Desatoro otecka

Máte syna či dcéru? Ste hrdým oteckom alebo sa len učíte a zvykáte si na novú úlohu? Tak či onak máme pre vás cenné rady.

otec_pri_porode-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

1. Počúvam aj nepríjemné veci

Samozrejme, nemusím s nimi súhlasiť, ale počúvam ich a dám najavo, že počujem. To je dôležité a prvé prikázanie.

Rodičovstvo je hra pre troch a viac hráčov, ktorá sa dá vyhrať iba tak, že budem s ostatnými spolupracovať. Aby som mohol dobre spolupracovať, musím vedieť, čo si druhí myslia.

2. S deťmi sa maznám

Sú moje. Musím im dať najavo náklonnosť a lásku, aby v budúcnosti vedeli, že stoja za to, aby ich niekto mal rád. Otec nie je nevyhnutne povinný len trestať a vymáhať povinnosti, je v rodine aj ako ochrana a bezpečie, a to mi budú veriť len v prípade, že som schopný ukázať láskavú tvár.

3. Povinnosťou otca je spokojná mama

Čo dodať? Moja partnerka je v zložitej situácii a je potrebné, aby som to rešpektoval. Mal by som sa jej snažiť pomáhať, vychádzať jej v ústrety, ona to bude robiť tiež. Predovšetkým spočiatku sa jej pozornosť bude koncentrovať na potomka a nie na mňa. To je správne a potrebné, je to jej rola, rovnako ako mojou úlohou je poskytnúť jej pocit bezpečia a priestor na to, aby sa naučila byť dobrou matkou. Neskôr sa mi to zíde, pretože ma môže naučiť byť dobrým otcom.

4. Materská nie je celkom dovolenka

Nepočujem to síce rád, ale je to pravda. Pokúsim sa vyhnúť hádkam o tom, kto z nás viac pracuje. Pravda je väčšinou taká, že toho máme obaja plné zuby.

5. Upratovanie nie je iba ženská práca

Nebudem tu vypisovať o takej samozrejmosti. Pozri tretie a štvrté prikázanie.

6. Domov sa nosia nielen peniaze, ale aj nadhľad

Pretože sa na rozdiel od svojej partnerky dostanem aj medzi iných ľudí, ako sú matky na materskej, môžem sa usilovať o odstup a nadhľad pri riešení rodinných problémov, a ak si ešte zoberiem na pomoc toleranciu, tak som vyhral.

Čítajte tiež:

7. Sú veci, ktorým naozaj nerozumiem

Naozaj. Tak to budem rešpektovať, a keď mi partnerka bude tvrdiť o potomkovi niečo, s čím nebudem nesúhlasiť, najprv si zoženiem dosť racionálnych argumentov, a až potom môžem vyjednávať. Čo sa týka detí do pol druha roka, mama máva väčšinou pravdu (väčšina žien to potvrdí).

8. Neklamem

Sebe, jej ani nikomu inému. Predovšetkým však sebe, pokúsim sa držať reality, koľko sa len dá. Ako vravia prikázania jeden i dva, veci sú ľahšie, keď sa aj ostatní dokážu na seba pozerať s nadhľadom – necítim sa prehliadaný, som prehliadaný, a tak je to v poriadku, nedá sa to inak a časom sa to utrasie.

9. Matka mojich detí nie je dokonalá

Ako napokon nijaká žena. Budem teda rešpektovať jej nedokonalosti, veď to, či som, alebo nie som ochotný ich tolerovať, som si mal rozmyslieť predtým, ako som s ňou mal dieťa. Ak som si to dobre nepremyslel, naučím sa s tým žiť, bola to predsa moja voľba.

10. Ani ja nie som

Ako v podstate nijaký chlap. Budem sa však usilovať stále na sebe pracovať a zlepšovať sa. Budem sa usilovať, aby som bol spokojný nielen ja, ale aby aj ľudia okolo mňa mali všetko, čo potrebujú.

23.12.2022 5:00| autor: Redakcia Babywebu.sk | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist