Patria deťom na oči slnečné okuliare?

OTÁZKA TÝŽDŇA Tápem v tom, či mám svojej takmer ročnej dcérke zadovážiť slnečné okuliare. Poradíte mi? Dohadujem sa so svojou kamarátkou, ktorá synovi v podobnom veku nasadzuje okuliare hneď, ako sa objavia prvé slnečné lúče. Zastávam názor, že takéto malé deti slnečné okuliare v našich zemepisných šírkach ešte nepotrebujú.

profimedia-0282216100-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

ODPOVEDÁ MUDR. GABRIELA PILKOVÁ, OČNÁ LEKÁRKA, OČNÉ CENTRUM KUKÁTKO, PRAHA:

UV lúče, ktoré slnko vyžaruje, sú pre oči nebezpečné – najmä pri mori a alebo v horách. A detské oči sú citlivejšie než oči dospelých, pretože majú v pomere k oku širšiu a transparentnejšiu šošovku. Ak sú oči vystavené prílišnej expozícii žiarenia, môže dôjsť k popáleniu kože, zápalu rohovky či spojiviek. Oči potom bolia, slzia, objavuje sa svetloplachosť až neschopnosť otvoriť oči. Preto by sme mali chrániť svoje aj detské oči.

Má to však svoje ale. Máte pravdu, že v našich zemepisných šírkach u malých detí (do dvoch rokov) nie sú slnečné okuliare príliš vhodné, kvôli riziku vzniku svetloplachosti. Zrak detí sa v tomto veku stále rozvíja. V tomto veku postačí chrániť oči šiltovkou alebo širším klobúčikom. Ideálne však je dieťa slnečným lúčom nevystavovať. Ak sa však chystáte k moru alebo vysoko do hôr, už aj pre malé dieťa slnečné okuliare pribaľte. Postupne ich na nosenie slnečných okuliarov zvykajte, pretože starším deťom už okuliare na oči patria, ale keď na to nie sú zvyknuté, strhávajú si ich.

Riešením môžu byť okuliare s pásikom, ktorý ich strhnutie sťažuje. No ak naozaj máte doma notorického odmietača okuliarov a nefunguje ani váš vzor, ​​týmto deťom aspoň dôsledne nasadzujte šiltovku či klobúčik.

Pre deti voľte okuliare, ktoré im dobre sedia a sú praktické. „Pri ochrane pred UV žiarením je dôležité, aby bol UV filter v okuliaroch stopercentný, aby bol zrak chránený pred UV A aj UV B žiarením. Odporúčaný filter je UV 400. Okuliare nesmú byť príliš tmavé. Aj pri mori sa odporúča stmavenie okuliarov na 50 – 60 percent. Kvalitné okuliare spoznáte tak, že na vnútornej strane bočnice okuliarov bude uvedený certifikát CE a zároveň aj stupeň ochrany (pre deti voľte 2 – 3).

Lenže pozor! Ak sa vaše dieťa lieči na tupozrakosť, na slnečné okuliare zabudnite nehľadiac na počasie. U týchto detí je dôležitejšia liečba očnej poruchy ako nosenie slnečných okuliarov. V súčasnosti aj kvalitné číre dioptrické okuliare majú v sklách UV filter, takže rodič sa nemusí báť, že by dieťa nemalo dostatočnú ochranu pred UV žiarením.

 

18.6.2018 2:15| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist