Uspávame batoľa

Batoľa chvíľu nevydrží, neposedí. Je stále „v akcii“, a preto si potrebuje v noci riadne odpočinúť. Výdatný spánok je pre jeho vývoj rovnako dôležitý ako zdravá strava a pohyb.

shutterstock_768237454-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Každé dieťa je iné, takže aj potreba spánku je u detí veľmi individuálna – je to dané predovšetkým genetickými predpokladmi. Väčšina batoliat prespí v noci 10 až 12 hodín a cez deň (doobeda alebo poobede) jednu až dve hodiny. Ťažkosti so spánkom môže spôsobovať aj zlý režim, predovšetkým prílišná benevolencia rodičov a snaha vyhovieť dieťaťu za každú cenu. Mnohé ročné deti nie sú zvyknuté zaspávať samostatne, ale napríklad pri dojčení, pití z fľaše alebo pri kolísaní rodičom. Tieto návyky sa neskôr ťažko odbúravajú.

Pravidelnosť nadovšetko

Chodiť spať v rovnaký čas – to je základ spánkového režimu batoliat. Dieťa sa síce bude snažiť zaspávanie odďaľovať: „Ešte jednu rozprávku, prosím,“ alebo: „Ešte mi, oci, znovu porozprávaj, ako sme dnes v zoo videli tigra,“ a tak ďalej. Niekedy je to opustenie postieľky, dožadovanie sa pitia a podobne. Tu platí jediné: dôslednosť. Ak nastane čas, keď má dieťa spať, je potrebné ho dodržať a odchod do postieľky neoddaľovať. Nedodržanie pravidelnosti môže neskôr u dieťaťa viesť k problémom so zaspávaním a spaním. Samozrejme, výnimočne – napríklad pri rodinných oslavách – je možné, aby dieťa odchod do postele o pár minút odložilo. To mu jeho spánkový režim nenabúra.

Spánkový rytmus batoľaťa

Uvádza sa, že dvojročné dieťa by malo spať 11 až 12 hodín v noci a cez deň by si malo zdriemnuť 1 až 2 hodiny. Trojročné dieťa by v noci malo spať 10 až 11 hodín a cez deň dve hodiny. Dlhší denný spánok by mohol spôsobiť „nechuť“ na večerný spánok. Ten, samozrejme, uľahčí výdatný popoludňajší pobyt na čerstvom vzduchu a pohybové aktivity (niekedy sú však deti také unavené a preťažené, že je problematické uložiť ich na spánok).

Ak sa rodičom nepodarí dieťa po obede uspať, namieste je hodinka pokojnej činnosti: čítanie a rozprávanie, prezeranie obrázkov, spoločný oddych. V miestnosti, kde dieťa spí, by mala byť teplota okolo 20 °C a v postieľke potom skôr ľahká prikrývka. Postieľka, do ktorej si dieťa líha, by mala byť pekne ustlaná, s jedným plyšákom (alebo viacerými), s ktorými chce dieťa spať. Pred spaním je vhodné postupovať podľa zabehnutého upokojujúceho rituálu, to znamená robiť stále rovnaké úkony, vďaka ktorým dieťa bezpečne vie, že bude nasledovať spánok.

Počas spánku dieťaťa sa striedajú dva druhy spánkových stavov, takzvaný pokojný a potom REM spánok, keď dochádza k mihotavým pohybom očí a keď je aktivita mozgu podobná ako pri prebudení (dieťa sa v tejto fáze skôr prebudí). U dvoj- až trojročných detí zaberá REM spánok asi štvrtinu celkového času spánku, jeho úseky sa za noc opakujú 4- až 5-krát, pričom na začiatku sú kratšie a postupne sa predlžujú. V tejto fáze sa odohráva väčšina snov. Denný spánok prebieha bez najhlbších štádií, takže dieťa sa počas neho ľahšie vyruší.

Čítajte tiež:

Samo vo svojej posteli

Môže batoľa spať s rodičmi v manželskej posteli? Niektorí odborníci odporúčajú túto alternatívu. Väčšina psychológov však presadzuje názor, že dieťa by malo spať vo svojej postieľke. Výhodou spoločného spánku je fakt, že dieťa sa cíti v bezpečí, rýchlejšie zaspáva a v noci sa nebudí. Nevýhodou však je, že rodičia sa – ako dieťa rastie – horšie vyspia, môže byť nabúraný ich intímny život a batoľa nemá taký pocit samostatnosti.

Dieťa by teda malo zaspávať vo svojej postieľke v blízkosti rodičov, aby sa ho mamička mohla dotknúť vždy, keď je to potrebné. Výnimku môžu rodičia urobiť v okamihu, keď je dieťa choré alebo sa necíti dobre – potom si ho môžu vziať k sebe do veľkej postele. Medzi druhým a tretím rokom batoľa môže – ak už spí celú noc bez prebudenia – spať samo vo „veľkej“ posteli vo svojej izbe. Prechod by však nemal byť násilný a mali by byť zachované všetky rituály, na ktoré je zvyknuté.

Ak po uložení plače…

… vydržte – hoci vám to trhá srdce – päť minút nereagovať a až potom choďte k dieťaťu. Pohladkajte ho, tichým a pokojným hláskom ho uistite, že ste hneď vedľa v miestnosti, a odíďte. Vaše batoľa by sa malo naučiť, že noc je obdobie, keď sa odpočíva a keď sa nič zaujímavé nedeje. Ak plače ďalej, vydržte desať minút a iba potom k nemu príďte a postup opakujte. Prípadné ďalšie návštevy by sa mali odohrávať v dvadsaťminútových intervaloch.

19.9.2022 2:15| autor: Monika Langrová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist