5 pravidiel pre správne odsávanie mlieka

Či už sa vám z nejakého dôvodu priame dojčenie vášho bábätka nedarí alebo si len pri dojčení potrebujete občas vypomôcť, odsávačka mlieka je ideálne riešenie. Vďaka nej totiž vaše bábätko neochudobníte o to najcennejšie – materské mlieko. Prečítajte si, čo je základom úspešného odsávania, a nič vás neprekvapí.

1. Kúpte si správnu odsávačku

Skôr ako odsávačku kúpite, mali by ste popremýšľať nad tým, ako často a kedy ju budete chcieť využívať. Iný typ sa hodí pre matku, ktorá nedojčí a potrebuje pre svoje bábätko mlieko odsávať pravidelne niekoľkokrát za deň, a iný typ pre matku, ktorá dojčí a odsávačku použije iba vtedy, keď potrebuje uľaviť svojim prsiam pri veľkej laktácii.

Mamičkám s bežnou laktáciou, ktoré len občas potrebujú „uvoľniť“ prsia, skvele poslúži manuálna odsávačka. Pri zvýšenej tvorbe mlieka, keď je potrebné i pri dojčení mlieko pravidelne odsávať, je lepšie siahnuť po elektrickej odsávačke (stačí jednofázová). Dvojfázová odsávačka je skvelý pomocník pre tie mamičky, ktoré potrebujú rozbehnúť laktáciu (napríklad po cisárskom reze alebo predčasnom pôrode). Dvojfázový systém odsávania totiž dokáže verne napodobniť spôsob pitia bábätka. Táto odsávačka je však vhodná i neskôr, v prípade, že matka svoje dieťatko nemôže z nejakého dôvodu dojčiť, ale napriek tomu mu chce cenné materské mlieko dopriať.

easy_expression_step_three_1192.jpgNa type odsávačky skrátka veľmi záleží, pretože jedine používaním tej „pravej“ dosiahnete skutočne efektívne odsávanie mlieka. Ak si však pri výbere predsa len neviete rady, neváhajte sa obrátiť na odborníkov alebo na laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže vybrať odsávačku podľa vašich potrieb a požiadaviek.

2. „Trénujte“

Je možné, že na začiatku odsávania nepôjde všetko práve podľa vašich predstáv, ale je dôležité nevzdať sa a vytrvať. Pravidelným používaním sa s odsávačkou naučíte zaobchádzať, objavíte pre vás najpohodlnejšie polohy a úspech v podobe odsatého mlieka na seba nedá dlho čakať. Opäť však platí, že aj s používaním odsávačky vám v prípade potreby pomôže laktačná poradkyňa.

3. Odpočívajte a rozmaznávajte sa

Nielen správna odsávačka je pre správne odsávanie dôležitá. Pre bezproblémové odsávanie, rovnako ako na dojčenie, je podstatná aj vhodná príprava. Matka by mala byť uvoľnená, a to ako z fyzickej, tak aj zo psychickej stránky. Mala by si dopriať čo najviac odpočinku a relaxovať. Celková spokojnosť totiž pozitívne ovplyvňuje tvorbu mlieka a tiež jeho uvoľňovanie. Naopak, stres a úzkosť môžu laktáciu zastaviť.

Podporiť uvoľňovací reflex pred odsávaním môže matka jemnou masážou prsníkov. Krúživými pohybmi prstov pomaly masírujte prsník smerom od podpazušia a hrudnej steny k dvorcu, pričom na prsník tlačte jemne tak, aby masáž nebola nepríjemná a bolestivá. Uvoľňovací reflex tiež stimuluje jemné stláčanie a hnetenie bradaviek. Pomôcť môže aj prikladanie teplého obkladu alebo sprcha a dobre vám spraví i popíjanie teplého nápoja (napríklad bylinkový čaj, káva nie je vhodná).

4. Dodržiavajte hygienu

Či už mlieko odstrekujete ručne alebo používate odsávačku, mali by ste dodržiavať isté hygienické pravidlá. To znamená, predtým si vždy umyť ruky mydlom a na utieranie používať výhradne uterák, ktorý nepoužil nikto iný z rodiny, alebo jednorazovú papierovú utierku. Umyť by ste si mali aj bradavky, a to teplou vodou bez mydla.

Náležitá hygiena sa týka aj samotnej odsávačky. Samozrejmosťou je vlastná odsávačka, ktorú používate iba vy. Všetky časti odsávačky je potrebné dôkladne očistiť kefkou (vyčleňte si jednu, ktorú budete používať výhradne na tieto účely), potom opláchnuť v horúcej vode a následne prúdom studenej vody. Posledným krokom je sterilizácia vo vriacom kúpeli, 3 až 5 minút. Potom odsávačku uložte na jednorazovú papierovú utierku a nechajte ju uschnúť.

Dôsledným dodržiavaním základných hygienických pravidiel sa vyvarujete možného infekčného ochorenia vášho dieťatka.

Čítajte tiež:

5. Naučte sa správne skladovať

Keď už mlieko odsávate, mali by ste vedieť, ako ho správne uchovávať, aby nestratilo svoje cenné látky. V izbovej teplote čerstvo odsaté mlieko neponechávajte. Uložte ho do chladničky, kde ho môžete skladovať 24 hodín, a to pri teplote +4 °C. Ak mlieko potrebujete uskladniť na dlhší čas, musíte ho dať zmraziť. Praktické je zmraziť vždy také množstvo, ktoré bábätko vypije pri jednom kŕmení. Ďalšie skladovanie zvyšného rozmrazeného mlieka nie je možné!

V mrazničke môžete mlieko skladovať 6 mesiacov pri teplote –16 °C, pri hlbokom zmrazení pri teplote –18 °C možno lehotu skladovania predĺžiť až na 12 mesiacov.

Ako v chladničke, tak aj v mrazničke by malo mať odsaté mlieko svoje vyhradené miesto a kontrolovať by ste mali aj čistotu vnútri spotrebiča. Zároveň by ste nemali spotrebič zbytočne otvárať a nenarušovať tak chladenie.

Aj rozmrazovanie mlieka má svoje pravidlá. Musí prebiehať šetrne a nikdy si nepomáhajte mikrovlnnou rúrou! Vhodné je mlieko premiestniť do chladničky (pri teplote +4 °C sa rozmrazí v priebehu 24 hodín) alebo nechať rozmraziť pri izbovej teplote (to trvá asi 2 až 3 hodiny). Ďalším variantom je vloženie do vody, ktorá má maximálnu teplotu 37 °C. Rozmrazené mlieko môžete ešte 10 hodín uchovať v chladničke. Po uplynutí tejto lehoty už mlieko opätovne nezmrazujte, ale ho vylejte!

Na správnu teplotu pre bábätko môžete mlieko buď ohriať v teplom kúpeli, alebo použiť ohrievač. Ohrievanie by malo trvať maximálne 20 minút a túto dávku musíte spotrebovať do 4 hodín. Zvyšky, samozrejme, opäť vylejte.


Zdroj: www.medela.cz

10.2.2016 1:44| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist