Ako skoncovať s plienkami? Tipy a triky

Poznáte to aj vy. Nastal čas, aby váš drobček začal chodiť na nočník, ale vy neviete, ako ho to naučiť! Zozbierali sme skúsenosti iných mamičiek a poradí vám, ako čo najjednoduchšie zbavíte vaše dieťatko plienok.

plienky_bw-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Tak ako vo väčšine vecí týkajúcich sa výchovy, ani pri učení na nočník neexistuje jedno univerzálne riešenie, ktoré by bolo stopercentne úspešné a fungovalo u všetkých detí. Jednému drobcovi začne v určitej vývojovej fáze prekážať pocit vlhka na zadočku a začne sa pýtať dokonca samo, s iným je málo roboty, pri ďalšom treba byť zas naopak trpezlivejší.

Zoznámte sa! To je nočník

Keď dieťatku prvýkrát donesiete nočník, je dobré mu o ňom hovoriť ako o niečom výnimočnom, „parádnom“, ako o veci, ktorú už používajú „veľké“ deti, aby malo pocit, že prostredníctvom neho čosi dokáže. Pri úplne prvom kontakte ho naň môžete posadiť aj oblečené. Nemalo by to však trvať dlho. Mal by to byť len akýsi „zoznamovací akt“. Totiž ak by sme dieťa nechali na nočníku dlho sedieť v oblečení, môže si ho pomýliť s novou stoličkou a naša snaha sa minie účinku. Nový pokus by mohol byť preto pre nás o niečo zložitejší na vysvetľovanie.

Kedy začať?

Tak ako nepoznáme stopercentne fungujúcu „taktiku“, nie je určený ani presný vek, kedy treba začať dieťa odúčať od plienok. Vo všeobecnosti môžeme začať dieťa „zaťažovať“ s touto činnosťou približne od jedného roka. Niektoré mamičky začínajú aj skôr, čo však nie je potrebné a ani zodpovedajúce možnostiam a schopnostiam dieťaťa.

Rolu hrá aj ročné obdobie. Ak vášmu dieťatku vychádza vekovo začiatok odúčania na letné mesiace, máte vy aj váš drobec túto činnosť o čosi zjednodušenú. Jej zvládnutie závisí aj od pohlavia, nakoľko dievčatká sú o niečo šikovnejšie ako chlapci. Proces odúčania trvá v priemere od 3 do 6 mesiacov, ale stáva sa, že trvá aj dlhšie. Niektorým deťom to trvá aj rok a je veľmi dôležité, aby mamička bola trpezlivá.

Hlavné zásady

Dieťa musí byť na tento proces pripravené a malo by spĺňať určité predpoklady:

  • Musí predovšetkým chápať, čo to znamená cikať, kakať a malo by vedieť aj rozoznávať tieto dve činnosti.
  • Je dôležité nachádzať sa v období odúčania v stabilnom životnom období. Ak vás čakajú nejaké zmeny, ako napríklad sťahovanie, nástup do jaslí, či odchod na dovolenku, odložte odúčanie radšej na potom.
  • Najčastejšie odporúčanou taktikou, ktorú praktizujú rodičia po celom svete je dávať dieťatko na nočník čo najčastejšie.
  • Ak dokáže dieťa udržať plienku suchú aspoň dve hodiny, môžete ho pokojne nechať chodiť bez plienky a dávať ho na nočník zhruba tak po hodine.

Dôležité je odpozorovať si intervaly, v akých dieťatko močí a prispôsobiť tomu frekvenciu „usádzania“ na nočník. Taktiež si môžete všímať aj správanie, ktoré sa dá u detí veľmi pekne rozpoznať, najmä pri nutkaní na stolicu. Deti si zvyknú chytať plienočku, zatláčať nožičky smerom k sebe, tie väčšie sa dokonca často idú niekam schovať, aby neboli rušené.

Sto detí, sto spôsobov

Teória je jedna vec a prax druhá. Opýtali sme sa mamičiek, ktoré v tomto období majú presne tento problém, ako ho riešia a aké triky používajú.

Ja som začala dávať deťom klasické látkové plienky, keď bol čas na odúčanie od plienok. Pretože v jednorazových plienkach majú pocit sucha a v tej látkovej plienke to začne byť nepríjemné už po malinkom cvrknutí. Dcérka chodila už úplne bez plienok, ale občas sa stalo, že jej trochu ušlo a až potom išla na záchod. Má rada arašidy a tak jej muž dal za každým oriešok, keď sa pekne vypýtala. Bolo mi to smiešne, ale fungovalo to. Každé dieťa je iné a na každé zaberá niečo iné,“ opisuje svoj úsmevný spôsob odúčania dieťatka od plienok mamička Lenka.

Ako vidíte, jedným zo spôsobov je aj motivovať dieťa niečím, čo má rado.

Ďalšiu zaujímavú skúsenosť s učením dieťaťa na nočník nám porozprávala Iveta: „Moja švagriná malého do 3 rokov nevedela odnaučiť od plienok. A potom mu povedala, že nemajú plienky, musia kúpiť a napustila mu do vane vodu a tam sa vycikal. Potom mu povedala, že nejde teplá voda, iba studená a že nech ide na nočník, lebo vo vode mu bude zima a on išiel. Odvtedy sa krásne pýta cikať.“

„Ja som začala malého (2roky a 3 mesiace) odúčať asi pred dvomi mesiacmi. Už sám uteká k nočníku a sťahuje si slipky – len vyžaduje, aby som bola pri ňom, počkala, kým sa vyciká a potom to ideme „zlikvidovať“ do dospelého WC. Strašne sa mu tento proces páči no najväčšiu radosť má, keď môže spláchnuť. Zatiaľ sa mu podarila iba malá, na veľkú sa mu ešte nepodarilo a mám pocit, že sa hanbí. Malé nehody máme, von a večer ešte má plienku, nemôžem predsa chcieť všetko. Nevie ešte povedať, že mu treba, vidím to len na reakcii. Trpezlivosť a hlavne chváliť!“ radí mamička Majka.

Hlavnou zásadou však zostáva netlačiť na dieťa a nekarhať ho za jeho neúspechy. To by dieťatko ešte viac deprimovalo a spomalilo tento proces učenia.

Čítajte tiež:

Kedy by už malo byť úplne bez plienok?

Nie je nič dramatické, keď dieťa ešte aj v štyroch rokoch nevie fungovať celkom bez plienok. Netreba mať hlavu v smútku, keď napríklad dieťa v takomto veku má na noc ešte stále plienku. Je to bežné aj u starších detí. Dokonca je mnoho detí, ktoré chodia už aj do školy a sem tam sa im pritrafí, že sa „pocikajú“.

Deti do štyroch rokov by už mali vedieť počas bdelosti bez problémov udržať obsah močového mechúra. Odúčanie v noci trvá niekedy aj raz tak dlho ako odúčanie cez deň a skutočne veľa detí sa až do školského veku občas v noci pociká. Problém nastáva vtedy, ak ku tomu dochádza často alebo dokonca pravidelne. Vtedy už treba porozmýšľať o vyhľadaní lekárskej pomoci a návšteve odborníka na túto problematiku.

Tipy na rýchlejšie odúčanie od plienok

Choďte spolu na nákupy

Skúste ísť s dieťatkom kúpiť nočník a spolu vyberte taký, aký sa mu bude páčiť najviac. Dieťatko bude mať z neho radosť a bude sa na neho tešiť.

Hrajúci nočník

V obchodoch môžete dnes kúpiť už naozaj všeličo. Predávajú sa detské nočníky, ktoré majú zabudované senzory a hneď ako sa dieťatko vyciká, začnú hrať príjemnú detskú melódiu. Drobček sa tak bude na cikanie tešiť, čo môže byť tak isto akýmsi urýchľovačom učenia. Ak si neviete dať rady, skúste aj tento trik, mnohým mamičkám už takýto spievajúci nočník pomohol.

Dajte mu meno

U detí veľmi boduje, keď sa nočníček stane súčasťou ich detského rozprávkového sveta. Vytvorte mu z nočníka rozprávkovú postavičku a pomenujete ho smiešnym menom, ktoré sa mu bude páčiť, alebo menom, ktoré pre neho samo vymyslí.

Nech je stále na očiach

Ak bude dieťatko na nočník stále vidieť a bude mať tak možnosť si na neho kedykoľvek sadnúť, môže sa túto činnosť naučiť rýchlejšie.

Spojte s príjemným

Ak má vaše dieťatko rado nejakú pesničku, riekanku, môžete mu ju pri tom, ako sedí na nočníku spievať, resp. hovoriť. Môžete si tým vytvoriť akýsi „váš rituál“, ktorým si budete túto činnosť spríjemňovať.

Odmeňte pochvalou

Pre deti nie je nič prospešnejšie, ako keď ich za niečo čo urobili, vychváli vlastná mamička, alebo otecko. Nešetrite preto chválou, keď sa to vášmu drobčekovi podarí! Vaša pochvala je pre ne tou najsilnejšou motiváciou.


Zdroje: www.choredieta.sk, www.zzz.sk, www.mamatata.sk

13.11.2020 5:55| autor: Jana Vahančíková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist