Tandemové dojčenie alebo Dojčenie novorodenca a jeho staršieho súrodenca

Už vieme, že materské mlieko obsahuje mnoho prospešných látok, ktoré sa nikde inde nenachádzajú a nič ich nenahradí. A vieme tiež, že dojčenie znamená oveľa viac než len materské mlieko. Istotu, upokojenie, pocit bezpečia. Tak prečo ho svojim deťom nedopriať čo najdlhšie?

kojeni_u_vody-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Čo sa týka tandemového dojčenia, je to veľmi individuálne a vždy záleží na matke a dieťati. Sú deti, ktoré sú dojčené celé tehotenstvo a po pôrode pokračujú v dojčení spolu s mladším súrodencom, ale sú aj deti, ktoré počas tehotenstva s dojčením prestanú a znovu sa k nemu vrátia na konci tehotenstva alebo po narodení súrodenca, či niekoľko týždňov alebo mesiacov po pôrode.

VÝHODY TANDEMOVÉHO DOJČENIA PRE DIEŤA I MATKU

Staršie dieťa, ktoré je v prvých dňoch dojčené spolu s mladším dieťaťom, má jedinečnú šancu druhýkrát vo svojom živote získať obrovské množstvo imunitných látok a faktorov, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú a ktoré už pravdepodobne nikdy v živote nezíska. Dojčenie tiež pozitívne pôsobí na jeho psychiku. Poskytuje mu upokojenie, istotu, že je stále milované, že má ešte stále svoje miesto u matky, a tiež mu to umožní nadviazať vzťah s mladším súrodencom. Často vidíme, že mladší a starší súrodenec sa pri dojčení držia za ruky.

Pre matku okrem množstva iných vecí tandemové dojčenie prináša možnosť oveľa ľahšie uspať staršie dieťa a zjednodušiť starostlivosť o obe deti.

DOJČENIA V TEHOTENSTVE SA NETREBA BÁŤ

Milióny matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, sú dostatočným dôkazom toho, že dojčenie je počas tehotenstva pokladané za bezpečné. La Leche League desaťročia pracovala s veľkým množstvom tehotných dojčiacich matiek, a ak by dojčenie negatívne vplývalo na tehotenstvo, už by sa to prejavilo. Ani najnovšie štúdie nepotvrdili, že ženy, ktoré počas tehotenstva dojčia, by mali viac potratov než tie, čo nedojčia.

STRACH Z NEDOSTATOČNEJ TVORBY MLIEKA JE ZBYTOČNÝ

Ak sa dojčenie začne správne a obe deti budú dojčené spoločne, je to v určitom zmysle podobné, ako keby sa dojčili dvojčatá. Je reálne, že matke sa bude tvoriť dostatok mlieka, a je dobré, ak matka odpozoruje, či mladšie dieťa skutočne získava z prsníka dostatok mlieka. Toto matku naučí rozpoznať laktačná poradkyňa.

VZDAŤ SA TANDEMOVÉHO DOJČENIA NIE JE NUTNÉ ANI PRI CHOROBE

Ak sú dve deti (napríklad staršie a mladšie, prípadne dvojčatá a podobne) dojčené spolu, tak z hľadiska chorôb nie je dôvod za bežných okolností robiť nejaké špeciálne opatrenia a dojčiť sa dá naďalej aj doteraz. Je to rovnaké, ako keď je napríklad chorá dojčiaca matka. Už pred vypuknutím choroby sa v materskom mlieku začínajú tvoriť protilátky, preto dojčenie aj chorého, aj zdravého dieťaťa dáva zmysel. Zdravé dieťa buď vďaka protilátkam neochorie, alebo choroba bude mať ľahší priebeh a staršie dieťa sa rýchlejšie uzdraví.

Základný princíp, ktorý platí v drvivej väčšine, znie, že človek je pri chorobe infekčný už niekoľko dní vopred, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia.

V prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá ona alebo niektoré z detí, tak v jej mlieku sa už nachádzajú protilátky. Tie bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov, alebo mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s ochorením v období, keď dojčenie predstavuje takú výhodu a pomoc, predstavuje najlepší spôsob, ako môže bábätko získať imunitu.

ČAS PÔRODU – ČAS ODLÚČENIA. AJ TU EXISTUJE RIEŠENIE

Niektoré deti, napriek tomu, že sú dojčené, môžu byť v opatere niekoho iného a nemajú s odlúčením na pár dní problém. Ak áno, môže matka ako variant zvoliť ambulantný pôrod alebo za predpokladu, že novorodenec je v poriadku, pôrodnicu opustiť skôr, než sa odporúča.

Voľne preložené a upravené z www.mamila.sk
Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom, autorom populárno- náučných kníh pre rodičov.
www.grada.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist