všetci poznajú. Tak ich radšej nechce vidieť a potrebuje niečo nové.

To najbežnejšie je to najťažšie

Naučiť sa žiť s každodennými povinnosťami, vedľa človeka, ktorého už dobre poznám a teda poznám aj jeho chyby, naučiť sa radovať z bežného dňa, kde nie je nejaká veľká vášeň ani vypäté emócie, patrí v živote k tomu najťažšiemu.

3.8.2018 11:45| autor: Kateřina Hollá
Viac o téme: chuťdieťapartner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist