Je dojčenie antikoncepcia?

Na mýtus, že dojčenie je bezpečná antikoncepcia, doplatilo už veľa žien. Preto je vhodné, aby sa žena na preventívnej prehliadke po skončení šestonedelia poradila so svojím lekárom o možnosti predchádzania tehotenstvu, ktorá jej bude najviac vyhovovať.

dojcenie_istock_000008873591medium-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia, ktorá obsahuje hormón estrogén, nie je pre dojčiacu ženu vhodná. Môže si zvoliť z niekoľkých možností takzvanej gestagénnej antikoncepcie, ktorá existuje vo forme tabliet, injekcií, implantátov a vnútromaternicových teliesok.

Tabletová hormonálna antikoncepcia (takzvané minipilulky) – napríklad Carazette, Azalia. Užívať sa začína prvý deň menštruácie, pri dojčení kedykoľvek. Balenie obsahuje 28 tabliet, ktoré sa užívajú nepretržite každý deň, bez týždennej pauzy. Užívanie minipiluliek je možné ukončiť kedykoľvek, nástup plodnosti je okamžitý.

Injekčná forma gestagénnej antikoncepcie (Depo-Provera) sa podáva do svalu raz za maximálne dvanásť až štrnásť týždňov. Nástup plodnosti po ukončení Depo-Provery je pozvoľný a môže trvať i niekoľko mesiacov.

Gestagénny implantát (Implanon) – implantát je zavedený pod kožu na vnútornej strane hornej časti paže maximálne na tri roky. Plodnosť je obnovená ihneď po vybratí implantátu.

Nevýhody a komplikácie gestagénnej antikoncepcie

Častou nevýhodou pri užívaní gestagénnej antikoncepcie sú poruchy menštruácie. Objavuje sa nepravidelné krvácanie alebo špinenie, ktoré môže časom zmiznúť a žena nemenštruuje vôbec. Medzi komplikácie patria aj bolesti hlavy, častejší výskyt cýst na vaječníkoch, zhoršenie akné a úbytok kostnej hmoty.

Vnútromaternicové teliesko je založené na uvoľňovaní hormónu levonorgestrelu, ktorý patrí do skupiny gestagénov. Je vhodné pre ženy, ktoré porodili a neplánujú v najbližších piatich rokoch tehotenstvo. Zvyčajne sa zavádza v prvom týždni menštruácie po skončení šestonedelia. Kontraindikáciou k zavedeniu je nevysvetliteľné krvácanie z maternice, vrodené vývojové poškodenia maternice, prebiehajúci akútny panvový zápal a zhubný nádor prsníka.

Na Babywebe tiež nájdete:

Krvácam kvôli antikoncepcii
Najčastejšie problémy pri dojčení
Vaše telo sa zotavuje

15.2.2011 7:52| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist