Odkedy môžem ísť s dojčaťom k moru?

OTÁZKA TÝŽDŇA Máme dvojmesačné bábätko a ešte tento rok by sme chceli stihnúť pár dní pri mori. Známi nás však odrádzajú, tvrdia, že pre malé dieťa to môže byť veľká záťaž. Je to pravda? Kedy môžeme s bábom najskôr vyraziť k moru?

Názor odborníka:

Cesta lietadlom nie je vhodná pre niekoľkotýždňové dieťa, môžu mu vadiť tlakové zmeny. Rovnako ako vadia matke a dieťaťu v pokročilom tehotenstve. Vadia ale aj vysoké teploty v mieste, kam cestujeme. To sa opäť týka predovšetkým malých dojčiat a plodu v maternici. Niekedy je naozaj lepšie ostať doma a neprispievať k zbytočným problémom.

Pre staršie dojčence a batoľatá už môže byť vhodne volená destinácia koncom jari, začiatkom leta alebo na jeseň radostnou skúsenosťou.

Pred takou cestou sa objavuje niekoľko základných otázok:

1. Potrebuje moje dieťa nejaké zvláštne očkovanie pred cestou?

Ak sa dovolenka koná v hotelových komplexoch známych destinácií, nie je zvláštne očkovanie potrebné. Je dobre, keď ma dieťa pred cestou aspoň časť základného očkovania šesťvalentnou vakcínou (Infanrix Hexa). Pre pobyt v niektorých exotických krajinách sa odporúča očkovanie proti žltačke typu A, malárii, žltej zimnici a ďalšie. V takom prípade je vhodné sa pred cestou poradiť s epidemiológom najbližšieho očkovacieho centra.

2. Ako chrániť dieťa pred slnkom?

To je z pohľadu lekára najdôležitejšia otázka. Pre dojča nie je pobyt na priamom slnku vhodný vôbec. Pri dieťati mladšom ako jeden rok sa riadime zásadou: čím je mladšie, tým kratší čas by malo byť na slnku. Opatrní musíme byť aj v polotieni. Pokrývka hlavy a dostatok tekutín sú podmienkou. Pre väčšie dieťa sú vhodné slnečné okuliare.

Pri mori musíme pamätať na zosilňujúci efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny. Poludňajšie ostré slnko je nevhodné ako pre deti, tak aj pre dospelých.

Čítajte tiež:

Ochrana

Pri slnení používame vždy ochranné krémy, mlieka alebo oleje s vysokým ochranným faktorom (pre deti je ideálny napr. Daylong Kids 30). Na kožu ich nanášame 15 – 20 minút pred pobytom na slnku a nie až na pláži.

Dôležitý je aj fototyp pokožky. Tmavšie dieťa s tmavými vláskami toleruje vyššiu dávku slnečného žiarenia ako svetlé plavovlasé. Pobyt na slnku začíname niekoľkými minútami a postupne ho predlžujeme.

Pozor však na spáleniny od slnka! Koža má svoju pamäť a čím viac je pamäťových stôp spôsobených spálením, tým väčšie je riziko melanómu v dospelosti.


Odpovedal: detský lekár MUDr. Martin Gregora

12.6.2017 12:38| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist