Auto sa v letných horúčavách môže zmeniť na smrtiacu pascu

15 minút v uzavretom aute pod páliacim slnkom môže mať pre vaše dieťa v horúcich dňoch fatálne následky. Nenechávajte preto deti ani psy ani pár minút v aute osamote. Už štvrťhodina v rozpálenom aute môže byť životunebezpečná.

profimedia-0004073879-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V uzavretom priestore je kritická hranica 46 stupňov Celzia. Takáto horúčava môže v aute vzniknúť už za necelú štvrťhodinku, ak auto stojí na prudkom slnku. Dieťa pokojne spí v autosedačke a pokušenie zamknúť auto a ísť si nakúpiť je veľké. Veď to bude len chvíľka… Ale nerobte to!

Toto video neobsahuje krvavé zábery, ale každej matke zovrie srdce. Posúďte samy, či ho chcete vidieť.

Čísla z USA sú alarmujúce. Vinou prehriatia organizmu v dôsledku ponechania v aute ročne zomrie až 40 detí.

Pozrite sa na tabuľku, ktorá vám ukazuje, aké teploty dosiahne vnútrajšok vozidla, ak ho necháte na prudkom slnku 5, 10, 30 alebo 60 minút. Teploty označené červenou farbou ohrozujú život vášho dieťaťa.

Čo sa deje s telom

Termoregulácia u detí ešte príliš nefunguje a fatálna môže byť už štvrťhodinka v rozohriatom aute. Záleží aj na tom, kedy dieťa naposledy pilo a či má na sebe svetlé alebo tmavé oblečenie. Detské telíčko sa prehrieva, snaží sa ochladiť rozšírením ciev, aby sa pri povrchu kože krv ochladila. Svoje úsilie zvýšia i potné žľazy. Z dieťaťa pripútaného tesnými pásmi v autosedačke sa pot doslova leje. Ako však stúpa dehydratácia organizmu, zároveň klesá produkcia potu, telo sa už nechladí a jeho vnútorná teplota rastie. Dieťa zrýchlene dýcha a za chvíľu začne vracať. Striedavo ho atakujú záchvaty horúčky a zimnica. Dieťa upadá do bezvedomia.

Ako z tela odchádza voda, prehrievajú sa aj vnútorné orgány a dieťa dostáva z tepla kŕče. Pri nich sa do krvného obehu dostane proteín myoglobín, ktorý na seba viaže kyslík a syntetizuje ho vo svaloch. Za normálnych okolností ho obličky vedia vyfiltrovať a z tela sa vylúči močom, no obličky zlyhávajú a proteín sa hromadí v tele. Následne skolabuje pečeň, dochádza k opuchu mozgu a minerálnej rovnováhe. Všetky orgány postupne kolabujú …

Čítajte tiež:

Prevencia a prvá pomoc

  • Aby ste pokojne spiace dieťa v aute nezabudli, položte si na zadné sedadlo nejaké veci, ktoré musíte mať nutne so sebou (kabelku, počítač, peňaženku).
  • Rozhodne v aute nenechávajte dieťa mladšie ako tri roky. So starším dieťaťom sa už môžete dohovoriť a vysvetliť mu, čo má robiť. Rozopnite mu pásy, aby sa mohlo hýbať a prípadne sa pred priamou horúčavou aspoň schovať, na dosah mu dajte fľašu s nápojom. Toto však skutočne aplikujte len v najnutnejších prípadoch. Bezpečnejšie je dieťa zobudiť a vziať so sebou.
  • Ak v nejakom opustenom aute zbadáte dieťa, uistite sa, že vás vníma, nadviažte s ním kontakt (búšením do skla, hýbaním s autom, krikom…), okamžite zavolajte na tiesňovú linku a opíšte situáciu. Ak dieťa už nevníma, konajte – vyrazte okno a snažte sa ho dostať von.
  • Dieťa uložte do chládku a poskytnite mu prvú pomoc ako pri úpale (chládok, pokoj).
  • Dajte mu buď iontový nápoj, alebo slabo osolenú vodu, či mierne osladený vlažný čaj s citrónom.
  • Teplotu tela mu znižujte postupne vlažnou sprchou od končatín k hlave alebo studenými zábalmi na končatiny. Vyvarujte sa však podchladeniu.
31.5.2018 2:51| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist