Ako sa starať o mliečne zuby

Názor, že mliečne zuby nepotrebujú starostlivosť, lebo raz aj tak vypadnú, je omyl. Mliečne zuby sú dôležité a majú veľký význam pre vývoj druhých, stálych zubov. Je teda potrebné, aby sa dieťa učilo starať o svoje zúbky – samozrejme, s pomocou rodičov – čo najskôr.

mlecne_zuby-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Odborníci sa zhodujú v tom, že rodičia u detí často podceňujú starostlivosť o mliečne zuby. Pritom už prvý zúbok, ktorý sa prederie cez ďasno, vyžaduje pozornosť, lebo aj on sa môže pokaziť.

Zdravé mliečne = zdravé „druhé“

Zubný kaz sa nevyhýba ani mliečnym zubom, ktorých úlohou je „držať miesto“ pre druhé, stále zuby. A preto, ak musí stomatológ pokazený mliečny zub vytrhnúť, nemusí potom stály zub narásť správne.

Znamená to, že v budúcnosti na dieťa spravidla čaká nosenie strojčeka. Tento bolestivý zážitok môže navyše znamenať strach zo zubára až do dospelosti. Keď je dočasný chrup značne poškodený, sú zárodky stálych zubov navyše ohrozené infekciou.

Pritom udržať si zdravé zuby nie je nijako zložité – len si treba osvojiť určité pravidelné návyky. Deti by sa ich mali naučiť od svojich rodičov. A čím skôr, tým lepšie.

Ako správne čistiť zúbky

Základom starostlivosti o mliečne zuby je pravidelné čistenie najmenej dvakrát denne počas minimálne dvoch minút.Pravidelnú zubnú hygienu dieťa prijme ako niečo úplne prirodzené a nebude mu robiť problém ani v budúcnosti.

Zuby by sa mali čistiť ráno a večer. Zvlášť dôležité je čistenie pred spaním, aby na zúbkoch nezostával cez noc cukor. Alfa a omega starostlivosti je v tom, že ak zúbky zostávajú čisté, neusádza sa na nich povlak s baktériami a zubný kaz teda nemá šancu sa vytvoriť.

Prvé vyrastené zúbky sa čistia kefkou bez pasty, v roku a pol prichádza na rad pasta – iba v malom množstve (asi veľkosti hrášku). V tomto období je dobré nechať dieťa pri kúpaní hrať sa s kefkou, čistiť si zuby spolu, učiť sa vyplachovať si ústa a vypľúvať vodu. Približne od dvoch rokov si dieťa chce zuby čistiť samo. Je správne umožniť mu to, ale je nutné, aby rodičia na záver chrup starostlivo „dočistili“ (tento postup bude potrebný ešte niekoľko nasledujúcich rokov).

Ako dieťa naučiť správnym pohybom kefkou?

Najlepšie je postaviť dieťa pred zrkadlo, stúpnuť si zaň a viesť mu ruku. Dieťaťu treba ukázať, že horné zuby sa čistia od ďasien smerom nadol, dolné zuby opačne, teda od ďasien nahor. Ďalej ho treba učiť prechádzať kefkou sem a tam po plochách zubov a krúživým pohybom po ďasnách z vonkajšej i vnútornej strany, pričom kefka sa vždy musí dostať až dozadu do úst.

Čítajte ďalej:

Urobte z čistenia hru

Keď si vo vani vaše dieťatko bude čistiť zúbky samo, kľaknite si k nemu a čistite si zuby tiež, nechajte ho, aby vás napodobňovalo. Pokojne pri tom robte grimasy a vydávajte zvuky – dieťa to bude baviť o to viac. Dobrou motiváciou je aj pekná zubná kefka – napríklad s rozprávkovým motívom a prísavkou – ktorú si dieťa samo vyberie, a zubná pasta, ktorá mu chutí (samozrejme, dieťaťu treba vysvetliť, že pasta je určená len na čistenie, nie na jedenie). Zábavné je tiež pustiť dieťaťu hudbu a nechať ho, nech si čistí zuby do jej rytmu.

Pozn.: Zubná kefka by, samozrejme, mala zodpovedať veku dieťaťa, ak si neviete poradiť s výberom tej správnej, poraďte sa so stomatológom. Na kefke by vek, pre ktorý je vhodná, mal byť uvedený, ale nie je to pravidlo.

S rozprávkou ide všetko lepšie

Ak máte radi rozprávky a kúzelné bytosti, môžete dieťaťu pri čistení zúbkov rozprávať, ako raz – až mu vypadne prvý zub – si poň príde zúbková víla. Zúbok si dieťa dá pod vankúš, lebo víla chodí iba v noci, keď deti spia. Keď je zúbok zdravý, nechá víla pod vankúšom malý darček. Zúbok si odnesie, lebo zo zdravých zúbkov si stavia krásny zámok. Pre deti je to rovnaká magická záležitosť ako ostatné kúzelné bytosti, ktoré ich obdarúvajú. Pre rodiča to znamená mať v zásobe malý darček, lebo kedy zúbok presne vypadne, to sa dopredu nikdy nevie…

Kedy k zubnému lekárovi

Zubného lekára by dieťa malo navštíviť hneď, ako sa mu prereže prvý zúbok. Lekár rodičom poradí, čo a ako robiť, aby sa predišlo zubnému kazu a či je nutné, aby dieťa užívalo fluórové tablety. Na preventívnu prehliadku by rodičia mali s dieťaťom chodiť každého pol roka. Dieťa by si malo na stomatológa zvyknúť skôr, než treba niečo liečiť. Keď si rodičia pri prehliadke zúbkov všimnú nejaký problém alebo keď dieťa bolí zub, treba, aby zubného lekára vyhľadali okamžite.

Čo najmenej cukru

Rodičia by mali ísť deťom príkladom aj v stravovacích návykoch. Hlavne sa vyhýbať sladkým pokrmom a nápojom, ktoré zvyšujú riziko zubného kazu. Rodičia by batoľatám nemali dávať sladkosti za odmenu. A keď im už dovolia maškrtiť, tak radšej v čase hlavných jedál než medzi nimi.

Nebezpečné sú aj banány, ktoré sa priliepajú na zuboch, rovnako ako napríklad sušené ovocie, ktoré obsahuje veľké množstvo cukru, ďalej džúsy, ovocné šťavy a sladké perlivé nápoje. Po ich konzumácii je vždy dobré vyčistiť si zuby. Ak má dieťa v noci smäd, treba mu dať vodu, nesladený čaj alebo minerálku.

9.6.2023 5:55| autor: Monika Langrová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist