Dcéra sa nechce maznať

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám trinásťmesačné dievčatko, ktoré sa nechce s nikým maznať, odťahuje sa. Je to v tomto veku normálne? Reaguje tak na každého. Jej prejavy náklonnosti sú hryzenie a škrabanie. Robí to, keď je v dobrej nálade, keď chce dať najavo kontakt. Miluje podpichovanie všetkého druhu a skoro ako keby to bol jediný spôsob náklonnosti. Na hryzenie reagujeme smiechom ako obranou, čo u nej vyvoláva tiež smiech a ďalej sa podpichujeme. Nechcem jej v tom brániť, pretože potom by už kontakt nebol vôbec. Aj obľúbené hračky hryzie z lásky. S manželom sa často hádame a málo si prejavujeme akúkoľvek fyzickú náklonnosť. Snažíme sa hádanie skrývať, ale v malom byte… Ďakujem za odpoveď, Anna

Názor odborníka:

Je dosť ťažké jednoznačne odpovedať na diaľku na otázku, ktorá súvisí s vytváraním vzťahu medzi Vaším dievčatkom a Vami. Ako však sama naznačujete, mohlo by to súvisieť s Vašou rodinnou situáciou, teda so vzťahom medzi Vami a Vaším manželom. Deti sú niekedy barometrom rodičovskej vzájomnosti. V tomto prípade by som Vám doporučila, aby ste začali najskôr riešiť Váš manželský konflikt alebo aspoň to, prečo sa tak často s mužom hádate.

Iná vec je samotná otázka, prečo sa Vaše dievčatko odťahuje vo chvíli, keď sa s ňou chcete maznať. Sama jej chovanie vnímate ako trochu zvláštne a znepokojuje Vás, keď Vaše city prejavované nežným láskaním Vaše dieťa neopätuje. Je pravdou, že deti, podobne ako dospelí, v oblasti taktilného dotyku (dotýkania) sa prejavujú rôzne. Dôležité však je sledovať, či je pre Vaše dievčatko nepríjemný akýkoľvek kontakt, či je niečo, čo jej robí dobre, z čoho sa dokáže spolu s Vami radovať.

V prípade, že by prevažovalo odťahovanie sa pri akomkoľvek telesnom kontakte, doporučila by som Vám a Vášmu dievčatku navštíviť niektorého z kolegov detských psychoterapeutov či psychiatrov a podrobne s ním celú situáciu rozobrať.


Odpovedala: psychologička PhDr. Markéta Kavale

28.8.2017 1:15

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist