Kolostrum: zázračná tekutina pre novorodené bábätko

Mledzivo alebo kolostrum je prvá potrava pre vaše bábätko. Táto životodarná tekutina sa začína v mliečnej žľaze tvoriť niekoľko týždňov pred pôrodom a jej produkcia pokračuje aj pár dní po ňom. Mledzivo bábätku poskytuje všetky potrebné živiny a tekutiny, ktoré v prvých dňoch života potrebuje, a zároveň ho vďaka veľkému množstvu protilátok chráni pred najrôznejšími infekciami.

Mledzivo je produkované v menšom množstve ako materské mlieko, ale svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou materské mlieko predstihuje. Obsahuje väčšie množstvo proteínov, bielkovín, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a tiež veľmi významné rastové faktory – mledzivo (kolostrum) je tak silným základom pre imunitu dieťaťa. Pre bábätko je aj ľahko stráviteľné.

Mledzivo sa od materského mlieka odlišuje nielen svojím zložením, ale aj farbou a konzistenciou. Spočiatku je číre, potom žltkasté a hustejšie ako zrelé materské mlieko, ktoré prsné žľazy začnú produkovať neskôr.

Aj keď budete mať v deň pôrodu pocit, že vaše prsia nie sú veľmi plné (naliate), kolostra pre výživu vášho dieťatka bude dostatok. Intenzívny sací reflex má bábätko ihneď po narodení, treba ho preto priložiť k prsníku čo najskôr, najlepšie v priebehu prvej hodiny po pôrode. Dojčenie stimuluje mliečnu žľazu, aby produkovala viac mlieka, a zároveň sa tým urýchľuje proces, pri ktorom sa mledzivo premení na zrelé materské mlieko (tento proces trvá približne 2-3 týždne). Dojčenie tiež podporuje zavinovanie maternice a znižuje riziko nadmerného krvácania po pôrode.

Mledzivo sa môže objaviť aj skôr

Vytekajúce mledzivo však môže nastávajúcu matku prekvapiť už oveľa skôr, v druhom trimestri. Je to úplne normálne a značí to, že sa prsia pripravujú na dojčenie a netreba sa znepokojovať. Rozhodne však mledzivo neodstriekavajte, pretože čím viac odstriekate, tým viac sa bude tvoriť. Intenzívnou stimuláciou prsníkov navyše môžete vyvolať predčasný pôrod (pod vplyvom aktivácie hormónu oxytocínu). Vhodným riešením sú v tomto období vložky do podprsenky, ktoré odtekajúce kolostrum zachytia a ušetria vás nepríjemností v podobe mokrých fliačikov na oblečení.

Namieste nie sú ani obavy z toho, že by sa pre predchádzajúcu tvorbu kolostrum vyčerpalo. Aj po pôrode ho bude pre bábätko dostatok.

Čítajte tiež:

Blahodarné účinky má kolostrum na predčasne narodené deti

Veľmi dôležité je kolostrum predovšetkým pre predčasne narodené bábätká, keď látky v ňom obsiahnuté pomáhajú s popôrodnou adaptáciou. Zistilo sa tiež, že u matiek predčasne narodených detí trvá produkcia kolostra oveľa dlhší čas (kolostrum sa na zrelé materské mlieko premení neskôr) ako u matiek donosených bábätiek. „Predčasniatkam“ sa tak dostáva zázračného kolostra presne tak dlho, ako potrebujú, aby svoj predčasný štart dohnali a stali sa z nich silní a zdraví jedinci.

Pitím mledziva rovnako u bábätiek dochádza k rýchlejšiemu vylúčeniu smolky a jednoduchšiemu odbúraniu bilirubínu, ktorý sa podieľa na vzniku novorodeneckej žltačky.

Kolostrum prospieva deťom i dospelým

Práve vďaka všetkým obsiahnutým látkam a priaznivému vplyvu na ľudský organizmus sa kolostrum stalo vyhľadávaným artiklom. Dospelí i deti ho tak môžu užívať vo forme doplnku stravy. Na trhu je kolostrum kravské (bovinné), ktoré je najvhodnejšie – podobá sa ľudskému z 99 %, ďalej kolostrum kozie, ovčie alebo lamie. Kolostrum posilňuje imunitu, dodáva energiu, pôsobí ako prevencia proti chrípke, chorobám horných dýchacích ciest, znižuje riziká črevných problémov, má protizápalové účinky, podporuje hojenie a je účinné pri liečbe boreliózy a chlamýdií. Nie je vhodné pre jedincov s intoleranciou laktózy.


Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom
www.grada.cz

7.2.2022 10:25| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist