Prečo si ma nechce vziať?

Jednou z obvyklých fáz partnerského vzťahu je svadba. U niektorých párov sa prechod do manželského stavu udeje úplne prirodzene, u iných je však prechod k tomuto kroku komplikovanejší. Aké sú možné dôvody a pozadie skutočnosti, že váš partner otáľa so vstupom do manželstva?

Partner nad touto otázkou ešte nepremýšľal

Jedným z dôvodov, prečo sa vo vašom vzťahu v blízkej budúcnosti nehovorí o svadbe, môže byť fakt, že pre partnera nie je otázka manželstva dôležitá a jednoducho mu nenapadlo o svadbe premýšľať. Riešenie je jednoduché: Otvorte túto tému vy a začnite o svadbe hovoriť.

Partner si myslí, že ste to práve vy, kto sa so svadbou neponáhľa

Ďalším dôvodom, prečo ešte spoločne neplánujete svadbu, môže byť nejasná komunikácia. Partner môže mať pocit, že ste to práve vy, kto sa svadbe a manželstvu vyhýba, a sám nemá toľko odvahy, aby sa o tom s vami porozprával. V tom prípade stačí, keď si o spoločnej budúcnosti pohovoríte otvorenejšie.

Partner sa na vstup do manželstva necíti pripravený

Váhavosť zo strany partnera často súvisí aj s tým, že sa necíti pripravený prijať záväzok manželstva. Dôvodov môže byť niekoľko. Partner môže mať napríklad pocit, že sa na taký závažný krok poznáte príliš krátko. Ďalším motívom môže byť fakt, že partner sa už v minulosti raz rozvádzal a druhýkrát má potrebu poriadne si vstup do manželstva premyslieť, pretože rozvod už nechce zažiť. Iné vysvetlenie by mohlo byť, že sa necíti dostatočne zrelý na takú zodpovednosť, či argument, že nie ste dostatočne finančne a hmotne zabezpečení, aby ste mohli vytvoriť vlastnú rodinu.

Partner si s vami chce založiť rodinu, no svadba preňho nie je dôležitá

Sú muži, pre ktorých svadba nie je dôležitá, a to, že nie ste manželia, nevníma ako prekážku na založenie rodiny. V tejto situácii sa odráža súčasný trend v spoločnosti, keď sa svadbe a inštitúcii manželstva neprikladá taký význam ako v minulosti. Iným dôvodom môže byť napríklad nevydarené manželstvo partnerových rodičov a obava, aby jeho deti nemuseli prežiť nepríjemnú situáciu rozvodu, ako sa to stalo jemu. V tejto situácii vám asi nezostáva nič iné, ako s partnerom občas na túto tému diskutovať a snažiť sa mu vysvetliť, aká je pre vás svadba dôležitá.

V partnerovej budúcnosti nie je pre manželstvo miesto

Tým najnepríjemnejším dôvodom môže byť, že partner jednoducho vo svojom budúcom živote nemá pre manželstvo a rodinný život miesto. Chce si žiť slobodný život bez akýchkoľvek záväzkov. V tejto situácii treba zvážiť, či sú pre vás manželstvo a rodina dôležité a či má zmysel v takomto vzťahu pokračovať.

Ako reagovať, keď váš partner ešte nechce plánovať svadbu?
V debate na túto tému, najmä ak tušíte, že sa partner k svadbe a manželstvu stavia odmietavo, je dôležité držať sa niektorých zásad:

Hovorte o svojich pocitoch

Pri tejto diskusii, ako aj v každom konflikte, je dôležité hovoriť o tom, ako sa v aktuálnej situácii cítite – venujte priestor hlavne pozitívnym emóciám, no nevynechajte ani negatívne. Partner sa tak môže dozvedieť podstatnú informáciu, aký je pre vás dôležitý, že s ním počítate do budúcnosti a akú dôležitosť má táto téma pre vás. Verbálne ventilovanie vašich aktuálnych pocitov navyše pomáha znížiť vnútorné napätie.

Čítajte tiež:

Spýtajte sa na dôvody

Snažte sa zistiť dôvody partnerovho názoru.

Vyhnite sa vyčítaniu a obviňovaniu partnera

Veľká chyba pri každej diskusii je začať partnerovi vyčítať udalosti z minulosti a obviňovať ho. Výčitky a obviňovanie vám v ničom nepomôžu, partnera môžu zasiahnuť a zraniť na citlivom mieste.

Rešpektujte jeho názor a nesnažte sa ho prehovárať za každú cenu

Napriek tomu, že partner žiadnu svadbu plánovať nechce, nevešajte hlavu, rešpektujte jeho názor. Neznamená to, že sa s vami nikdy nechce oženiť. Ubezpečte ho, že je pre vás veľmi dôležitý, a skúste túto tému o nejaký čas opäť otvoriť.

Svadba a manželské spolužitie je závažný životný krok. Ak s vami váš partner dlhodobo nechce vstúpiť do manželského života a založiť si s vami rodinu, skúste sa zamyslieť nad tým, či si vás taký človek zaslúži a či nie je lepšie riešenie nájsť si niekoho iného, kto si vás bude vážiť a nebude sa brániť spoločnému životu s vami.

20.4.2017 12:56| autor: Petra Vondráčková
Viac o téme: detipartner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist