Ako prežiť silvestrovské radovánky s drobčekom?

Ako pripraviť silvestrovský večer, aby sme si ho užili a pritom naši najmenší netrpeli? „Je to veľmi jednoduché,“ tvrdí detská lekárka, MUDr. Helena Kadlecová. „Silvester sa musí riadiť podľa potrieb dieťaťa. Znie to možno banálne, ale nie je to tak samozrejmé. Dieťa by malo zostať v centre záujmu rodičov i v tento výnimočný deň,“ zdôrazňuje. Záleží len na rodičoch, či tento deň prežijú ich deti v pokoji, bezpečí a pohode.

Bezpečie:

U malých bábätiek je dôležité predovšetkým dbať na ich ochranu pred hlukom z petárd či z hlasnej hudby, a to aj z televízie. Najmä hlučné reklamy sú pre detský sluch nápor. Nielen záťaž, ale i nebezpečie môžu pre malé dieťa znamenať laserové efekty a opäť, rýchlo blikajúce reklamy v televízore.

Detská nervová sústava malých kojencov sa ešte len vyvíja, a u niektorých detí, napríklad u predčasne narodených a ďalších viac dráždivých detí, sa môže stať spúšťadlom kŕčov a dokonca aj epileptického záchvatu.

U batoľat a predškolákov zase dbajme na to, aby sa dieťa nedostalo do kontaktu napríklad s vybuchnutou petardou. Jej farebný obal môže podnietiť detskú zvedavosť. Pokiaľ loziace batoľa začne zbytky petardy „skúmať“ ocmuľávaním, môžu sa mu do tela dostať nebezpečné chemikálie.

Dávajme pozor i na črepy, zbytky alkoholu a podobne. Strážme preto odpadkové koše a všetky následky bujarej oslavy.

Veď viac ako 80 percent detských úrazov vzniká práve v domácnosti.

Z rovnakého dôvodu dávajme pozor na horúcu vodu, napríklad pri príprave neskorej čiernej kávy. Nezabúdajme, že malí zvedavci sa dostanú všade. Pohoda:

Veľkým bôľom domácich večierkov je stále pustený televízor. Deti, a to až do predškolského veku, by sa mali pozerať maximálne na jednu rozprávku, a nie u televízora presedieť napríklad štyri hodiny vkuse. Tu na nich útočia silné reklamy, naviac klipovité, takže dieťa ani nie je schopné analyzovať, čo sa na obrazovke vlastne deje. A že sa raz zase toľko nestane? Odpovedzme si sami…

Na Babywebe tiež nájdete:
Ako sviatočne obliecť bábätko?
Desatoro pre bezpečie dieťaťa na dovolenke
Silvestrovská vízia

Pozor na pasívnych fajčiarov:

Jeden z najväčších hriechov je, pokiaľ nášho drobčeka vystavujeme zafajčenému prostrediu.

Nedávny výskum ukázal, že v Taliansku, kde je od roku 2005 zakázané fajčenie v reštauráciach a verejných priestoroch, klesol počet výskytu rakoviny (u nefajčiarov, teda pasívnych fajčiarov, približne o jednu pätinu).

Režim:

Ak chceme polnoc stráviť s celou rodinou, zase to podriaďme potrebám tých najmenších. Ak je naše batoľa dostatočne oddýchnuté vďaka poobednému spánku a zobudí sa napríklad okolo desiatej, nechajme ho hore len tak dlho, dokiaľ je v pohode. Veď ak oslávime príchod nového roku o hodinu či dve skôr, určite to nie je žiadny hriech.

Nový rok je rok nových predsavzatí, začnime o deň skôr naším malým novoročným odhodlaním – aby sa práve to naše dieťatko s nami cítilo dobre.

28.12.2021 3:21| autor: Jarmila Jelínková
Viac o téme: batoľadetidieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist