23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Mám skrátený čapík. Hrozí mi predčasný pôrod?

OTÁZKA TÝŽDŇA Som v 24. týždni tehotenstva a včera som bola v poradni. Sťažovala som sa na bolesti chrbta a po vyšetrení mi doktor povedal, že mám skrátený čapík. Predpísal mi magnézium, nikde však nemôžem nájsť, či mi hrozí predčasný pôrod, keď mi zapísal do preukazu hodnotu. Prosím o upokojenie, že je všetko OK.

Odpovedá MUDr. Radka Gregorová, gynekologička:

Bohužiaľ, neuvádzate, akú hodnotu vám pán doktor zaznamenal do tehotenského preukazu. Pri vaginálnom vyšetrení sa na maternicovom čapíku bodovo hodnotí jeho dĺžka, konzistencia, umiestnenie, priechodnosť a naliehajúca časť plodu. Napríklad cervix skóre (CS) 0-1 je nezrelý nález, a v takom prípade je všetko v poriadku.

Ak je vaše cervix skóre vyššie, mali by ste dodržiavať pokojový režim a byť pod dohľadom. Okrem vaginálneho vyšetrenia treba urobiť ešte ultrazvukové zmeranie maternicového čapíka, keď sa zmeria jeho skutočná dĺžka a pátra sa po tom, či je vnútorná bránka uzavretá, alebo je prítomný tzv. funneling (vnútorná bránka je pootvorená). Výrazne to pomôže zhodnotiť závažnosť stavu.

13. 7. 2015 |

Naposledy navštívené