Malé deti a desivé sny

Kričí vaše dieťatko zo spánku, alebo sa prebúdza s plačom a je celé vystrašené? Zrejme ho prenasleduje nejaký škaredý sen. Možno večer zahliadlo v televízii niečo, čo ho v spánku desí. Alebo po obede zabudlo na pieskovisku svoj najobľúbenejší nákladiak. Aj to sa totiž môže odraziť v snoch dieťaťa.

Čo je vlastne sen?

Cez deň sa nám v hlave usadzuje množstvo myšlienok, ktoré nejakým spôsobom kontrolujeme a, obrazne povedané, nepúšťame k telu. To však v noci nevieme. Kontrolka našich myšlienok je vypnutá a do podvedomia sa nám dostane aj to, čo nechceme.

Preto sa v snoch objavujú aj naše skryté strachy a obavy. Obzvlášť to platí u detí. Majú oveľa intenzívnejšie a farbistejšie sny ako dospelí. Podľa niektorých odborníkov sa deťom snívajú sny už v čase, keď sú v mamičkinom brušku. Aké sny majú deti do dvoch rokov, je ťažké zistiť, pretože ich ešte nevedia opísať. Batoľatám okolo tretieho roku sa snívajú veľmi živé sny predovšetkým o zvieratách a rozprávkových postavičkách. Malé deti však môžu v spánku prenasledovať i desivé sny. Ak sa im však nesnívajú často a neovplyvňujú ich správanie, nemusí sa rodič znepokojovať.

Prečo sa deťom snívajú desivé sny?

Batoľa vstrebáva cez deň mnoho nových zážitkov a obrovské množstvo informácií, s ktorými sa musí jeho podvedomie vyrovnať. Navyše sú na dieťatko kladené nároky – napríklad pri jedle, prechode na toaletu – ktoré nemusí hneď dobre zvládať. U väčších batoliat je možné škaredé sny pripísať aj tomu, že si začínajú uvedomovať, že čoskoro pôjdu do škôlky a budú cez deň bez mamy a otca v cudzom prostredí.

Samostatnú kapitolu tu predstavuje televízia. Veľmi častou príčinou desivých snov je totiž niečo, čo dieťa videlo v televízii a z čoho má strach. Môže to byť napríklad medvedie strašidlo Barbucha, ktoré na prvý pohľad vyzerá celkom nevinne. Nie však v noci, keď dieťatko zaspí a keď sa mu votrie do podvedomia…

Ak rodičia zistia, že sa ich potomok v noci bojí, mali by predovšetkým pátrať po tom, na čo sa dívalo v televízii. V každom prípade by nemali dovoliť trojročnému dieťaťu sledovať rozprávku, ktorá je strašidelná alebo príliš „akčná“. Príčinou desivého sna môže byť ďalej to, že v rodine panuje napätá situácia a rodičia sa často hádajú. Táto nepohoda dieťatko traumatizuje a odráža sa v jeho snoch.

Ako sa s nimi popasovať?

„Keď vaše batoľa plače a kričí zo spánku, skúste ho rozhýbať – prebuďte ho, vezmite do náručia, dajte mu napiť, proste urobte s ním pohyb, ktorý akoby vymaže z jeho hlavičky škaredý sen,“ radí detská psychologička Tamara Cenková a pokračuje: „Keby ste s dieťaťom nepohli, nedali mozgu nový impulz z pohybu – tak by tam desivý sen zostal naďalej.

S väčším batoľaťom sa môžete o sne porozprávať, aby ste vedeli, čo bolo jeho príčinou. Tu by rodičia nemali podceňovať žiadny problém – ani ten najmenší – ktorý dieťa má, či už ide napríklad len o stratenú hračku, alebo obavy zo škôlky. Prípadne môžete na druhý deň dieťaťu povedať, aby skúsilo namaľovať, čo ho v noci vydesilo. Ak sa mu to podarí, nakreslite cez hotový obrázok čierne čiary ako mreže väzenia a povedzte dieťaťu, že teraz je strašidlo navždy zavreté a nebude ho trápiť. Obrázok zaveste dieťaťu nad postieľku, aby videlo, že už naň strašidlo v noci nedotiahne.

Ďalšou vecou, ktorá pomáha, je plyšák ochranár, ktorého má dieťa pri sebe v postieľke. Pri ukladaní na spánok dieťaťu zopakujte, že sa nemusí báť, pretože ho stráži plyšový kamarát, ktorý bude celú noc odháňať škaredé sny.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Zaspávanie
Zaspí len so svetlom
Budeš mať bračeka alebo sestričku

8.11.2010 10:24| autor: Monika Langrová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist