Ako dokrmovať a nepokaziť si dojčenie

Dojčenie je prirodzený spôsob výživy novorodencov a dojčiat. Ak dojčené dieťa potrebuje z nejakého dôvodu dokrmovať, či už dočasne, alebo dlhodobo, treba voliť také techniky kŕmenia, ktoré dojčenie neohrozia. Zatiaľ čo kŕmením z fľašky sa bábätko učí cucať úplne iným spôsobom, ako cucá z prsníka, takzvané alternatívne spôsoby kŕmenia využívajú prirodzený spôsob cucania bábätka a dieťa v ňom podporujú.

shutter-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Krmenie pomocou prsta

Na krmenie pomocou prsta sa zvyčajne používa striekačka s pripojenou cievkou (mäkkou hadičkou), prípadne sonda z mäkkého silikónu. Cievku možno pripevniť aj k fľaške s odstrihnutou dierkou v cumlíku.

V polohe, ktorá je pohodlná pre matku i dieťa, vložíme bábätku čistý prst do úst tak, aby bruško prsta smerovalo k hornému podnebiu bábätka. K prstu priložíme cievku alebo silikónovú špičku pripojenú na striekačku s mliekom. Dotykom na hornom podnebí vyvoláme cucací reflex, dieťa začne cucať prst a spolu s ním aj mlieko.

Často sa odporúča pomáhať dieťaťu pozvoľným vstrekovaním mlieka zo striekačky do úst. Zmyslom techniky dokrmovania pomocou prsta je však naučiť dieťa, aby sa prisávalo, a aktívna pomoc môže tomuto zámeru skôr uškodiť, ako pomôcť.

Krmenie pomocou prsta môže byť užitočné napríklad v situácii, keď dieťa pri dojčení zaspáva a nedokáže sa efektívne nadojčiť. Ak sa bábätko nesprávne prisáva alebo saje, môžeme na počiatku dojčenia utíšiť jeho hlad kŕmením pomocou prsta a až potom, keď sa upokojí a trochu nasýti, skúsiť mu ponúknuť prsník.

Krmenie pomocou prsta možno krátkodobo využiť aj v prípade citlivých a bolestivých bradaviek, čím žena získa niekoľko dní na ich liečbu. Zároveň treba mať na pamäti, že dokrmovanie pomocou prsta samo osebe tieto problémy nevyrieši a bradavkám najviac prospeje, keď sa bábätko k prsníku prisáva správnym spôsobom.

Krmenie pomocou prsta je vhodné na krátkodobé a menšie až stredné dokrmovanie. Hlavným účelom tejto metódy nie je dieťa nakŕmiť, ale naučiť ho správne sa prisať k prsníku. Nevyužíva sa teda u detí, ktoré sa prisávajú správne.

Pozrite si video: Bábätko sa neprisáva, kŕmia ho pomocou prsta

Krmenie z nádoby – odmerkou, hrnčekom či lyžičkou

Tieto spôsoby krmenia sú podobne ako krmenie pomocou prsta určené predovšetkým deťom, ktoré sa samy neprisávajú alebo majú s prisávaním a cucaním problémy.

Krmenie z hrnčeka či z iného pohárika (napríklad odmerky) prebieha tak, že dieťa držíme na kolenách vo vzpriamenej polohe tak, aby bola hlavička vyššie než telo. Okraj pohárika jemne priložíme na spodnú peru dieťaťa. Tekutinu držíme vo vodorovnej polohe pri spodnej pere. Dieťatko sformuje jazyk do pohárika a samo si naberá mlieko do úst ako mačička.

Pri troche šikovnosti je krmenie z pohárika jednoduchá a pomerne efektívna metóda dokrmovania, ktorá sa dobre osvedčila aj u nedonosených detí, detí z rázštepom pery a podnebia a u detí, ktoré majú nesprávnu koordináciu cucania a prehltania. Je vhodná na malé a stredné dokrmovanie, rovnako ako na kompletné kŕmenie na dlhšie obdobie. Tento spôsob možno uplatniť aj jednorazovo.

Krmenie lyžičkou robíme obdobne. Dieťa držíme na kolenách, hlavička je vyššie ako telo. Lyžičkou s mliekom sa dotkneme pier dieťaťa, to sformuje jazýček a začne vykonávať cucavé pohyby. Krmenie lyžičkou sa hodí na malé dokrmovanie a krátkodobé dokrmovanie.

Čítajte tiež:

Laktačné pomôcky

Aj dieťa, ktoré sa dokáže prisať k prsníku, môže potrebovať dokrmenie, napríklad v situácii, keď sa síce prisaje, ale nie dosť efektívne, aby zabezpečilo dostatočnú produkciu materského mlieka.

Laktačná pomôcka je široko-ďaleko najlepší spôsob dokrmovania (ak už je dokrmovanie nutné), pretože na rozdiel od krmenia pomocou prsta alebo z pohárika je v tomto prípade dieťa pri prsníku a pije. Dieťa sa tak samo učí dojčiť dojčením a učí sa to aj jeho matka. Ak je dieťa dokrmované iným ako materským mliekom, vďaka dokrmovaniu s laktačnou pomôckou prijíma aj materské mlieko od svojej matky. Tým, že bábätko cucá zároveň aj z matkinho prsníka, stimuluje tvorbu materského mlieka.

A v neposlednom rade sa vďaka krmeniu s laktačnou pomôckou zachovávajú aj ďalšie benefity dojčenia, ktoré nevyhnutne nesúvisia priamo s výživou, ako sú tesná blízkosť matky a dieťaťa, vyplavovanie hormónov lásky a posilňovanie pevnej emočnej väzby.

Laktačnú pomôcku si môžeme vyrobiť doma z cievky a bežnej detskej fľašky alebo môžeme použiť kúpenú pomôcku – suplementor. Skladá sa z fľašky na dokrmovanie a dvoch tenkých hadičiek s možnosťou voľby medzi tromi priemermi, ktoré umožňujú rôznu rýchlosť prúdenia mlieka z hadičky.

Dieťa sa najskôr môže prisať k prsníku a následne mu opatrne vložíme do úst cievku. Iný spôsob je nechať dieťa prisať naraz k prsníku i k cievke, ktorá je umiestnená na matkinom prsníku pri bradavke. Bábätko teda pije z prsníka i z nádobky s dokrmovacím mliekom.

Laktačná pomôcka je vhodná na krátkodobé i dlhodobé dokrmovanie a v prípade, keď je potrebné intenzívne stimulovať laktáciu.

Pozrite si video: Zavedenie laktačnej pomôcky

Podpora dojčenia

Ak musíme z nejakého dôvodu dokrmovať, dôležité je, aby sme volili také techniky a spôsoby kŕmenia, ktoré zároveň podporia produkciu materského mlieka a dojčenia.

Najlepším, najprirodzenejším a zároveň najpríjemnejším spôsobom podpory dojčenia je pritom tesný, láskyplný kontakt matky a bábätka pokožky na pokožku, ktorý je dôležitý nielen pri dojčení a po ňom, ale aj pri dokrmovaní.


Tip: Vyskúšajte vylepšenú receptúru Sunar Complex 2 s mliečnym tukom a bez palmového oleja. Skvelá chuť pre spokojné dieťatko.

5.10.2020 2:14| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist