Ako sa zbaviť nepríjemného zápalu prsníka? Poradíme vám!

Zápal prsníka alebo mastitída je obávaným strašiakom väčšiny dojčiacich matiek. Mnohé ženy boli nútené v prvých dňoch materstva užívať proti zápalu antibiotiká, niektoré z nich sa pod tlakom bolesti rozhodli s dojčením prestať. Tento text vznikol na podporu všetkých žien, ktoré sa s týmto nevítaným spoločníkom musia stretnúť.

zapal_prsnika-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Keďže na počiatku ťažkostí je niekedy ťažké rozoznať, či ide o dodatočné naliatie prsníkov, zadržiavanie mlieka, alebo začínajúci sa zápal, je nutné, aby žena konala rýchlo. Asi vás prekvapí, že častou príčinou problémov s prsníkmi je vaša psychika. Možno sa ťažkosti objavili veľmi krátko po tom, čo sa vášmu mužovi skončila dovolenka a musel sa vrátiť naspäť do práce.

Možno máte problém s bradavkami a pochybujete o svojej schopnosti dieťatko dojčiť, bábätko veľa plače a vy sa bojíte, že vaše mlieko nie je dosť výživné alebo že ho máte málo.

Tak či onak, urobte si chvíľku pre seba a zistite, kde „zatvrdlo“ vaše materské šťastie. Dôkladne sa venujte rozboru svojich pocitov spojených s dojčením. Svoje zistenia si starostlivo zapíšte a pátrajte po tom, do akej miery sa zhodujú s vaším presvedčením. Nebojte sa požiadať o radu pôrodnú asistentku, dulu alebo laktačnú poradkyňu.

Rozdiel medzi zápalom prsníka a hromadením mlieka

Zápal prsníka i hromadenie mlieka sú veľmi bolestivé. Pri retencii však žena nemá horúčku, bolesť cíti najčastejšie lokálne, iba v jednom mieste a iba v jednom z prsníkov. Na postihnutom mieste sa často vyskytuje zatvrdlinka, ktorú je možné bez ťažkostí nahmatať, pretože ide o veľmi bolestivú oblasť. Miesto je oveľa teplejšie a rovnako ako pri zápale môže byť sprevádzané sčervenaním. Ak je toto i váš prípad, najskôr ide o zápal a situáciu pravdepodobne zvládnete vyriešiť samoliečbou.

Najčastejšie príčiny retencie

  • priveľmi tesná bielizeň
  • nosenie dieťaťa v šatke, respektíve tlak úväzu na prsník
  • spánok na bruchu
  • prvý dlhší, predovšetkým nočný spánok bábätka
  • snaha dojčiť dieťa iba z jedného prsníka
  • problémy s bradavkami

Príznaky zápalu prsníka

Skutočný zápal prsníka je horúčkové ochorenie, ktoré možno vyliečiť iba pobytom v posteli, zvýšeným pitným režimom a dodržiavaním desatora na liečbu mastitídy.

Ďalším typickým príznakom mastitídy je sčervenanie postihnutého miesta, často sú viditeľné červené pruhy, ktoré sa ťahajú od podpazušia alebo spodnej časti prsníka k dvorcu. Dobre si prehliadnite charakter a rozsah sčervenania, ktoré vám bude nasledujúce dni signalizovať, či je vaša domáca liečba úspešná.

Pri zápale je snaha o odstriekanie mlieka či masáž prsníka sprevádzaná až neznesiteľnou bolesťou. Túto bolesť však treba prekonať a nahromadené mlieko odstriekať.
Úspešnosť tejto procedúry zistíte podľa toho, že odstriekané mlieko je žlté a husté, i podľa toho, že sa vám výrazne uľaví. Niekedy tento proces treba opakovať po každom dojčení, inokedy stačí raz za deň, kým ťažkosti nepominú.

V prípade, že bábätko nechce z postihnutého prsníka piť alebo jeho obsah „nevytiahne“, môžete v núdzi, kým si zoženiete odsávačku, prizvať na pomoc otecka.

Častým javom je aj presun zápalu z jedného prsníka do druhého. V takom prípade sa s najväčšou pravdepodobnosťou zápal šíri krvou a bez antibiotík sa v tejto fáze najskôr nezaobídete. Ak horúčka neustupuje ani po 48 hodinách intenzívnej domácej liečby, nastal čas na návštevu vášho gynekológa.

Čítajte tiež:

Medikamentózna liečba zápalu

Na liečbu zápalu sa najčastejšie používajú antibiotiká na báze penicilínu. Pri vysokých teplotách môžete použiť antipyretiká radšej na báze paracetamolu ako prípravky s účinnou látkou ibuprofén.

Zaujímavú skúsenosť s liečbou má mamička päťmesačného Dávidka Denisa: „Keď sa narodila moja staršia dcéra, rozhodla som sa po štvrtej prekonanej mastitíde dojčenie ukončiť. Bola som úplne vyčerpaná. Napriek tomu, že viem, že to bolo správne rozhodnutie, syna som chcela dojčiť stoj čo stoj. Prvé antibiotiká na zápal prsníka som dostala od svojho pôrodníka, keď mal Dávidko tri týždne. Po druhé som si šla k svojmu gynekológovi po dvoch mesiacoch od pôrodu.

Medzitým sa mi alternatívnou domácou liečbou podarilo odohnať ďalšie tri zápaly. Teraz som bojovala už päť dní a bola som zúfalá. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi môj gynekológ povedal, že už videl horšie prsia (to zabolelo), a predpísal mi syntetický oxytocín vo forme kvapiek, ktoré sa bežne používajú na liečbu migrény. Najskôr som sa vydesila, pretože lekárnička ma varovala, že prípravok nesmú používať dojčiace matky. Neváhala som a všetko som si znovu overila nielen u gynekológa, ale aj u svojho pôrodníka. Chcela som sa síce zbaviť zápalu, no zároveň som nechcela vystaviť svojho syna akémukoľvek nebezpečenstvu. Obaja lekári ma však ubezpečili, že prípravok bežne predpisujú a že v malých dávkach, ktoré mám užívať ja, nemôže bábätku vôbec uškodiť. Po dvoch dňoch bolo po zápale a odvtedy som už žiadne ťažkosti nemala.“

Účinná látka dihydroergotoxini mesilas aplikovaná asi 10-15 minút pred dojčením spôsobí, že sa mliekovody stiahnu a doslova vytlačia zadržiavané mlieko z prsníka von. Postupne tak uľavia problémovej oblasti bez vyčerpávajúcej a časovo náročnej domácej samoliečby.

Či už sa vám podarilo prekonať ťažkosti so zadržiavaním mlieka alebo zápalom prsníka akýmkoľvek z opísaných spôsobov, naďalej by ste mali prsia udržiavať v teple a sústrediť sa viac ako inokedy na hygienu rúk. V prípade, že máte vtiahnuté alebo ploché bradavky, môžete predísť prípadným problémom s hromadením mlieka požičaním elektrickej odsávačky, až dovtedy, kým sa s dieťatkom zladíte a dokonale si osvojíte vyhovujúcu techniku dojčenia.

5.3.2024 5:44| autor: Adéla Stolaříková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist