Ako mám synovi zvýšiť sebavedomie?

OTÁZKA TÝŽDŇA Ako by som mala svojmu 3, 5 ročnému synovi zvýšiť sebavedomie? Je na mne dosť závislý, ale nástup do škôlky už sme (s problémami) zvládli.

shutterstock_1112504390-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

No boli sme napríklad spolu na výlete, kde ponúkali jazdu v kočiari, ktorý ťahali kone, a pretože viem, že má strach z cudzích ľudí, tak sa ho pýtam, či pôjde okruh sám s deťmi alebo mám ísť s ním. Samozrejme som ho uistila, že tam na neho počkám. Povedal, že pôjde sám, tak nastúpil, a keď sa kočiar pohol, postavil sa a plakal, takže som naskakovala za jazdy, aby ho nenapadlo vystupovať. V rodine nemáme žiadne problémy. Dávid je jedináčik. Zuzana

Odpovedá psychologička PhDr. Markéta Kavale:

V tomto prípade nejde o sebavedomie, ale o pocit väčšej potreby bezpečia a istoty, ktorú si dieťa v tomto veku vytvára. Pri deťoch – jedináčikoch sa často prejavuje, že sa trochu neskôr oddeľujú od svojich rodičov. Neznamená to rozhodne, že by mali menej bezpečia. Skôr opak je pravdou. Svojho rodiča berú ako veľkú istotu, ktorá niekedy pri jeho neprítomnosti pôsobí na dieťa ako nezvládnuteľný problém.

Rada je v tomto smere veľmi jednoduchá: ide o vývojovú záležitosť. Preto si buďte istá, že sa všetko s vekom zmení. Syna podporujte a chváľte za každý úspech samostatnosti. Ale to Vy určite stále robíte.

Viac o téme: dieťakočiarstrach

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist