Dcérka sa bije

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám 13 mesačnú dcérku a stále dojčím. Doteraz som s ňou bola stále, teraz si však robím autoškolu a malú stráži svokra. V noci sa mi začala budiť s plačom, vstane aj 10-krát, cez deň ma stráži, plače, len keď odchádzam do inej miestnosti. Trápi ma, že vždy, keď sa jej niečo nepáči alebo jej niečo nedovolím, bije sa po hlave. Neviem to zastaviť. Takisto ma hryzie, ale zase iba mňa. Niekde som počula, že je to prejav lásky, ale neviem, čo si mám o tom myslieť. Inak je to usmievavé, poslušné a veľmi živé dievčatko. Moja ďalšia otázka sa týka spania. Myslíte si, že v tomto období, keď očividne pociťuje strach z odlúčenia, je vhodné, aby som ju učila spinkať v noci samu? Pomaly by som chcela ukončiť nočné dojčenie. (Danka)

 

Odpovedá MUDr. Dana Nováková

Všetky prejavy, ktoré Vaša dcéra má, sú prejavom strachu, obavy zo straty bezpečia a túžby po Vašej prítomnosti (chodievate do autoškoly a nechávate dcérku bez svojej prítomnosti).

Tieto prejavy bývajú aj prejavom lásky, to máte pravdu, ale vo Vašom prípade nejde o prejav lásky, ide o „prosbu“. Vaše dieťa Vám dáva najavo, že sa bojí samoty, opustenia, bojí sa straty bezpečia, ktoré vo Vás vidí a týmito prejavmi dáva jasne najavo žiadosť o Vašu neustálu pozornosť, prítomnosť a lásku.

Pokiaľ budete od dcéry odchádzať preč a budete ju nechávať u príbuzných či priateliek, tak tieto prejavy sa budú len stupňovať. Odporúčam ukončiť autoškolu čím skôr a plne sa venovať svojej dcérke. Dávať jej plne najavo svoju lásku, pozornosť, oddanosť, aby si dieťa opäť bolo isté, že matka ho neopustí a neostane samo. Ak si aj napriek tomu neporadíte, tak kontaktujte detského psychológa, ktorý Vám pomôže.

Čo sa týka Vašej druhej otázky, na Vašom mieste by som s tým začala až po upokojení dieťaťa a vytratení prejavov strachu. Takže postup odporúčam nasledovný – ukončiť autoškolu, potom sa plne venovať dieťaťu ako som už písala a až potom skúšať odúčaťdieťatko od prsníka. Teraz by to dcérka určite nezvládla, takže dojčenie ešte musíte ponechať (pokiaľ máte ešte materské mlieko) až do doby, pokiaľ dcérka nebude úplne pokojná a bez príznakov strachu.

Držím palce.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist