Najväčšiu šancu na vydaj majú vysokoškoláčky

Mať dieťa je jasná úloha väčšiny žien. Ale nájsť k nemu správneho otca? To je otázka, ktorú mnohé z nich riešia. Čo rozhoduje?

Vzdelanie hrá rolu

Najvyššiu šancu vydať sa majú vysokoškoláčky. A naopak, čím nižšie vzdelanie matky majú, tým väčšia je pravdepodobnosť, že zostanú samy. Nielen v čase samotného pôrodu, ale aj ako osamelé mamičky. Potvrdzujú to výskumy súvislosti medzi úrovňou vzdelania a počtom detí narodených v manželstve a mimo neho.

Paradoxne to však boli práve vysokoškoláčky, ktoré v ankete súhlasili s výrokom, že manželstvo je prežitok, zbytočná formalita. Nevydaté matky s nižším vzdelaním, naopak, častejšie priznávali, že do manželstva nevstúpili, pretože nemali partnera alebo partner manželstvo odmietal.

Svadba ako formalita?

Manželstvo stráca atraktivitu opäť predovšetkým pre vysokovzdelané a ekonomicky nezávislé ženy. Nemajú pocit, že vzťah s partnerom je natoľko stabilný, aby mohli uzavrieť manželstvo, neveria, že ich láska vydrží záťaž, ktorú rodičovstvo predstavuje. Manželstvo považuje za formalitu až 40 percent opýtaných.

Nezosobášené partnerstvá sa stávajú všeobecne prijímanou formou spolužitia, v slovenskej populácii mierne klesá podiel ľudí, ktorí za podmienku rodičovstva považujú zosobášenú dvojicu.

Typy slobodných matiek

  • Nedobrovoľne slobodné ženy zostali bez partnera, pretože buď nesúhlasil so svadbou, alebo ich vzťah bol veľmi nestabilný. Množstvo týchto žien nemalo v čase narodenia dieťaťa žiadneho partnera. Pre túto skupinu bolo typické, že neodmietali manželstvo ako zbytočnú inštitúciu. Nesúhlasili ani s tým, že byť slobodnou matkou je ekonomicky výhodné.
  • Liberálne slobodné ženy tvrdia, že manželstvo nie je dôležité. Neuvádzali, že by dôvodom neuzavretia manželstva bol nesúhlas partnera, a v čase, keď sa im narodilo dieťa, väčšinou žili s otcom dieťaťa.
  • Pragmatické slobodné matky sú charakteristické nestabilitou partnerského vzťahu v čase narodenia potomka. Najčastejšie preto uvádzali, že dôvod, prečo sa nevydávajú, je neistá budúcnosť vzťahu. Vyhlasujú, že byť slobodnou matkou je finančne výhodnejšie a že manželstvo znamená stratu slobody a nezávislosti.

Najmladšie rodičky boli nedobrovoľne slobodné mamičky (prvé dieťa v priemere v 22,6 roka), najstaršími mamičkami boli liberálne slobodné matky (24,5 roka). Pragmatické nevydaté ženy porodili prvé dieťa v priemere v 23,6 roka. Najvyšší podiel žien so základným vzdelaním a vyučených (najmenej vysokoškoláčok) je v skupine nedobrovoľne nevydatých, medzi liberálnymi matkami je, naopak, najviac vysokoškoláčok a žien so stredoškolským vzdelaním ukončeným maturitou.

Ideálne usporiadanie partnerského života

Podľa prieskumu väčšina slobodných matiek považuje za ideálne partnerské usporiadanie život v manželstve, a to po predchádzajúcom spoločnom živote bez manželstva, „na skúšku“. To, že nevydaté matky pripisujú manželstvu vysokú hodnotu, dokazujú aj niektoré zahraničné štúdie.

25.5.2009 9:32| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist