Ako dieťa odnaučiť, aby si strkalo prsty do úst?

OTÁZKA TÝŽDŇA Naša takmer 4-ročná dcéra namiesto cumlíka odmalička používa dva prsty, čo, bohužiaľ, trvá dodnes. Vždy, keď je unavená alebo niečím zaujatá, napríklad keď pozerá rozprávku, strčí si prsty do úst a naozaj intenzívne cucá. Nedávno sa u nej zistilo, že má pre tento zlozvyk už mierne deformované podnebie, zrejme aj to je príčinou jej horšej výslovnosti, a tak nás čaká vyšetrenie na stomatochirurgii. Všade sa píše, ako odnaučiť dieťa od cumlíka, ale čo robiť s týmto zlozvykom?

shutterstock_52372597-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Cumľanie prstov môže mať, žiaľ, negatívny vplyv na vývoj postavenia druhých zubov, teda trvalého chrupu, a pier. Pri intenzívnom cucaní môže byť problémom narušenie pokožky na prstoch, ktoré dieťa dáva do úst, čo môže viesť až k infekcii. Dieťa k tejto činnosti zvyčajne vedie únava, príčinou však býva aj stres, negatívne emócie a podobne. Určite vám odporúčame poradiť sa so stomatológom, a ak dieťa vyrastá z veku batoľaťa, potom prípadne aj s detským psychológom.

S odstraňovaním tohto zlozvyku je dobré začať čo najskôr. Najznámejšou „metódou“, ako dieťaťu sprotiviť cumľanie prstov, je namočiť ich do štipľavého korenia alebo natrieť špeciálnym horkým lakom, ktorý kúpite v lekárni. Môžete mu tiež prst/prsty zalepiť náplasťou či obviazať alebo ich nejakým špeciálnym zaklínadlom spoločne „začarovať“.

Na rukávy pyžama sa dajú prišiť rukavičky, ktoré si nebude môcť dať dole, jemné rukavice môže mať dieťa na sebe aj pri pozeraní rozprávok. Nevhodné je dieťa zastrašovať, kričať naň, kritizovať ho za zlozvyk.

Skúste radšej sledovať situácie, v ktorých si dáva prsty do úst, a snažte sa tomu predchádzať tak, že mu v kritickom momente dáte do ruky nejakú náhradu (hračku, kúsok zeleniny, rožok atď.). Obšírne dohováranie nemá význam. Mali by ste však trpezlivo, pokojne a stručne dieťaťu opakovať, že prsty do úst strkať nemá.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist