Prečo si ma nechce partner vziať

Jednou zo zvyčajných etáp partnerského vzťahu je svadba. Niektorým párom sa prechod do manželského stavu prihodí celkom prirodzene, u iných to neprebieha tak hladko. Aké sú možné dôvody a skutočnosti, keď váš partner otáľa so vstupom do manželstva?

Partner nad touto otázkou ešte nepremýšľal

Jedným z dôvodov, prečo sa vo vašom vzťahu o svadbe v blízkej budúcnosti nehovorí, môže byť fakt, že pre partnera nie je otázka manželstva dôležitá a jednoducho mu nenapadlo o svadbe rozmýšľať. Riešenie je jednoduché: sama túto tému otvorte a začnite o nej hovoriť.

Partner si myslí, že ste to práve vy, kto sa so svadbou neponáhľa

Ďalší dôvod, prečo ešte spolu neplánujete svadbu, môže byť opäť nejasná komunikácia. Partner môže mať pocit, že ste to práve vy, kto sa svadbe a manželstvu vyhýba, a sám nemá toľko odvahy s vami o tom začať hovoriť. V tom prípade stačí, keď sa budete o spoločnej budúcnosti rozprávať otvorenejšie.

Partner sa na vstup do manželstva necíti pripravený

Váhavosť na strane partnera často súvisí s tým, že sa necíti pripravený prijať záväzok manželstva. Dôvodov môže byť niekoľko. Partner môže mať napríklad pocit, že sa na taký závažný krok poznáte príliš krátko. Alebo je partner už raz rozvedený a druhýkrát má potrebu si tento krok viac premyslieť, pretože sa nechce znova rozvádzať. Iné vysvetlenie môže byť, že sa necíti dostatočne zrelý na takú zodpovednosť, alebo argument, že nie ste dostatočne finančne či hmotne zabezpečení, aby ste mohli vytvoriť vlastnú rodinu.

Partner s vami chce založiť rodinu, ale svadba pre neho nie je dôležitá

Občas sa stáva, že pre muža nie je svadba dôležitá, a to, že nie ste manželia, nevníma ako prekážku na založenie rodiny. V tejto situácii sa odráža súčasný trend v spoločnosti, keď svadba a inštitút manželstva nie je taký dôležitý ako predtým. Iným dôvodom môže byť nevydarené manželstvo jeho rodičov a obava, aby jeho deti nemuseli prežiť nepríjemnú situáciu rozvodu, tak ako sa to stalo jemu. V tejto situácii vám asi neostáva nič iné, než s partnerom na túto tému občas diskutovať a snažiť sa mu vysvetliť, že pre vás je svadba dôležitá.

V partnerovej budúcnosti nie je na manželstvo miesto

Ten najnepríjemnejší dôvod môže byť, že partner vo svojom budúcom živote nemá pre manželstvo a rodinný život s vami miesto. Chce žiť slobodne bez akýchkoľvek záväzkov. V tejto situácii je potrebné uvážiť, či je pre vás manželstvo a rodina dôležitá a či má zmysel v takomto vzťahu pokračovať.

Ako reagovať, keď váš partner ešte nechce plánovať svadbu

V diskusii na túto tému, najmä ak tušíte, že sa partner k svadbe a manželstvu stavia odmietavo, je dôležité držať sa niektorých zásad:

Hovorte o svojich pocitoch

Pri tejto diskusii, ako aj v každom konflikte, je dôležité hovoriť o tom, ako sa v aktuálnej situácii cítite – venujte priestor najmä pozitívnym emóciám, ale nevynechajte ani tie negatívne. Partner sa tak môže dozvedieť, ako je pre vás významný, že s ním počítate do budúcnosti a akú dôležitosť má táto téma pre vás. Verbálne ventilovanie vašich aktuálnych pocitov navyše vedie k zníženiu vnútorného napätia.

Opýtajte sa na dôvody

Snažte sa zistiť dôvody partnerovho názoru.

Vyhýbajte sa výčitkám a obviňovaniu partnera

Veľká chyba pri každej diskusii je začať partnerovi vyčítať udalosti z minulosti a obviňovať ho. Výčitky a obviňovanie vám v ničom nepomôžu, partnera môžu zasiahnuť a zraniť na citlivom mieste.

Rešpektujte jeho názor a nesnažte sa ho prehovárať za každú cenu

Aj napriek tomu, že partner momentálne žiadnu svadbu plánovať nechce, nevešajte hlavu, rešpektujte jeho názor. Neznamená to, že sa s vami nikdy nechce oženiť. Uistite ho, že je pre vás veľmi dôležitý a skúste túto tému neskôr opäť otvoriť.

Svadba a manželské súžitie je závažný životný krok. Ak s vami váš partner dlhodobo nechce vstúpiť do manželského života a založiť s vami rodinu, skúste sa zamyslieť nad tým, či si vás takýto človek zaslúži a či nie je lepšie riešenie nájsť si niekoho iného, kto si vás bude vážiť a nebude brániť spoločnému životu s vami.

Na Babywebe tiež nájdete:

Dlhý vzťah kontra šťastné manželstvo?
Najväčšiu šancu na vydaj majú vysokoškoláčky
Nestretli ste toho pravého?

24.10.2010 10:09| autor: Petra Vondráčková
Viac o téme: detipartner

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist