27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Ako to, že mám viacerčatá?

Ak je tehotenstvo viacpočetné, znamená to, že bol oplodnený väčší počet vajíčok alebo došlo k včasnému rozdeleniu zárodku na viac častí a z nich sa vyvinuli jednotlivé plody.
foto: istock.com

Počet viacpočetných tehotenstiev v poslednom období stúpa. Tento jav sa dáva do súvislosti s hormonálnou liečbou nepravidelného cyklu a s umelým oplodnením. Výskyt dvojvaječných a viacvaječných tehotenstiev je zároveň ovplyvnený dedične.

Najčastejšie je dvojvaječné tehotenstvo, dnes pripadá jedno narodenie dvojčiat na osemdesiat pôrodov. Ak boli oplodnené dve vajíčka, ide o dvojvaječné dvojčatá. Pri rozdelení jedného zárodku na dve časti vznikajú jednovaječné dvojčatá.

Trojčatá sa rodia približne raz na šesťtisícštyristo pôrodov. Môžu byť oplodnené tri vajíčka alebo sa jeden zárodok môže rozdeliť na tri časti. Oplodnené však môžu byť aj dve vajíčka, z ktorých jedno sa rozdelí na dve časti.

Pôrod štvorčiat je ešte vzácnejší (približne jeden na 512 000 pôrodov). Na vzniku štyroch plodov sa môžu podieľať rôzne kombinácie oboch princípov viacpočetných tehotenstiev.

20. 5. 2009 |

Naposledy navštívené