Buďte aktívni aj s malými deťmi: skúste strollering

Aj keď je starostlivosť o bábätko a malé dieťa pre vás veľmi náročná, ani ako mamička malého drobčeka v kočíku nemusíte svoje fyzické aktivity úplne vzdať. Súčasnosť ponúka jeden jedinečný spôsob cvičenia. Nazýva sa strollering.

strolling-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Strollering je cvičenie pre mamičky, ale aj oteckov s kočíkmi. Cvičí sa v prírode, na čerstvom vzduchu, s deťmi v kočíku alebo v náručí, na cvičiacej podložke, prípadne sa deti nechajú jednoducho pobehovať okolo. Strollering sú fitnes lekcie, do ktorých sa môžete prihlásiť a užívať si pohyb spolu aj malým dieťaťom.

Môžete tak cvičiť a byť aj na materskej dovolenke pekne v pohybe. Mali by ste však vedieť, že samotný strollering ako fitnes vičenie má rôznu náplň a obsah.

Aké typy strolleringu je možné využiť?

  • dynamická športová chôdza s kočíkmi
  • jazda na in-line korčuliach s kočíkmi
  • dance strollering, teda tancovanie s kočíkmi
  • beh s kočíkmi
  • angličtina v pohybe s kočíkmi a deťmi
  • pilates cvičenie pre mamičky s kočíkmi
  • kondičné cvičenie na spevnenie tela
  • kardio cvičenie na schudnutie s kočíkmi
  • alebo proste pohyb s kočíkom na čerstvom vzduchu

Typy lekcií sú individuálne, koncipované tak, aby čo najviac vyhovovali záujemcom, a typy cvičení sa v lekciách často prelínajú.

Zábava a úžitok zároveň

Strollering je de facto zábavná forma 45- a 60-minútových lekcií a cvičení, pri ktorých máte svoje dieťa pri sebe, nepotrebujete žiadne opatrovateľky a navyše sa zoznámite s podobne ladenými mamičkami. A vaše ratolesti si budú užívať cvičenie s vami, budú spokojné, že majú mamku pri sebe. Po pár lekciách sa budete na cvičenie strolleringu tešiť a vaše deti budú pohyb a cvičenie brať ako samozrejmosť.

Nielen mamičky, ale aj oteckovia

Ale pozor, strollering nie je len pre mamičky, cvičiť môžu aj oteckovia. Je skrátka určený pre rodičov, ktorí sa radi pohybujú a sú aktívni. Môžu tak praktizovať cvičenie aj s deťmi, pri ktorých sa naučia mnoho nového a zaujímavého. Lekcie strolleringu sa robia aj pre celé rodiny. Vziať so sebou môžete aj druhé (staršie) dieťa. Proste v strolleringu sa s deťmi a rodinou počíta a navyše je to veľká zábava ako pre drobčekov, tak aj pre dospelákov.

Strolleringu sa môžete venovať už veľmi skoro po narodení dieťatka. Mamičky môžu začať už v šestonedelí, ale, samozrejme, po porade s lekárom. Každý organizmus je totiž iný a pôrod a jeho priebeh tiež. Keď vám lekár dá súhlas na bežné športové aktivity, nič vám už nebráni. Ak však máte za sebou pôrod cisárskym rezom, mali by ste začať až po troch mesiacoch. Veková hranica drobčekov nie je nijako obmedzená.

Keď je dieťa neposedné

A ako to riešiť, keď vaše dieťa nevydrží v pokoji celú lekciu alebo ho niečo trápi? Nič svetoborné, pretože pri strolleringu sa s tým počíta. Každé dieťa je iné a čo zvládne jedno, druhé nemusí. Vtedy proste prerušíte cvičenie a venujete sa svojmu maličkému. Navyše sa počas lekcií robia pravidelné pauzy, čiže všetko a všetkých doženiete a v pokoji sa opäť zapojíte.

Strollering a kočík

Na cvičenie strolleringu nepotrebujete žiaden špeciálny kočík. Všetky druhy kočíkov tomuto cvičeniu vyhovujú. Nevýhodné sú možno len ľahké a prenosné skladacie kočíky (tzv. golfky), pretože sú nízke a majú malú stabilitu.

Keď je nevhodné počasie

Lekcie strolleringu sa v prípade silného dažďa, snehu a vetra väčšinou rušia. Ak je však možnosť, tak sa presúvajú do krytých priestorov. A tak, keď je za oknami takéto nepriaznivé počasie, radšej si esemeskou, e-mailom alebo telefonicky overte, či a kde lekcia prebieha. Inak budete o zrušení lekcie vždy hodinu vopred informovaní.

Kde nájsť cvičenie strolleringu?

Dnes sa cvičenie strolleringu čoraz viac rozmáha. V niektorých krajoch nájdete viac kontaktov, v iných menej. Faktom je, že strollering sa stále rozrastá a je čoraz populárnejší. Nájdite si lekcie strolleringu vo svojom okolí a vyskúšajte.

21.10.2021 4:21| autor: Pavla Košík Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist