Môžu ľanové semienko a rybí olej užívať deti?

OTÁZKA TÝŽDŇA Chcem sa spýtať, či môžem podávať čerstvo pomleté ľanové semienko deväťmesačnému synovi. Počula som o pozitívnych účinkoch tohto semienka na organizmus, preto by som ho chcela podávať denne. A mám ešte jednu otázku. Druhý syn má tri roky a odporučili mu, aby som mu na posilnenie imunity dávala lyžičku rybieho oleja. Je to vhodné? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedá prírodná liečiteľka Simona Procházková, DiS:

Ľanové semienko môžeme podávať aj deväťmesačnému dieťaťu, dávala by som mu 3-krát do týždňa pol lyžičky mletého semienka napríklad do ovocného pyré. Ľanový olej obsiahnutý v ľanovom semienku obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a nemal by chýbať v žiadnom jedálnom lístku.

Na Babywebe tiež nájdete:

Domáca arómolekárnička
Najčastejšie choroby detského veku
Bylinky pomáhajú i deťom

Rybí olej neodporúčam, vzhľadom na možný obsah ťažkých kovov. Úžasnými variantmi sú tekvicový olej, sezamový olej či mandľový olej. Deti od 1 do 6 rokov by mali užívať 3-krát do týždňa pol čajovej lyžičky oleja.

Tekvicový olej je zásobárňou prírodného zinku a železa. Zinok je pre funkcie celého radu orgánov i celého organizmu úplne nenahraditeľný, je však závislý od dostatku vitamínu A, pretože bez neho sa neaktivuje – to platí aj v opačnom prípade. Preto odporúčam k dyňovému oleju podávať ešte šťavu z rakytníka, deti by mali užívať pol čajovej lyžičky denne od septembra do mája.

Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist