Vernosť nám nie je daná od prírody

Vernosť je naozaj úplne vedomé rozhodnutie. Ak sa budeme odvolávať na biológiu a na to, čo je nám „prirodzené“, naozaj ľahko zistíme, že monogamia nám pravdepodobne nie je daná.

Naša psychologička a sexuologička Mgr. Kateřina Hollá ponúka zopár postrehov na tému vernosť a jej dodržiavanie.

Ste schopní neveru odpustiť? Aký je váš názor na neveru?
Nevera je jednou zo špecifických vlastností, ktorá nás odlišuje od zvierat. Naša vôľa a schopnosť premýšľať o svojich činoch, odhadnúť ich dôsledky a možnosť sa rozhodnúť. Vernosť a monogamia sú otázkou rozhodnutia a schopnosti uvedomiť si pocity druhého.

Nevera bolí
Nevera je vo väčšine prípadov pre partnerstvo veľmi bolestná skúsenosť. Aj napriek tomu, že je ústrednou témou mnohých anekdôt a vtipov, aj napriek tomu, že ju mnohí označujú za ľahkú či šteklivú tému, pre zúčastnených to môže byť rovnako traumatizujúca skúsenosť ako smrť, výpoveď z práce či prírodná katastrofa.

Kde je problém?
Nevera v každom prípade ukazuje na nejaký problém. Problém môže byť ako v partnerstve samom, ale tiež v osobnosti a povahe neverného partnera. Ten môže dávať prednosť svojim záujmom, chutiam a potrebám pred zodpovednosťou či odkladaním uspokojenia. Ale riešenie neverou veľmi situáciu neuľahčí, skôr naopak.

Znie to ako klišé
Nevera ubližuje intimite. Je ťažké zverovať sa, zdielať svoje najvnútornejšie pocity s niekým, komu nemôžeme dôverovať, kto je ochotný telesnú a duševnú intimitu zdielať ešte s niekým iným.
Dlhodobé partnerstvo vyžaduje úsilie, čo je už akési klišé. Avšak nebyť neverný, rešpektovať a vážiť si svojho partnera a neustále na ňom hľadať jeho prednosti, to je práve to úsilie, ktoré sa v tomto klišé zdôrazňuje.

Partnerstvo s limitmi
Príčin, ktoré vedú k nevere, je asi toľko, koľko je neverných ľudí. A podobne je tomu aj s možnými reakciami a riešeniami tohto problému. Ak sa nevera prezradí, majú partneri tri možnosti – rozísť sa, neveru úplne odpustiť alebo sa dohodnúť, ako ďalej a za akých podmienok.

Ale tiež je možné mlčať a neveru tolerovať – ak partner dodržuje určitú diskrétnosť a pre podvádzaného je zachovanie partnerstva s týmto hendikepom dôležité. Avšak je dôležité si uvedomiť, že je to partnerstvo s limitmi.

Na Babywebe tiež nájete:

Ako sa vyrovnať s neverou?
Nie vždy je nutné všetko rozoberať
Partnerskú krízu dieťa pravdepodobne nevyrieši

8.3.2011 9:48| autor: Kateřina Hollá
Viac o téme: dieťapartner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist