Zrakovo postihnuté dieťa – ako viesť plnohodnotný život

Každý rodič si praje, aby jeho dieťa bolo od narodenia zdravé. Už počas celého obdobia čakania na jeho príchod na svet sa nevieme dočkať nášho vytúženého batôžteka a prajeme si len jediné – zdravie. Niekedy však karty osudu zamotajú náš život viac, ako je to potrebné, a dieťa nie je úplne zdravé a narodí sa napríklad zrakovo postihnuté.

profimedia-0309048049-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Pre rodičov to predstavuje obrovský šok. Najskôr je nutné vyrovnať sa so vzniknutou situáciou a snažiť sa ju akceptovať. Prestať obviňovať seba, Boha a tiež všetkých naokolo. Prijať to ako fakt, aj keď je to veľmi náročné. Každý z rodičov, samozrejme, spracováva túto situáciu odlišne a môžu preto medzi nimi vznikať nemalé spory. Našťastie existuje niekoľko miest, kam sa môžu ako rodičia obrátiť, napríklad psychologická pomoc alebo špeciálne pedagogické centrá. Hlavne poradia, kde hľadať pomoc, ako k nevidiacemu dieťaťu pristupovať, ako ho vychovávať, kam ho dať neskôr do škôlky  a iné dôležité veci. Verte, že aj nevidiaci môžu žiť plnohodnotný život a byť šťastní.

Deti so zrakovým postihnutím môžu mať znížené zrakové schopnosti rôzneho druhu a stupňa. Vždy ide o vážne poškodenie zraku, takže ovplyvňuje celý život (priestorovú orientáciu, samoobsluhu, sociálne vzťahy a iné). Hovoríme o prípadoch, keď bežná korekcia zraku v podobe okuliarov či šošoviek nie je postačujúca.

Vyskytujú sa 4 kategórie zrakovo postihnutých:

  • nevidiaci
  • prakticky nevidiaci
  • slabozrakí
  • ľudia s poruchami binokulárneho videnia (porucha videnia oboma očami – pravé a ľavé oko nespolupracujú)

Niektoré deti nevidia nič, niektoré iba tmavé škvrny, niektoré obrysy. Zrakové postihnutie môže vzniknúť z rôznych príčin: dedičnosť, intoxikácie matky v tehotenstve vplyvom alkoholu alebo drog, HIV, úrazy hlavy, oka, cukrovka.

Všeobecne je pre dieťa lepšie, ak sa so svojím postihnutím už narodí, aj keď to znie akokoľvek nepríjemne. Nemá však možnosť porovnávania  a odmala berie situáciu tak, ako je, a snaží sa robiť to, čo je najlepšie, aby sa mu dobre žilo.

V prípade, že dieťa stratí zrak v priebehu života, je situácia pre danú osobu horšia, a to najmä psychicky, musí sa s touto zmenou vyrovnať a to nebýva jednoduché. Pokiaľ však dôjde k strate zraku až po šiestom roku života, býva už dokončený vývoj reči a reč zrakovo postihnutému zostane po zvyšok života na dobrej úrovni, takže to mu môže život zase uľahčiť. Veľmi tiež záleží na prístupe rodičov, pedagógov a celkovo okolia ku zrakovo postihnutému dieťaťu.

Je dôležité k výchove nevidiaceho dieťaťa pristupovať podobne ako k výchove zdravého dieťaťa. Rodičia by mali situáciu prijať a sústrediť sa na to, ako čo najlepšie pomôcť dieťaťu, aby mohlo žiť plnohodnotný život aj so svojím postihnutím. Mali by v prvom rade kontaktovať a vyhľadávať rodiny v podobnej situácii. Nedusiť v sebe  svoje pocity.  Vývoj nevidiaceho dieťaťa má svoje zvláštnosti, ktoré je nutné poznať. Dieťa síce nevidí, ale už od začiatku má rovnakú túžbu objavovať svet ako deti, ktoré vidia. Je nutné nahradiť zrak ďalšími inými zmyslami: sluch, hmat a reč.

Ako k dieťaťu pristupovať

  • Je dôležité snažiť sa pristupovať ku zrakovo postihnutému dieťaťu normálne. Neľutovať(!) ho, ale správať sa k nemu láskyplne a hlavne mu venovať pozornosť teplými slovami. Ak je dieťa väčšie, pomaly mu „ukazujte“ dom, noste ho na rukách a nechajte ho ohmatať si rôzne veci, ktoré sú okolo neho (okno, stôl, všetko, čo vám napadne), aby sa vedelo pohybovať po dome samotné bez vašej pomoci.
  • Zoznamujte dieťa s časťami jeho tela – hlavou, očami, ušami. Veďte mu ruky, keďže nie je schopné napodobňovania, lebo vás nevidí.
  • Pre pohyb nevidiacich je dôležité učiť aj priestorovú orientáciu. Je potrebné odstrániť nebezpečné predmety a plochy, o ktoré by sa svojím pohybom mohlo zraniť. Môžete napríklad ohraničiť časť priestoru, aby sa v ňom mohlo bezpečne pohybovať.
  • Choďte s dieťaťom aj na ulicu, aby malo možnosť počuť dopravný ruch, opisujte, čo sa deje (nákladiak, autobus, auto brzdí).
  • Dieťa neskôr učte Braillovo písmo, pomocou ktorého sa bude vzdelávať, komunikovať a neskôr pracovať.

Dôležitosť socializácie

Na to, aby mohol byť nevidiaci človek vyrovnaná osobnosť, nesmie sa vo výchove zanedbávať správna socializácia. Napríklad nevidiaci sa môžu často cítiť osamotení, celkovo môžu zrakovo postihnutí až nezdravo priľnúť k jednému z rodičov. Je preto dobré navštevovať často aj širšiu rodinu, známych a tiež rôzne akcie pre zrakovo postihnutých, aby dieťa mohlo nadväzovať vzťahy a nájsť si kamarátov. Majú rovnaké túžby po socializácii ako zdraví jedinci.

Čítajte tiež:

Pomôcky

V súčasnosti už existuje veľa pomôcok, ktoré uľahčujú zrakovo postihnutým každodenný život. Využiť môžete napríklad rôzne indikátory hladín, farieb, lupy, hmatové knihy. Je možné zohnať biele palice, rôzne ohrádky pre malé deti, zarážky na dvere alebo vodiace lišty.

Vzdelávanie zrakovo postihnutých detí

Deti, ktoré nevidia, môžu byť vzdelávané v špeciálnych škôlkach a školách pre zrakovo postihnutých alebo môžu navštevovať bežné škôlky. V týchto prípadoch mávajú pri sebe asistenta alebo pedagóga, ktorý im aj učiteľom pomáha. Vždy záleží na stupni postihnutia a schopnostiach dieťaťa. Nie každé dieťa zvládne integráciu v bežnej škôlke a škole a je potom preň lepšie byť v špeciálnej, kde je všetko lepšie prispôsobené jeho možnostiam. S výberom škôlky a školy vám ochotne poradia psychológovia a špeciálni pedagógovia.

Výchova nevidiaceho dieťaťa vyžaduje špecifický prístup. Na druhej strane je dôležité nezabúdať na to, že je potrebné k dieťaťu pristupovať tak, ako by bolo zdravé, nebyť príliš úzkostlivý, nemať vysoké nároky a podobne. Už od malička je nevyhnutné zdokonaľovať sluch a hmat dieťaťa, ktoré mu potom v budúcnosti pomôžu kompenzovať zrak. Rodičom aj samotnému dieťaťu pomôže, keď sa budú stretávať s rodinami v podobnej situácii, budú môcť prebrať svoje problémy, skúsenosti a nájsť si nových priateľov.  Na Slovensku pôsobí viacero organizácií, ktoré sa venujú zrakovo postihnutým a podpore ich rodín. Mnohé usporadúvajú aj stretnutia rodičov, podujatia pre deti či požičiavajú stimulačné pomôcky. Veďte zrakovo postihnuté deti k zdravému, plnohodnotnému životu a nevzdávajte sa.

26.6.2023 5:54| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist