Môj syn prehnane žiarli

OTÁZKA TÝŽDŇA Môj štyriapolročný syn začal prehnane žiarliť po tom, ako sa nám narodila dcéra, ktorá má teraz deväť mesiacov. Teraz sa zas pustí do plaču zakaždým, keď niečo nie je podľa jeho predstáv. To sa deje takmer každý večer, keď sa má ísť kúpať alebo spať, alebo keď mu niečo nedovolím. Ako to mám riešiť? Alebo mám pre syna vyhľadať psychológa? Eva

Názor odborníka:

Detského psychológa určite vyhľadajte, pretože iba tak môže vášho syna viac spoznať a odporučiť vám ďalší postup pri jeho výchove. Syn zrejme skutočne žiarli. Je v novej situácii neistý, a preto bude z vašej strany potrebovať veľkú podporu.

Buďte spolu

Choďte spolu len vy dvaja – ak to bude možné – na nákup, do divadielka. Využite tú chvíľu na rozhovor, prežívajte tie momenty iba s ním. Je dôležité, aby zistil, že ho máte stále veľmi rada a on je pre vás ten jediný a najúžasnejší syn.

Na nákupe alebo v divadielku niečo kúpte alebo doneste divadelný program aj sestričke či oteckovi, ktorý bude pravdepodobne dcérku strážiť. Nechajte syna, aby im porozprával, čo ste zažili, ako bolo. Môže sa stať, že sa tak jeho „srdiečko bude rozširovať“ aj pre lásku a vytváranie vzťahu so sestrou.

Dni, keď pôjdete niekam so synom, si dopredu zaznamenajte do kalendára, aby sa na ne mohol tešiť. Inokedy zas pošlite otecka, aby išiel so synom do múzea áut, a vy im zatiaľ s dcérkou pripravte špeciálny koláč ako malú oslavu ich príchodu domov.

Spoločné kúpanie

Vyskúšajte. Ak váš malý nebude chcieť ísť do vane iba s oteckom, okúpte sa všetci spolu – vy aj manžel. Je dôležité, aby jasne videl, že do vášho sveta patrí. Takisto udržiavajte rovnaké rituály – keď dieťa vidí a počuje, že sa na mnžela tešíte, hovoríte o ňom, pobozkáte ho, keď príde domov. Syn tak bude mať istotu, že máte manžela rada, a určite čoskoro bude chcieť vaše konanie napodobniť.

Držím palce!


Odpovedala: PhDr. Ilona Špaňhelová

Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist