Kedy a ako odsávať materské mlieko? Kedy siahnuť po odsávačke?

Odsávanie mlieka je nevyhnutnou súčasťou dojčenia. Niekedy sa dokonca laktáciu podarí naštartovať vďaka trpezlivému a pravidelnému dojčeniu. Inokedy odsávačku využijeme pri krátkodobej neprítomnosti, ale existuje aj mnoho ďalších dôvodov. My vám poradíme, kedy a ako odsávať a ako pre vás môže byť odsávačka prospešná.

manualni_odsavacka_matka_dite_vpozadi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Materské mlieko je neoddeliteľnou výživou bábätka, ktorú nenahradia ani tie najlepšie zmesi. Samotný proces dojčenia je unikátnou skúsenosťou, ktorá pomáha budovať vzťah medzi matkou a dieťaťom, posilňovať vzájomné porozumenie a obom prináša láskyplné emócie.

Dojčenie však nie je samozrejmosťou. S rozbehnutím laktácie má problém pomerne veľký počet mamičiek. Môžeme sa len dohadovať, či je na vine pôrodnícka prax, ktorá nie vždy dostatočne rešpektuje emocionálne potreby rodičky a dieťaťa a nedostatočne podporuje bonding a samoprisatie, ktoré sú tým najsamozrejmejším spúšťačom laktácie, alebo je vinníkom stres vyvolaný pocitom strachu, že to matka nezvládne.

Nech už sú dôvody akékoľvek, často sa podarí naštartovať laktáciu, až keď mamička začne odsávať mlieko a vytrvá v tom. Veľmi častým dôvodom odsávania je, keď dieťa z nejakého dôvodu nemôže cicať z prsníkov a my potrebujeme získať mlieko, aby sme mu ho mohli podať inou formou.

Existujú však aj ďalšie dôvody, prečo odsávať:

  • stimulácia tvorby mlieka bezprostredne po pôrode nezrelého dieťaťa, ktoré nemôžeme dojčiť ani prikladať k prsníku,
  • zvýšenie produkcie mlieka,
  • potreba vytvoriť si zásoby mlieka na obdobie, keď dojčiť nemôžeme (operácia, choroba, pobyt v práci či iné odlúčenie mamičky od dieťaťa),
  • keď potrebujeme uvoľniť či vyprázdniť prsníky v období liečby niektorými druhmi liekov (antibiotiká), ktoré môžu ovplyvniť zdravie dieťaťa,
  • najčastejšie však potrebujeme uľaviť preplneným prsníkom.

AKO ODSÁVAŤ?

Odsávať môžete ručným odstriekavaním, prípadne manuálne alebo elektrickou odsávačkou. Ručný spôsob je často zdĺhavý a náročný, no niektoré mamičky naň nedajú dopustiť.

Jednoduchý a krátkodobý problém môžete riešiť manuálnou odsávačkou, napríklad v prípade, že potrebujete nárazovo vytvoriť zásobu mlieka pre prípad, že stráži babička či otecko. Keď potrebujete uľahčiť preplneným prsníkom a laktácia je naplno rozbehnutá, použite pákovú dvojfázovú odsávačku.

Dvojfázová odsávačka najlepšie napodobňuje skutočný priebeh dojčenia. Spôsob cicania bábätka z matkinho prsníka sa v priebehu dojčenia mení. Počiatočný rýchly rytmus cicania stimuluje vylučovanie mlieka a nástup vypudzovacieho reflexu. Táto fáza sa nazýva stimulačná. Hneď ako nastane vylučovanie mlieka, jemná stimulácia prsníkov postupne prechádza do pomalšieho hlbšieho cicania, keď nastáva skutočné kŕmenie bábätka. V druhej fáze odsávačka pomalšie, ale s väčšou intenzitou vyprázdňuje mlieko z prsníka. Pracuje veľmi šetrne k bradavke, dvorcu aj prsnému tkanivu. Práve z tohto dôvodu používame dvojfázovú odsávačku v prípadoch, keď potrebujeme odsávať aspoň trikrát denne.

Pri výbere odsávačky je nutné dbať na správnu veľkosť prsného nadstavca, aby pri odsávaní nebola poranená bradavka. Preto preferujte značky, ktoré ponúkajú viac veľkostí.

Čítajte tiež:

PREČO ODSÁVAŤ Z OBOCH PRSNÍKOV SÚČASNE?

Odsávanie z oboch prsníkov odporúčame hlavne vtedy, ak ide o situácie spojené s nezrelosťou či inými problémami na strane dieťaťa alebo s potrebou zvýšiť produkciu mlieka.

Nové výskumy ukázali, že po 15 minútach odsávania z oboch prsníkov sa zvýši produkcia mlieka o 18 %, dôjde k vyprázdneniu prsníkov a k rýchlejšiemu uvoľneniu mlieka. Mlieko je potom energeticky bohatšie. A navyše ušetríte čas!

NEKUPUJTE ODSÁVAČKY

Odsávačky sa dajú zapožičať buď na dlhodobo, alebo prechodne. Problém s dojčením sa veľmi často vyrieši počas týždňa či 14 dní. Ak bude potrebné pokračovať v dlhodobom zapožičaní, kúpte si osobnú elektrickú odsávačku na obe prsia alebo stačí používať odsávačku na jeden prsník.

Požičiavané odsávačky sú profesionálne, podobné ako používajú v nemocniciach, určené na zapožičanie a zabezpečené proti presatiu. K tejto profesionálnej si každá mamička kúpi svoju novú odsávaciu súpravu, ktorá jej zostane. Tým sa zabezpečí aj hygiena.

V praxi sa môžete stretnúť aj s inzerátmi, keď mamičky predávajú použitú odsávačku. Dôvodov, prečo nepodľahnúť výhodnej kúpe, je niekoľko: Nikdy by sa nemali používať už použité odsávačky, predsa len ide o intímnu pomôcku, ktorá môže preniesť infekciu. Každá odsávačka má svoju životnosť a keďže nepoznáte jej históriu, môže sa stať, že tá z druhej ruky už nepodá požadovaný výkon.

Najdôležitejšie však je uvedomiť si, že odstriekavané mlieko podávame svojmu bábätku a takto riskujeme možnú kontamináciu či infekciu. Preto je lepšie kúpiť novú odsávačku alebo si požičať profesionálnu.

SPÝTAJTE SE LAKTAČNEJ PORADKYNE

V prípade akýchkoľvek problémov, či už s dojčením, alebo odsávaním, sa skontaktujte s laktačnou poradkyňou vo svojom okolí. Laktačná poradkyňa vám pomôže nielen s dojčením či poranením bradaviek, ale tiež s nastavením popôrodného režimu, tak aby bolo dojčenie radosť a neprinášalo obavy či starosti.

16.2.2024 4:10| autor: redakce Babyweb

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist