Zbavte dieťa plienok inak. Indiánska metóda funguje!

Už sa tešíte, až úplne odložíte plienky? Ktorá mamička by sa netešila, že už nebude musieť ustavične vynášať kôš alebo prať znečistené plienky… Lenže ako na to, aby zmena prebehla čo najpokojnejšie? Poďme sa inšpirovať minulosťou!

profimedia-0006634047-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Kedy je vhodné obdobie?

V teplých krajinách to majú o čosi jednoduchšie, môžu začať takmer kedykoľvek. V našich podmienkach je najlepšie obdobie prechodu naplánovať na leto. Zrejme nepoznám nikoho, kto by nevyužil to, že nemusí z dieťaťa na poslednú chvíľu zobliekať vrstvy oblečenia. A keď sa to nestihne, je rozhodne príjemnejšie vyprať jedny šortky ako otepľovačky…

Je moje dieťa na zmenu pripravené?

Všeobecne sa odporúča začať skladať plienky až vo chvíli, keď batoľa zvládne zložitejšiu úlohu. Napríklad dokáže preniesť predmet určenej osobe a dokáže ovládať zvierače. Na druhej strane mám okolo seba príklady, keď bábätká zvládajú fungovať bez plienok oveľa skôr.

Je pravda, že to sú deti kamarátok, ktoré čiastočne fungovali aj na „bezplienkovej metóde“. Aj ich deti niekedy nosili plienky, ale matky vedeli vypozorovať, kedy sa dieťatku chce ísť na záchod. Chytili ho do náručia, držali nad „vedierkom“ a pomáhali im zvukom, ktorý si na akt vyprázdňovania vybrali. Niektoré začali už od dojčaťa, pretože to je najjednoduchšie. Dojča má potrebu väčšinou po dojčení. Keď bola rodinka niekde v pokoji v známom prostredí, rodičia sa snažili na vedomom vyprázdňovaní pracovať, keď naopak na výlete a podobne, mali deti normálne plienky.

Sama som to niekoľkokrát skúšala s mojím naozaj veľmi malým bábom a aj nám začiatočníkom sa to väčšinou podarilo. Ešte som vypozorovala to, že keď má syn látkové plienky, hneď sa prihlási o výmenu, čo sa s papierovými nestáva. Môže sa to zdať nepraktické, ale mňa to aspoň učí rozpoznávať signály. Načasovanie na „klasické“ odplienkovanie je teda skôr individuálne a záleží aj na to, ako je dieťa zvyknuté.

A čo tak úplne inak?

Dva roky ste nič neriešili, dieťatko poctivo prebaľovali a teraz sa bojíte, že ste niečo prešvihli? Zmeňte to na výhodu! Indiánska metóda odplienkovania je pomenovaná podľa kmeňov pôvodných obyvateľov v Severnej Amerike. Údajne niektoré kmene indiánov praktizovali veľmi jednoduchý prístup. Do dvoch rokov vôbec neriešili, kde malý indiánik svoje potreby vykonával.

V našej súčasnosti sa to dá uskutočniť tak, že do dvoch rokov nosí dieťa plienku a my neriešime nič iné, iba prebaľovanie. Vo dvoch rokoch sa mu vysvetlí, že už je veľké a ukáže sa mu miesto, kam má ísť, keď sa mu chce cikať alebo kakať. Znie to tak jednoducho, že mi to nedalo a sondovala som skutočné pokusy aplikovania tejto metódy v praxi.

Funguje to?

Najdôležitejšie je udržať si dobrú náladu aj napriek tomu, že prvé dni máme nakakané a nacikané všade. Nemôžete sa na dieťa hnevať. Iba mu vždy zopakujte, kam má chodiť, dajte si to od neho napríklad aj zopakovať a katastrofu s pokojom zlikvidujte. Dôležitá je motivácia! Keď sa dieťa posnaží na dané miesto dôjsť, len to nestihne, musíte ho aj za ten pokus nadšene chváliť. Nabudúce sa to už možno podarí…

Čítajte tiež:

A v noci?

No dobre, cez deň si to nejako dokážem predstaviť. Jednoducho na štrnásť dní vynechám návštevy, prejazdy autom obmedzím na minimum, vybavím sa dostatočnou zásobou pracieho prášku, času, trpezlivosti a podobne. Ale čo v noci? Ohľadne plienkovania, respektíve neplienkovania sa rady od skúsených delili na dva tábory. Jedna skupina zastávala názor, že len čo plienku raz dáme dole, už by sme ju nikdy nemali dávať naspäť – ani v noci. Aby sme tým malých človiečikov neplietli. Druhí ju na noc nechávali, pretože v spánku je podľa nich pre dieťa sebakontrola ešte príliš náročná.

Dôležité je, že u oboch skupín táto pre niekoho možno kontroverzná metóda fungovala! Najrýchlejšie deti odplienkovanie zvládli v priebehu jedného týždňa, najdlhšie to trvalo tri týždne. No i tri týždne sú, myslím, veľmi pekný výsledok.

23.8.2022 4:05| autor: Gabriela Povýšilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist