Pribúdajú spontánne potraty. Prečo?

Narastajúci počet spontánnych potratov má niekoľko príčin. Predovšetkým za posledných pätnásť rokov zostarli rodičky. Zatiaľ čo v osemdesiatych rokoch, keď som začínal, rodili ženy svoje prvé dieťa okolo 18., 20. roku, dnes sa hranica posunula ďaleko za optimálnych 25 rokov, medzi 28. až 30. rok.

doprava_divajicise_divka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Navyše, dievčatá, ktoré sa správajú veľmi zodpovedne a užívajú antikoncepciu aj osem-desať rokov, nemôžu vedieť, či nemajú nejaký zdravotný problém. Majú totiž umelo regulovaný cyklus, teda menštruujú, ale neprejaví sa u nich hormonálna dysbalancia, až kým antikoncepciu nevysadia s cieľom mať bábätko. Potom sa môžu objaviť ťažkosti – hormonálna nerovnováha, problémy nielen s otehotnením, ale aj s donosením zdravého dieťaťa.

NAJOHROZENEJŠIE SÚ VYSOKOŠKOLÁČKY

Spontánny potrat najčastejšie postihuje vysokoškoláčky, študentky aj absolventky vysokých škôl. „Sú to predovšetkým staršie prvorodičky, ktoré navyše prežívajú napätie pri štúdiu alebo v zamestnaní. Všetko riešia, premýšľajú nad každou komplikáciou. To nie je dobré a prispieva to k ťažkostiam v tehotenstve, ktoré sa môžu skončiť až potratom,“ upozorňuje MUDr. Jiří Šulc.

PRIRODZENÝ VÝBER

Životné prostredie, fajčenie, nedostatok spánku, znečistené prostredie a zároveň rýchly životný štýl, cestovanie, to všetko prispieva ku zlým koncom tehotenstva predovšetkým v prvom trimestri, keď je žena najzraniteľnejšia. A keď budúca mamička žije v rovnakom tempe ako pred otehotnením, je veľká pravdepodobnosť, že to plod nevydrží.

„Hovorí sa, že spontánny potrat v prvom trimestri je prirodzenou selekciou. Embryo môže byť nejakým spôsobom poškodené, či už geneticky, alebo telesne, a odíde prirodzenou cestou,“ pokračuje MUDr. Šulc.

VYŠŠÍ VEK TIEŽ HRÁ ROLU

Najprv kariéra, potom rodina – to je argumentácia prevažnej časti dnešnej fertilnej populácie. Nikto z nich si však neuvedomuje možné riziká: choroby budúcej matky v tehotenstve (vysoký krvný tlak, cukrovka a ďalšie), opotrebovanosť organizmu, riziko genetických porúch u dieťaťa.

„U tehotných žien sa riziko genetických i ďalších ochorení výrazne zvyšuje po 35. roku veku. U mužov platí to isté po päťdesiatke,“ upozorňuje MUDr. Šulc. „Vďaka módnym zväzkom mladých žien so zrelými mužmi by mali páry podstupovať od určitého veku genetické vyšetrenia. Nepodceňujte kvalitu spermií a opotrebovanosť organizmu oboch budúcich rodičov.“

AJ MLADŠÍ VEK JE NA PREKÁŽKU

Rovnako sa riziko donosenia zdravého dieťaťa zvyšuje u budúcich mamičiek pred osemnástym rokom veku (našťastie zásluhou antikoncepcie ide o veľmi zriedkavý jav v populácii).

Hormonálna nevyváženosť, nedozretosť organizmu, nepripravenosť na metabolické zmeny patriaca k tehotenstvu, nedozretosť maternice, to všetko môže prispieť k predčasnému pôrodu alebo potratu dieťaťa.

ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Nielen životné prostredie a pracovný stres, ale aj promiskuita a s ňou spojené ochorenia hrajú svoju úlohu pri vyššej potratovosti. Pohlavne prenosné ochorenia, najrôznejšie mykózy, ochorenia pohlavných orgánov – to všetko komplikuje zdravé počatie.

Myómy, problémy s krčkom maternice, ochorenia pohlavných orgánov. Aj to patrí k civilizačným ochoreniam súčasných žien a mužov a ovplyvňuje plodnosť aj potratovosť.

VŠETKO JE V HLAVE

Vzhľadom na to, že najohrozenejšou skupinou sú vysokoškoláčky, ktoré čakajú prvé dieťa, môžeme tvrdiť, že duševná pohoda je základný predpoklad, ako donosiť zdravé dieťa. Množstvo informácií, ich ľahká dostupnosť, premýšľanie nad tým, čo by sa stalo, keby… to je jeden z jedov súčasnej civilizácie.

Vďaka tomu sú vzdelané ženy také ohrozené. „Nemyslím si, že pôrodnosť sa bude v ďalších rokoch dramaticky znižovať,“ komentuje MUDr. Šulc. „Logická sa mi zdala pauza po začiatku deväťdesiatych rokov, tá sa dala čakať s ohľadom na úplnú zmenu životného štýlu populácie. Ale teraz to nebude také strmé, všetko bude záležať aj na sociálnej a politickej situácii v krajine, to bude rozhodujúci ukazovateľ pokusov o rodinu.“

25.11.2020 4:42| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist