10 rád pre pohodové dojčenie

Materské mlieko je tým najcennejším, čo môžeme svojmu dieťaťu dať. Nie vždy však ide o dojčenie podľa našich predstáv. Ako sa vyhnúť problémom a čo robiť, keď už sa nejaký vyskytne? Pomôcť môže rada skúsenej laktačnej poradkyne.

kojici_zena-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Je dobré dozvedieť sa o dojčení pár informácií už v priebehu tehotenstva. Dojčenie je úplne prirodzený biologický proces, a ak k nemu ženy takto pristupujú, stáva sa milým a príjemným okamihom. Ak už predsa len narazíte na nejaké nezrovnalosti, môže byť v tomto ohľade veľmi cenná rada a pomoc skúsenej laktačnej poradkyne,“ tvrdí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

1. PRISPÔSOBTE SA BÁBÄTKU

Po narodení dieťaťa sa celá rodina zoznamuje s novým životným rytmom a zisťuje, kde je komu príjemne. „Čo sa týka dojčenia, hodiny neurčujete vy. Snažte sa pochopiť svoje dieťa a prsník mu ponúknite podľa jeho potrieb. Netlačte na pílu a verte, že symbióza sa v priebehu šestonedelia dostaví sama,“ upokojuje Štěpánka Štrougalová.

2. NÁJDITE SI NAJLEPŠIU POLOHU NA DOJČENIE

Každá mamička si nájde vlastnú optimálnu polohu, ktorá bude jej aj bábätku príjemná. Polôh vhodných na dojčenie je však veľké množstvo. Ak pri dojčení nastane nejaká nezrovnalosť, riešením môže byť práve zmena polohy. Svoje špecifiká má dojčenie dvojčiat aj trojčiat.

3. BÁBÄTKO K PRSNÍKU PRIKLADAJTE SPRÁVNE

Ak mamička dovolí dieťaťu prisať sa len k bradavke, môže dôjsť k bolestivému poškodeniu. Pri dojčení má mať dieťa v ústach celý dvore.

4. STRIEDAJTE PRSNÍKY

Ak vám to vyhovuje, pokojne dojčite z jedného prsníka, potom z druhého a zasa sa vráťte k prvému a opätovne k druhému. Striedanie prsníkov sa odporúča aj pre zvýšenie laktácie.

5. NEVERTE INFORMÁCII, ŽE MÁTE MÁLO MLIEKA

Tieto poplašné správy väčšinou prichádzajú v období prvých dní pobytu bábätka doma, počas 3. až 6. týždňa a počas 3. až 9. týždňa jeho života. Ide o 2 až 4 dni. Je to obdobie tzv. rastového špurtu dieťaťa. Situácia má však jednoduché riešenie – stačí prikladať dieťa k prsníku častejšie. Dieťa tak upokojí svoje zvýšené potreby a zároveň sa zvýši laktácia. Dojčiť môžete pokojne každé dve hodiny. Je to obdobie trvajúce len pár dní a určite stojí za to zvládnuť ho,“ radí laktačná poradkyňa Štěpánka Štrougalová.

6. NEBRÁŇTE SA DOJČENIU S VPADNUTÝMI BRADAVKAMI

Najprv je potrebná konzultácia s gynekológom, či je váš pocit oprávnený. A ak skutočne ide o vpadnuté bradavky, čuduj sa svete, existuje riešenie. Formovače bradaviek. Odporúča sa používať už v tehotenstve.

A každá skúsená laktačná poradkyňa vám odporučí vhodnú polohu na dojčenie práve s prihliadnutím na stav vašich bradaviek.

7. DOJČITE AJ PRI TEPLOTE

Áno. Žiadna panika. Mamička môže dojčiť aj pri veľmi zvýšenej teplote. Dôležité je pomôcť jej samotnej. Dojčiť môže, ale najskôr bude mať len málo síl na starostlivosť o dieťa.

8. PREDCHÁDZAJTE BOLESTIVOSTI BRADAVIEK

Chorá, boľavé prsia – ragády, syndróm belavej bradavky, kandida. Napriek týmto neduhom sa, samozrejme, môže dojčiť. Základom však je, aby bol pre mamičku pocit pri dojčení príjemný a nie sprevádzaný bolesťou a utrpením. Všetko má riešenie. „Boliestky nevznikli tým, že dieťa nevie cicať, ani tým, že by mamička mala zlé prsia. Hlavná príčina býva v polohe pri dojčení. Iba zmena polohy môže mamičke počas niekoľkých sekúnd pomôcť,“ radí odborníčka.

9. STAVTE NA OBKLADY

V prvom rade sa musí precízne diagnostikovať, aké nepohodlie sa rieši. Potrebujete dieťaťu pomôcť a spustiť mlieko? Prikladajte teplé obklady alebo si doprajte teplú sprchu. Bolestivé naliatie prsníkov? Chladivý obklad medzi dojčením môže byť prvou pomocou. Viac si prečítate v článku: Prvá pomoc pri hromadení mlieka alebo zápale prsníkov.

10. DOSTATOČNE PITE

Nie je však potrebné vypiť 6 litrov tekutín denne. Dojčiaca mamička by mala piť podľa svojich potrieb. A ak vypije odporučené 2 litre, môže ostať celkom pokojná.

OSVEDČENÉ TRIKY LAKTAČNEJ PORADKYNE:

 • Ak nastane v čase dojčenia obdobie, keď to nejde celkom podľa predstáv, skúste dieťa prikladať častejšie v noci, keď lepšie spolupracuje.
 • Ak chcete dojčiť, neponúkajte dieťaťu počas šestonedelia cumlík. Princíp používania cumlíka a cicania z pŕs je úplne rozdielny. Je škoda dobrovoľne si dávať prekážky na ceste k pohodovému dojčeniu. Neveríte? Skúste jednoduchý test. Najprv cicajte svoj palec. Potom skúste cicať kožu na chrbte vlastnej ruky. Cítite ten rozdiel?
 • V prvých dňoch života dieťaťa si vytvorte príjemnú atmosféru na dojčenie – intímne osvetlenie, hudbu… V tomto období je náročné vzájomné hľadanie sa, ale stojí to za to.
 • Nebojte sa dojčiť „telo na telo“. A vyskúšajte aj dojčenie vo vani s teplou vodou.
 • Nepodceňujte u čerstvo narodeného bábätka obdobie hľadania a samoprisatia. Nikdy na dieťa netlačte.
 • Milujeme babičky, svokry aj skúsené kamarátky – matky. Ale opatrne pri ich radách typu „Za našich čias sa to robilo tak a tak. U mňa fungovalo to a to.“ Niekedy mnoho dobre mienených rád a zmätočných informácií škodí. Pri nerozhodnosti skutočne volajte horúcu linku dojčenia.
 • Ak máte mierne zničené dvorce a bradavky, stáva sa zázračným liekom samotný vzduch alebo pomáha, keď ich po dojčení potriete odstreknutým mliekom.

DOJČENIE V ČÍSLACH

V súčasnosti sa Svetová zdravotnícka organizácia zhoduje v týchto informáciách:

 • Prvá hodina po pôrode je dôležitá – snažte sa priložiť dieťa k prsníku čo najskôr.
 • Ideálne je výlučné dojčenie do šiesteho mesiaca veku dieťaťa.
 • Príkrmy je možné zaradiť od šiesteho mesiaca a pokračovať pritom v dojčení do 2 rokov dieťaťa, podľa možností aj dlhšie.
 • Pri uchovávaní materského mlieka platí: Uchovávajte ho 4 až 6 hodín pri izbovej teplote, v chladničke pri teplote 4 °C 3 dni, v mraziacom boxe pri teplote –18 až –20 °C vydrží 6 až 12 mesiacov. Po vybratí z mraziaceho boxu mlieko skladujte nanajvýš 10 hodín a NIKDY ho znovu nezmrazujte!

V prípade akýchkoľvek otázok môžete vo svojom meste vyhľadať laktačnú poradkyňu. Zoznam a podrobné informácie nájdete na stránkach www.mamila.sk.

20.11.2020 3:29| autor: redakce Babyweb

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist