25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Čo je cervix skóre?

OTÁZKA TÝŽDŇA Na pravidelnej prehliadke mi lekárka zapísala do tehotenského preukazu hodnotu cervix skóre. Nebolo veľa času sa o tom porozprávať. Môžete mi prosím vysvetliť, čo to znamená?
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Cervix skóre (CS) je číselné vyjadrenie zrelosti maternicového hrdla. Ak cervix skóre presiahne kritickú hodnotu pre daný týždeň tehotenstva, signalizuje to hroziaci potrat alebo predčasný pôrod. Cervix skóre číselne hodnotí päť parametrov – časť plodu, ktorá prilieha na panvový vchod, priestupnosť maternicového hrdla, skrátenie maternicového čípku, jeho konzistenciu a umiestnenie. Jeho maximálna hodnota je 10 bodov.

Hodnota cervix skóre sa zaznamenáva do tehotenského preukazu. Ak je jeho hodnota kritická, hrozí žene do 24. týždňa tehotenstva potrat a po prekročení 24. týždňa tehotenstva predčasný pôrod.

Okrem CS je ďalším dôležitým vyšetrením, ktoré signalizuje hroziaci potrat alebo predčasný pôrod, tzv. cervikometria. Pri cervikometrii sa pomocou ultrazvukovej vaginálnej sondy meria faktická dĺžka maternicového čípku a pátra sa po tzv. inkompetencii. Ak je všetko v poriadku, maternicové hrdlo je uzatvorené a pri ultrazvukovom vyšetrení nie je viditeľné otváranie po celej dĺžke čípku – nie je teda prítomná inkompetencia alebo funneling.

Toto ultrazvukové vyšetrenie sa obvykle robí v 23. týždni tehotenstva. Ak má žena vyššie riziko predčasného pôrodu alebo opakované potraty v druhom trimestri v anamnéze, cervikometria sa vykonáva skôr.


Odpovedala: gynekologička MUDr. Radka Gregorová

17. 10. 2016 |

Naposledy navštívené