Ako zvíťaziť nad detským „NIE“. Odpovedzte naň ľsťou

Koho by to nepriviedlo do šialenstva? Niečo od svojho miláčika chcete a on sa robí, že je hluchý. Alebo skrátka odpovie nie a nikto s ním ani nehne ani po dobrom, ani po zlom. Čo tak zmeniť stratégiu a skúsiť malú lesť?

modra_princezna-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Koho by to nepriviedlo do šialenstva? Niečo od svojho malého miláčika chcete a on sa tvári, že je hluchý. Alebo skrátka odpovie nie a nikto s ním nepohne ani po dobrom, ani po zlom. Čo tak stratégiu zmeniť a skúsiť malú lesť?

Hľadanie vlastnej samostatnosti a utvrdzovanie sa v nej, to patrí k prirodzenému vývoju dieťaťa,“ upozorňuje detská psychologička Suzanne Vallières. „Dieťa vás týmto svojím správaním nechce rozhnevať, jeho akcie a reakcie nie sú namierené proti vám,“ ubezpečuje rodičov. Fajn, ale kto to má vydržať? Ako prežiť kritické chvíle, keď sa dieťa vzprieči, ako sa zachovať, aby sme sa vyhli konfliktu? V každom veku zaberá niečo iné.

Dvojročné dieťa

Odmieta požičiavať hračky

Čo sa mu preháňa hlavou: V tomto veku si myslí, že mu všetko patrí. Odlúčiť sa od svojich vecí nepripadá do úvahy. Hračky berie ako svoju súčasť. Prehovárať  ho alebo dokonca nútiť, aby niekomu požičal napríklad svoje červené autíčko, je nemysliteľné a bolo by to i zbytočné, len by z toho bolo dieťa zúfalé.

Malý trik: Dobre, nechce požičať autíčko, ale čo tak ho za niečo vymeniť? Môžeme dieťaťu navrhnúť, že ak chlapčekovi na pieskovisku požičia svoje auto, on by mu za to požičal to svoje. Určite by stálo za to vyskúšať, ako jazdí.

Čoho sa vyvarovať: Nezahŕňať ho výčitkami, nekarhať dieťa spôsobom: „Vždy chceš mať všetko pre seba a nechceš nič požičiavať, to nie je správne.“ Jednoducho sa len správa úmerne svojmu vývoju. Ak z neho urobíme toho zlého, zapamätá si to a ponesie si to so sebou.

Nechce pomoc pri jedle, pritom sa samo nenaje

Čo sa mu preháňa hlavou: Je to stále o samostatnosti, túžbe po nej, ktorá však nejde ruka v ruke s úrovňou motoriky, s koordináciou. Na niektoré veci v tomto veku dieťa ešte jednoducho nemá, a tak nie je správne vyčítať mu, že robí pri jedle neporiadok.

Malý trik: Pripravíme malé porcie (mäsa, chleba, ovocia), ktoré dieťa zvládne nabrať alebo vziať rukou. Medzi dvoma hltmi, ktoré si dá do úst sám, mu tam šupneme na lyžicu to ostatné – cestoviny, kašu, jogurt. Ak si ich od nás odmieta vziať, pretvoríme kŕmenie na hru. Namotané špagety prirovnáme k autíčku, ktoré potrebuje ísť do garáže, lyžičku jogurtu necháme „hovoriť“ a prosiť, aby ju prehltol.

Čoho sa vyvarovať: Vyhrážanie, že mu odnesieme tanier, keď nebude poriadne jesť. Dieťa nerozumie tomu, prečo sa naň mama alebo ocko hnevá, keď sa chce predsa nakŕmiť sám. To ho zneistí, vystraší. Bude sa to vracať s každým jedlom a skutočný problém je na svete.

Trojročné dieťa

Je prilepené na obrazovke a odmieta ísť sa kúpať

Čo sa mu preháňa hlavou: Je ponorené do deja filmu. Počuje, čo mu mama hovorí, ale nevníma to. Nie je schopné koncentrovať sa na dve veci odrazu.

Malý trik: Chvíľu pred kúpaním dieťaťu oznámime, že po tej a tej scéne sa vypína televízor a ide sa do kúpeľne. Zostaneme s ním, pozeráme až do spomenutej scénky a vypneme televíziu. Iná možnosť je pustiť film až po kúpeli.

Čoho sa vyvarovať: Kričať: „Už pred polhodinou som ti hovorila, že sa máš ísť kúpať, ale ty sedíš stále pred televízorom. Si neposlušný, neznesiteľný!“ Po niečom takom sa nedá očakávať, že dieťa bude spolupracovať.

Nechce vrátiť cukríky, ktoré hodil do vozíka pri nákupe

Čo sa mu preháňa hlavou: Supermarket je úžasné miesto. Všade plno svetla, farieb, zaujímavých balíčkov. Tie vrecúška dobre pozná a vie, čo je vnútri. A chce ich, pretože všetci tu predsa berú veci z poličiek a dávajú ich do vozíkov.

Malý trik: Zamestnáme dieťa, urobíme z neho pomocníka. Necháme ho podať syr, zvážiť ovocie. Ak sa mu podarí prepašovať do vozíka aj cukríky, vrátime ich pri pokladni. Keď začne žobroniť, vezmeme ho do náručia.

Čoho sa vyvarovať: Vykúpiť si pokoj tým, že mu cukríky dovolíme. Nabudúce to začne nanovo. Tiež nie je dobré dať mu na výber: cukríky nebo čipsy. Dieťa chce, samozrejme, oboje, nie je schopné sa rozhodnúť. My si síce myslíme, že mu robíme radosť, ale pritom ho staviame pred preň neriešiteľnú dilemu. Nevypláca sa ani vyhrážať sa mu, že už ho nikdy nevezmeme na nákup. Rovnako to raz budeme musieť urobiť a naše slovo uňho následne stratí váhu.

Čítajte tiež:

Štvorročné dieťa

Neupratuje si hračky

Čo sa mu preháňa hlavou: Pekne si vybral všetky hračky, porozkladal si ich po izbe a teraz by ich mal odrazu upratovať? Nevie, ako to urobiť, čím začať, je to úloha nad jeho sily.

Malý trik: Upratovanie a ukladanie vecí sa dá naučiť. Zo začiatku mu dospelý ponúkne, že sa do toho pustia spolu. Ukáže mu, kam patria hry a kam plyšáky alebo autíčka. Pre ľahšiu orientáciu dieťaťa na jednotlivé úložné boxy nalepí obrázok veci, ktorá tam patrí. Onedlho je potomok pyšný na to, že zvládne ukladať veci sám, a neporiadok zmizne.

Čoho sa vyvarovať: Zavrieť dieťa do izby a povedať mu: „Dávam ti pol hodiny, a kým sa vrátim, nech je to upratané.“ Dieťa to vydesí, možno sa rozplače, nevie si s takou úlohou rady. Neodporúča sa ani za trest mu hračky zobrať. Dieťa nerozumie tomu, za čo je potrestané.

Nechce ísť spať

Čo sa mu preháňa hlavou: Tu v obývačke, kde sú všetci pohromade, je tak dobre. Prečo chodiť do izby, kde bude samo, navyše v tme, ktovie, čo tam číhajú za strašidlá.

Malý trik: Necháme pootvorené dvere izbičky, aby počul zvuk našich hlasov. V chodbe necháme svietiť malú lampičku. Tiež sa pokúsime vypátrať, čoho sa dieťa najviac bojí. „Keď zistíme, z čoho má dieťa v tme najväčší strach, či nejakej čarodejnice alebo príšery, vymyslíme na to zbraň. Vezmeme napríklad bežný rozprašovač na kvety, nalepíme naň obrázok strašidla a pred spaním s ním prejdeme po izbe, striekame nasucho všade dookola a tak vyženieme všetky zlé sily. Prípadne môžeme túto zbraň nechať dieťaťu niekde na dosah, pre istotu,“ radí detská psychologička.

Čoho sa vyvarovať: Hučať na dieťa, že žiadne čarodejnice a príšery neexistujú. Aj tak je to zbytočné, pretože preň sú reálne.

26.4.2023 4:59| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Psycholog a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist