Vypočítajte si farbu očí svojho dieťaťa!

Vy máte oči modré ako obloha, váš partner má pre zmenu hnedé oči ako srnka. V súčasnosti je už možné zistiť, akú farbu očí bude mať vaše dieťa.

13-shutterstock_1094650127-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Všetky svetlé deti sa narodili so svetlými očami, ktoré vyzerajú ako modré. Je to preto, že oko stále nemá dostatok pigmentu. Napríklad deti v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike majú už krátko po narodení tmavé oči.

Farba očí dieťaťa určuje množstvo pigmentu – melanínu – v očnej dúhovke. Dúhovka je veľmi dôležitá časť oka, ktorá obklopuje zrenicu a zabraňuje prieniku svetla mimo zrenice. Je to časť oka, ktorá určuje jeho farebnosť. Tú ovplyvňujú účinky okolitého rozptýleného svetla. Vďaka nemu vidíme tri základné farby očí – modré, zelené a hnedé a ich rôzne odtiene.

Množstvo pigmentu je geneticky určené. Niekedy sa však príroda pohrá a na farbu očí nebudú mať vplyv rodičovské gény, ale gény starých rodičov. Farbu očí môže ovplyvniť až 16 génov, ale rozhodujúci vplyv majú dva. Tie sa vyskytujú v dvoch rôznych formách – alelách. Ak sú dve alely rozdielne, vyjadrená je iba jedna – tá sa nazýva dominantná, nevyjadrená je recesívna. Dominantnou farbou je hnedá, tá prekonáva všetky. Naopak, modrá je silne recesívna, takže ľudí s modrými očami ubúda. Niekde uprostred je zelená farba, ktorá má obidve vlastnosti.

Existuje šanca, že sa rodičom s modrými očami narodí tmavooké dieťa, pretože ich starí rodičia majú tmavú farbu očí.

Aké sú vzťahy medzi farbami, ukazuje nasledujúca tabuľka.

Môžete tiež vyskúšať túto farebnú kalkulačku očí dieťaťa.

Prečo majú bábätka svetlé oči

Melanín sa začína tvoriť až po pôrode, preto sa všetky deti narodia so svetlými očami, ktoré postupne podľa výšky hladiny vyprodukovaného melanínu tmavnú, až sa ustália na takej farbe, na ktorú boli geneticky naprogramované. Konečná farba sa stabilizuje medzi prvým a tretím rokom života dieťaťa. V priebehu života sa však jej odtieň môže zmeniť. Je to spôsobené vplyvom hormónov.

Prečítajte si tiež:

Najrozšírenejšou farbou očí je hnedá. Má ich viac ako polovica ľudí na planéte. Pôvodne mali všetci ľudia na svete hnedé oči, no pred 10 000 až 6 000 rokmi genetická mutácia spôsobila, že vznikli viaceré farby očí. Napríklad modrú farbu má asi len 150 miliónov ľudí. Najčastejšie sa vyskytujú v severnej Európe a v baltskej oblasti. Najvzácnejšie sú sivé a zelené oči.

9.5.2024 2:45| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist